Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bratře, otče, blbče, jdi do háje! Ptáčkovi na Daňka, Daňkovi na Ptáčka. Kampak se nám ti čerchmanti schovali? Neschovali se, děti, umřeli! Už 100 000 hlasů pro nejlepší hlášky z her Divadla Járy Cimrmana

25.09.2016
Bratře, otče, blbče, jdi do háje! Ptáčkovi na Daňka, Daňkovi na Ptáčka. Kampak se nám ti čerchmanti schovali? Neschovali se, děti, umřeli! Už 100 000 hlasů pro nejlepší hlášky z her Divadla Járy Cimrmana

Foto: Youtube, repro

Popisek: Poslední, 15. hra Cimrmanů se jmenuje České nebe.

Český rozhlas Radiožurnál a Divadlo Járy Cimrmana společně slaví jubilejní padesátou sezonu legendárního divadelního souboru a také padesát let od chvíle, kdy jméno největšího českého génia poprvé zaznělo v Českém rozhlase. A Jára Cimrman se vrátil do rozhlasu skutečně ve velkém stylu.

V anketě na speciální webové stránce cimrman.rozhlas.cz získaly oblíbené hlášky z her Divadla Járy Cimrmana už více než 100 000 hlasů. „Jsem naprosto překvapený a vůbec jsem nečekal, že tolik lidí bude hlasovat. Přichází to strašně rychle – už po třech dnech od spuštění přibylo 30 000 hlasů a nyní je to takto vysoké číslo. Jsem strašně rád, že to tak skvěle funguje, “ okomentoval aktuální počet hlasujících v anketě herec divadla Václav Kotek, který je zároveň ředitelem Divadelní agentury ECHO zastupující Divadlo Járy Cimrmana. 

Oslavy začnou v Příchovicích u Tanvaldu 1. října

Fanoušci Divadla Járy Cimrmana mají možnost hlasovat v anketě celý měsíc. Vítěznou hlášku představí Zdeněk Svěrák přímo při oslavách v Příchovicích u Tanvaldu 1. října.  Tanvaldské setkání „cimrmanologů“ z celé republiky první říjnovou sobotu nabídne kromě spanilých jízd cyklistů a pochodu v historických kostýmech k Majáku Járy Cimrmana také křest vzpomínkové knihy „Půlstoletí s Cimrmanem“, hudební vystoupení členů souboru nebo velkou přehlídku živých obrazů Járy Cimrmana. Oslavy vyvrcholí slavnostním představením hry „Cimrman v říši hudby“ z tamního kina JAS, které Radiožurnál živě odvysílá. 

Oslavy jubilejní sezony budou mít také charitativní rozměr. Nadační fond Českého rozhlasu ve spolupráci s Centrem Paraple a s Nadačním fondem Slunce pro všechny vypsal sbírku s názvem „Cimrman pomáhá“. Výtěžek z dárcovských DMS CIMRMAN, příspěvku na charitativní účet a prodeje sbírkových předmětů půjde na pomoc lidem se zrakovým postižením, s poškozením míchy a na podporu pacientů se speciálními potřebami.

Půlstoletí s Cimrmanem vyvrcholí v červnu 2017

Český rozhlas Radiožurnál a Divadlo Járy Cimrmana chystají také autogramiádu knihy za účasti členů divadelního souboru. Bude se konat 17. října 2016 ve Studiu 1 Českého rozhlasu, Vinohradská 12, Praha 2.  Projekt „Půlstoletí s Cimrmanem“ vyvrcholí v červnu 2017, kdy se soubor na jeden den vrátí do Malostranské besedy v Praze a odehraje jedno představení pro své největší fanoušky. Vstupenky získají pouze posluchači, kteří je vyhrají ve velké soutěži na Radiožurnálu.

Cimrmani už slavit začali...

Němý Bobeš s Werichem v Malostranské besedě

Představení hry Němý Bobeš viděl v Malostranské besedě i Jan Werich. A Zdeněk Svěrák tehdy ve hře nehrál, ale přesto kvůli němu do divadla přišel. „Mohl jsem sledovat, jak tento můj pánbůh humoru na to naše vymýšlení reaguje, to byl pro mne svátek,“ říká.

Překvapilo ho, jak Jan Werich reagoval jako prostý divák. A Zdeněk Svěrák spolu s Ladislavem Smoljakem vzpomínali, jak jim po představení Jan Werich říkal, že když chtějí dělat legraci pro chytré, tak v každé hře musejí být dlaždice, po kterých ten blbý za tím představením kulhá.  „Uvědomil jsem si, že s tím nesouhlasím – divadlo nemá na blbce myslet, ten blbec se musí buď chytit, nebo ať tam nechodí,“ vysvětlil Ladislav Smoljak. 

V lednu 1972 se z rozhodnutí ředitele Státního divadelního studia Miloše Hercíka Divadlo Járy Cimrmana přestěhovalo do sálu pražské Reduty. V Malostranské besedě se totiž střídali s jinými soubory, a když přišla nějaké stížnost, že se v textu říká to, co se říkat nemělo, tak Hercík říkal, že to nebyli Cimrmani, ale jiní. „Aby toho byl ušetřen, tak vše stáhl do Reduty,“ dodal Zdeněk Svěrák. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová