Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Mlčte a nehádejte se, Babiš dostal radu od úspěšného milionáře z Liberce

18.06.2017
Mlčte a nehádejte se, Babiš dostal radu od úspěšného milionáře z Liberce

Foto: Facebook

Popisek: Dalibor Dědek

Dříve Andreje Babiše a jeho hnutí ANO podporoval, dnes je však k němu kritický. Vadí mu především rétorika, kterou exministr financí používá. Řeč je o Daliboru Dědkovi, významném podnikateli libereckého regionu, který se proslavil především díky své úspěšné firmě zabezpečovací techniky Jablotron.

„Dodnes si vážím pana Babiše, že do politiky šel, že tomu dává tu energii, ale nevidím svět černobíle,“ začal nejprve opatrně Dědek v rozhovoru pro server iDnes.cz. Jak pak ale dodal, není jeho slepým zastáncem, neboť jsou věci, které se mu na něm nelíbí. A od té chvíle spustil proti exministrovi financí kritiku.

Babiš má žebříčky hodnot prostě jinde

Některé věci prostě lídr hnutí ANO „neumí dost dobře vysvětlit“, vyjádřil se v rozhovoru k tématu tolik diskutovaných Babišových dluhopisů a dotací na farmu Čapí hnízdo. Při správě velkého majetku totiž není samozřejmé, že majitel „tahá za všechny nitky“, a může se stát, že je třeba věci konzultovat například s daňovými poradci, aby se vyhnul nejasnostem a vše bylo v mezích zákona, což majitel firmy Jablotron zná ze své vlastní praxe. „U pana Babiše mám pocit, že má ty žebříčky hodnot prostě jinde,“ vyjádřil se brzy jednašedesátiletý úspěšný český podnikatel, držitel ocenění Podnikatel roku a Osobnost roku Libereckého kraje.

Dědkovi se příliš nezamlouvá Babišova hádavost a konfrontační styl, který předvedl, když se veřejnosti a politickým kolegům snažil své postupy ohledně korunových dluhopisů nebo dotací na Čapí hnízdo vysvětlit. Jeho tehdejší výroky typu „zkorumpované pakáže“ na adresu novinářů už pomalu zlidověly. Jeho slovní přestřelky s premiérem Sobotkou byly také dlouhou dobu vděčným tématem v médiích. „To pan Sobotka má ze svého působení v politice máslo na hlavě. Nejenom jak si pořizoval sedmimilionový byt, ale jak v roli ministra financí zadlužil stát o 400 miliard během ekonomického růstu a prodal Bakalovi státní podíl v OKD pod cenou,“ nechal se například slyšet.

Přitom by podle Dědka udělal mnohem lépe, kdyby některé věci neříkal a komunikaci s veřejností přenechal profesionálním mluvčím. „Mohl přece říci, místo toho, aby se donekonečna hádal, že když na to kouká dnes, z pozice ministra financí, nikdy by ty dluhopisy za těch okolností nenakoupil,“ řekl pro iDnes.cz. Ono je někdy totiž lepší věci vysvětlit v klidu, než hned útočit a obviňovat ty druhé.

Svět podle Dědka – pokusní králíci, obří mobily a vzdělávání na lyceu

Nicméně Dalibor Dědek Andreje Babiše a hnutí ANO jako svou cestu v podzimních volbách úplně nezavrhuje. Politika je však jedna věc a byznys je věc druhá. Jablotron byl založen po revoluci a firma se vypracovala na mezinárodně uznávaného výrobce zabezpečovací a komunikační techniky, který se soustředí na vývoj vlastních produktů a výzkum nových technologií. Velký ohlas zaznamenala například výroba obřího mobilu. „Vyráběly se statisíce a několik vlaků těchto telefonů se podařilo prodat do celého světa,“ vzpomínal muž, který se původně vyučil elektrikářem v Turnově a kterého časopis Forbes uvedl jako 37. nejbohatšího Čecha s majetkem skoro pět miliard korun. „V zahraničí šly nejvíc do byznys sféry, spousta operátorů udělala balíčky SIM karet a firmy nemusely řešit rozvody telefonní sítě. Začali jsme dělat dokonce i velký smartphone, který je stolní,“ doplnil pro iDnes.cz

Ovšem Jablotron je známý především výrobou alarmů a sám jeho majitel na své chalupě také jeden má, protože, jak sám řekl v rozhovoru, „téměř každý zaměstnanec Jablotronu je pokusný králík“. Vývoj těchto technologií jde rychle dopředu. „Zařízení máte neustále s sebou, jako aplikaci v mobilu. Kdykoli se můžete podívat domů, jak to tam vypadá. Když mě třeba zajímá, co se tam děje, tak zjistím, že nemohu do garáže a do domu, protože je to zajištěné, anebo se podívám na kamery,“ řekl Dědek pro iDnes.cz.

Úspěšný český podnikatel a mecenáš, který mimo mnoha dalšího přispívá do Nadačního fondu Neuron pro podporu vědy a Nadačního fondu pro boj proti korupci, má v plánu po výstavbě Domova pro seniory v Jablonci také do pěti let otevřít technické lyceum. Místo, kde by se přistupovalo k technickému vzdělání jinak a lépe, fyzika a matematika by nebyly o šprtání vzorečků, ale o poznání světa kolem nás. „Dříve bylo správné, že technické školy byly u firem a děti mohly chodit přímo do praxe. Protože dělat pokusy na něčem, na co se ve škole už léta práší, to je špatně,“ uvedl majitel Jablotronu, který si myslí, že lidé technologie víc a víc potřebují, stejně tak český průmysl. Navíc je podle jeho slov nutné změnit přístup ke vzdělávání, aby se zapojili víc i rodiče. „Křičet, že je mizerné školství, to není řešení,“ podotkl pro server iDnes. cz s tím, že právě mnozí rodiče, místo aby své děti vedli, nechávají to na škole, kde „dokáže paní učitelka osmdesát, ne-li devadesát procent populace odradit od matematiky a fyziky už ve čtvrté třídě“.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lenka Sloupová