Historické památce hrozilo zřícení, nyní je za hvězdu. Zrekonstruovaná kaplička v Horní Proseči skončila v celostátní soutěži na čtvrtém místě
18.05.2016
Foto: mestojablonec.cz
Popisek: Zrekonstruovaná kaplička v Horní Proseči, zasvěcená Panně Marii
Prosečská kaplička uspěla v soutěži Má vlast cestami proměn 2015 a obsadila v konkurenci dalších 99 památek krásné 4. místo! Další ročník putovní výstavy a soutěže Má vlast cestami proměn startuje na Vyšehradě v sobotu 21. května. Letos se budou o proměnu roku ucházet loni zrekonstruovaný Vodojem na Dobré Vodě a opravený křížek ve Vysoké ulici.
Rekonstrukce kapličky stála celkem 310 000 korun. Sto padesát tisíc bylo uhrazeno z městského rozpočtu a 160 000 činila dotace Ministerstva kultury. „Děkuji všem, kteří proměnu ruiny v kapličku, zasvěcenou Panně Marii na Proseči, podpořili svým hlasem. Dobrá věc se podařila a úspěch v soutěži je třešinkou na pomyslném dortu. Pro mě je to důkaz, že lidé hledají své kořeny, jsou hrdí na svůj domov, a to je jistě dobrá zpráva,“ komentuje úspěch proměny prosečské kapličky jablonecký primátor Petr Beitl.
Prosečská kaplička podle tradice pochází z 16. století a dlouho byla ve velmi špatném stavu, v roce 2013 dokonce již hrozilo její zřícení. Její chátrání trápilo i obyvatele Proseče, kteří na její neutěšený stav často poukazovali i na pravidelných setkáních vedení města s občany. Kaplička ale nebyla v majetku města, a proto nebylo možné s ní jakkoli nakládat.
Po projednání problému s orgány státní památkové péče, Národním památkovým ústavem a majitelem objektu byla kaplička v prosinci roku 2012 prohlášena Ministerstvem kultury za kulturní památku a došlo k dohodě s majitelem, že kapličku městu daruje. „Město samozřejmě nemá možnost získat do vlastnictví všechny zchátralé památky na svém území, o které se majitelé nestarají, a opravovat je, ale zde jsme si uvědomovali význam kapličky pro obyvatele Proseče,“ vysvětlil primátor Beitl.
Kaplička je podle odborníků významným krajinotvorným prvkem a dokladem lidového stavitelství. Archeologické výzkumy v dané lokalitě prokazují osídlení v místě již na přelomu 14. a 15. století. Písemné prameny se datují k roku 1559. Zastupitelé přijetí pozdně barokní kaple do městského majetku odsouhlasili v únoru 2013 a následně uvolnili i peníze z rozpočtu města na její záchranu. Statutární město získalo také dotaci Ministerstva kultury.
Zabezpečovací práce byly zahájeny ještě na podzim roku 2013, kdy byla kaplička staticky zajištěna, a o rok později došlo k její celkové rekonstrukci včetně výměny střechy a odvodnění. Interiér kaple chrání stylové dubové dveře. Prosečská kaplička je nejmenší svého druhu na území Jablonce nad Nisou. Druhá podobná stavba se nachází ve Mšeně v Palackého ulici, ta patří rovněž městu.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Redaktor KL