Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Čtyři a půl tuny odpadu vyklidili jablonečtí pracovníci veřejně prospěšných prací z řeky Nisy. Našli tam tolik nábytku, že by se z toho dal zařídit byt

14.10.2016
Čtyři a půl tuny odpadu vyklidili jablonečtí pracovníci veřejně prospěšných prací z řeky Nisy. Našli tam tolik nábytku, že by se z toho dal zařídit byt

Foto: mestojablonec.cz

Popisek: Jablonecký tým VPP

Čtyři a půl tuny odpadu vyklidili jablonečtí pracovníci veřejně prospěšných prací (VPP) z řeky Nisy. Po dohodě s Povodím Labe, s. p., v létě čistili řeku ve městě od naplavenin a odpadů. „Našli jsme tam tolik nábytku, že by se z toho dal zařídit byt,“ povzdechla si Hana Dašková, vedoucí oddělení veřejně prospěšných prací jabloneckého magistrátu.

V řece kromě nábytku plavaly i odpadky a také pneumatiky. „Kdybychom je poskládali na sebe, dosáhly by až do výšky prvního patra,“ dodala Dašková. „Jablonec letos slaví 150 let a úklidem můžeme k oslavám přispět i my, tak proč to neudělat,“ říká upřímně jeden ze zkušených předáků Petr Petr. Málokdo ví, že řeka Nisa na Brandlu, která je schovaná za areálem teplárny a přístup k ní je díky strmým břehům dost obtížný, vypadá jako horská šumavská říčka Vydra. Mezi velkými kameny, tzv. hrnci, přes něž teče průzračná voda, se také našlo dost nepořádku. Právě tam, na závěr úklidu, byli jablonečtí 'vépépáci', jak se lidem ve vestičkách na magistrátu říká, odměněni. Podařilo se jim vidět a chytit do ruky pstruha duhového. „Brali jsme to jako poděkování za vyčištění řeky, pohladili jsme si ho, slíbili, že se za rok vrátíme, a pustili zpátky,“ vypráví usměvavá Hana Dašková, drobná žena, která svému stočlennému týmu vládne pevnou rukou.

pstruh

Úklid v řece i v lese

Úklid koryta Nisy ale není jedinou aktivitou, kterou se tým pracovníků VPP v létě zabýval. Kromě tradičních úklidů a průběžné likvidace černých skládek se letos zaměřili na pletí chodníků. „V současné době dokončujeme pletí poměrně dlouhého úseku chodníku v Proseči, bylo to na základě požadavků osadního výboru,“ konstatuje Dašková. Zejména ženský tým má zásluhu na vyčištění a vypletí lesoparku u Domova důchodců v Jabloneckých Pasekách a také odstranění náletů z Háje hrdinů, kde jsou pomníčky s ostatky zemřelých vojáků z 1. světové války. „Toto místo plánujeme ve spolupráci s Lesy ČR obnovit jako připomínku 1. světové války. Vyčištění prostoru pracovníky veřejně prospěšných prací bylo prvním krokem, teď doufám, že dojde díky spolupráci s Lesy ČR na celkovou úpravu místa, a pokud to bude možné, rádi bychom zde umístili pamětní desku se jmény vojáků, které Háj připomínal,“ dodává tajemník magistrátu Marek Řeháček a připomíná tak záměr jablonecké radnice obnovit památníky tohoto historického období.

Úklid koryta řeky Nisy

Úklid koryta řeky Nisy

Stěhování a úklidy ve školách

Pracovníci VPP také pomáhali na závěr prázdnin ve školách a školkách, aby bylo vše uklizené a připravené. „Moc nám pomohli při stěhování vybavení do dvou tříd i při vyklízení cvičné kuchyňky, to bylo hodně nábytku. Pomáhají při úklidech, jak při těch hrubých po letošní rekonstrukci toalet, tak i během roku, když potřebujeme záskok za uklízečku. Tým VPP pro nás znamená velikou pomoc a spolupráce s paní Daškovou je naprosto bezproblémová,“ nadšeně chválí pracovníky VPP ředitelka ZŠ Mozartova Marcela Rousová.

Ženský tým

Ženský tým

Pracovníci veřejně prospěšných prací se starají i o úklid kolem domů zvláštního určení, kde bydlí zejména senioři. Pracují také v tamních recepcích a slouží tak trochu jako ostraha objektu. Ženy většinou uklízejí, muži stěhují a provádějí údržbové práce. Přímo na radnici se podíleli například na rekonstrukci zasedací místnosti 203. Pracovníci, řízení provozním oddělením úřadu, prováděli i odbornější činnosti – škrábali omítku, vykopávali a vyváželi podlahu, když se zjistilo, že je napadená dřevomorkou. „Práce kolegů, vykonávajících VPP pro město, pro nás není jen výhodná a má hmatatelné výsledky, ale vnímáme především její sociální rozměr, kdy řada pracovníků kvůli nejrůznějším věkovým či zdravotním handicapům dlouhodobě nemůže najít na běžném trhu práce uplatnění,“ konstatuje tajemník Řeháček.

Háj hrdinů před úklidem...

Háj hrdinů před úklidem...

Lepší místo – snadné řešení

Jsou to právě pracovníci VPP, kteří často reagují na podněty občanů, zaslané prostřednictvím aplikace Lepší místo. „Dostaneme-li podnět na úklid či odvoz nepořádku, oslovíme oddělení VPP, je to nejrychlejší řešení. Reakce je téměř okamžitá,“ potvrzuje Martin Oklamčák z oddělení interního auditu a stížností, kde se shromažďují tipy a podněty, zaslané prostřednictvím mobilní aplikace Lepší místo.

...a nyní

...a nyní

Spolupráce s Úřadem práce je velmi dobrá

Jablonecký magistrát po dohodě s Úřadem práce vytvořil 110 pracovních míst, na nichž zaměstnává lidi, dlouhodobě evidované jako nezaměstnané. „S dlouhodobě nezaměstnanými, resp. pracovníky veřejné služby a veřejně prospěšných prací, pracujeme systémově. Úzce spolupracujeme s Úřadem práce a snažíme se vytvářet jim podmínky, aby se mohli zapojit do běžného života a aby získali pracovní návyky. V jejich organizaci i uplatnění se postupně zlepšujeme a jsem rád, že je jejich práce ve městě vidět,“ konstatuje primátor Petr Beitl a dodává, že zapojení nezaměstnaných do údržby a zlepšování vzhledu města přispívá k sociálnímu smíru ve společnosti.

Úřad práce hradí magistrátu náklady na mzdy pro pracovníky VPP, které se pohybují většinou na úrovni minimální mzdy. Ostatní náklady hradí město. V roce 2015 magistrát vydal na zaměstnávání dlouhodobě nezaměstnaných zhruba dva miliony korun. Úspory, které práce VPP generuje, jsou ale mnohonásobně vyšší.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL