Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Vida, v Jablonci to funguje: O veřejnou službu je větší zájem než vloni. Proč? Čtěte…

16.08.2017
Vida, v Jablonci to funguje: O veřejnou službu je větší zájem než vloni. Proč? Čtěte…

Autor: www.mestojablonec.cz

Popisek: Takto se pracuje v Jablonci nad Nisou

Pro statutární město Jablonec nad Nisou ve srovnání s loňským rokem pracuje letos v létě o něco méně pracovníků veřejně prospěšných prací. Přibylo ale lidí, kteří pracují v režimu veřejné služby. Aktuálně statutární město Jablonec nad Nisou zaměstnává 72 lidí na veřejně prospěšné práce a dalších zhruba 80 lidí dobrovolně pracuje v režimu veřejné služby.

Díky novele zákona o pomoci v hmotné nouzi vzrostl počet nezaměstnaných, kteří si prací ve veřejné službě chtějí zvýšit státem vyplácené sociální dávky. „Zatímco vloni jich chodilo cca 35, letos evidujeme 80 pracovníků veřejné služby,“ sdělila Hana Dašková, vedoucí oddělení organizace a personálu veřejně prospěšných prací.

Pokles počtu lidí zaměstnaných na veřejně prospěšné práce je pravděpodobně způsobený celkovou ekonomickou situací. Podle údajů úřadu práce se míra nezaměstnanosti v Jablonci a okolí pohybuje kolem 3 %.

Odměna za odvedenou práci

Vloni v létě bylo na magistrátu zaměstnáno cca 110 lidí, letos jich radnice na veřejně prospěšné práce zaměstnává 72, i když míst je po dohodě s úřadem práce vytvořeno 120. „Je to signál, že lidé najdou práci v průmyslovém či jiném sektoru, která je samozřejmě lépe placená. Důvodem je asi nabídka sezónní práce, například ve stavebnictví,“ myslí si tajemník jabloneckého magistrátu Marek Řeháček.

Zaměstnanci na veřejně prospěšných pracích musí, stejně jako ostatní zaměstnanci odpracovat 40 hodin týdně a pobírají minimální mzdu hrazenou úřadem práce prostřednictvím magistrátu. Pracovní doba pracovníků veřejné služby je 30 hodin měsíčně, a pokud odpracují hodiny navíc, mají za ně od města nárok na městskou radou odsouhlasený dar – stravenky. Další výhody pak podle zákona získávají někteří od státu, respektive od  úřadu práce.

Pracovníci se starají o město

Jablonecký magistrát pracovníky dlouhodobě využívá k úklidu města – stanoviště separovaného odpadu, černé skládky, úklid autobusového nádraží, likvidace plevelů v chodnících, nátěry plotů, zábradlí.

O pomoc lidí ve vestách také často žádají ředitelé škol a školek, využívají je ke stěhování, úklidu na zahradách atd. Pracovníci VPP se také podílejí na pracích spojených s úpravami radnice, vykonávají zejména nekvalifikované pomocné práce. V letní sezóně doplňují práci technických služeb a posilují běžný úklid kolem přehrady, kde denně seberou až 14 pytlů odpadků.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na 

Vložil: Lenka Sloupová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace