Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Drobné památky jsou v Jablonci vítány. Křížky, pomníčky a kapličky pomáhají lidem identifikovat se s místem, v němž žijí, a jejich opravy mnohdy nevyžadují velké úsilí ani závratné částky

22.12.2016
Drobné památky jsou v Jablonci vítány. Křížky, pomníčky a kapličky pomáhají lidem identifikovat se s místem, v němž žijí, a jejich opravy mnohdy nevyžadují velké úsilí ani závratné částky

Foto: nasejablonecko.cz

Popisek: Bunkr pro jednoho muže nad areálem bývalého Elitexu

Jablonec nad Nisou se v posledních dvou letech pustil do obnovy drobných památek. Letos se podařilo zrestaurovat kamenný barokní kříž v Proseči, opravit a přestěhovat kříž v ulici U Nisy, zahájit restaurování kříže v ulici Čsl. Armády a znovuvzkřísit rýnovický sloup Panny Marie.

Ač není památkou, ale spíše technickou zajímavostí, opravy se dočkal i tzv. Einmannbunker nad areálem bývalého Elitexu. Na opravy dílem přispělo ministerstvo kultury, dílem byly hrazeny z rozpočtu města. Celkem město do oprav v letošním roce vložilo více než 200 000 korun. „Obliba drobných památek roste. Křížky, pomníčky a kapličky pomáhají obyvatelům identifikovat se s místem, v němž žijí. Jejich opravy mnohdy nevyžadují velké úsilí ani závratné finanční částky, přesto byly dlouho opomíjené a nastal čas situaci napravit,“ říká jablonecký primátor Petr Beitl, který se také účastnil slavnostního požehnání všem obnoveným památkám.

Přibližně třímetrový pískovcový kříž v Proseči stojí pod staletými lipami u odbočky na Horní Proseč už od roku 1775 a patří tak k nejstarším kamenickým památkám v okolí. Protože je nemovitou kulturní památkou, na jeho obnovu přispělo osmdesátitisícovou dotací Ministerstvo kultury. Restaurování kamenného kříže s reliéfy znázorňujícími Pannu Marii s Ježíškem, Antonína Paduánského, Jana z Nepomuku a Máří Magdalénu se ujal Martin Wagner. „Kamenný kříž byl pokrytý mechem, místy až v několikacentimetrové vrstvě, měl i několik prasklin,“ popisuje stav kříže před obnovou Ivana Řimnáčová, vedoucí odboru stavebního a životního prostředí. Finanční podíl města na celkové obnově kříže činil 9 tisíc korun. Kříži za účasti prosečských obyvatel i zástupců tamního osadního výboru a města požehnal děkan římskokatolické církve Oldřich Kolář.

Kříž v Proseči

Kříž v Proseči

Křížek v ulici U Nisy se letos dočkal nejen opravy, ale i důstojného umístění. Dosud totiž stával poněkud zapomenutý za rezavým zkrouceným plotem v průmyslovém areálu. Díky vstřícnosti a dohodě majitelů pozemku se jej vcelku hladce podařilo přesunout na druhou stranu ulice pod vzrostlé stromy, kde mu to sluší mnohem víc. Sokl i křížek zrestauroval a vyspravil šikovný kameník a sochař Petr Verich, který není v péči o drobné jablonecké památky žádným nováčkem. I s přestěhováním a novým plůtkem radnice za obnovu křížku zaplatila 83 tisíc korun. Posvěcení kříže se v podvečer v úterý 29. listopadu ujal starokatolický farář Karel Koláček a kříži požehnal za přítomnosti primátora Beitla a skupinky jabloneckých obyvatel.

Další pískovcový jablonecký poklad stojí u Domu česko-německého porozumění v Rýnovicích. Je to Panna Maria s Jezulátkem. Je to tatáž Marie, která od roku 1821 stávala na křižovatce ulic M. Švabinského a Ladova. V roce 2003 někdo neznámý sloup strhl a Marie zmizela. Město tenkrát zaplatilo pořízení nové Madony a sloup byl v září 2004 obnoven. Za šest dnů Marie zmizela podruhé.  Letos na jaře se začalo diskutovat o obnově rýnovických památek a od slov nebylo daleko k činům. Sokl původního sloupu se našel pod zemí na místě, kde stával. Původní sloup čekal starostlivými sousedy ukrytý v nedaleké zahradě a o kopii sošky se postaral sochař Petr Verich. Všechny tři díly se díky aktivitě rýnovických, snaze a financím jablonecké radnice a šikovnosti pana Vericha znovu spojily, a Madona s Ježíškem v náručí bude nad Rýnovicemi opět bdít zatím ze zahrady Domu česko-německého porozumění. Slavnostní požehnání mariánskému sloupu se odehrálo ve středu 14. prosince, ujal se toho římskokatolický kaplan Josef Peňáz.

Rýnovická Panna Marie s Jezulátkem

Rýnovická Panna Marie s Jezulátkem

Kříž s Kristem stojící v ulici Čsl. Armády naproti Domu česko-německého porozumění se své opravy dočká na jaře příštího roku, ani tuto památku nemine slavnostní požehnání.

Bunkr pro jednoho muže není památkou, ale připomíná válečné události v Jablonci. V evidenci radnice jsou zatím dva. Jeden nad areálem bývalého Elitexu, druhý na Staré Osadě. Jedná se o betonové vojenské objekty, malé pevnůstky, které sloužily jako pozorovatelny pro jednoho muže, odtud název Einmannbunker. Jejich nejčastějším úkolem bylo střežení průmyslových areálů a dopravních uzlů vyklizených z důvodu nastávajícího náletu a pozorování situace kvůli snazší lokalizaci míst dopadu nevybuchlých pum. „Oprava bunkru nad areálem Elitexu stála 40 tisíc korun, opatřili jsme jej i cedulí s popisem, aby lidé věděli, k čemu ten malý betonový včelí úl sloužil,“ uzavírá primátor Beitl.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL