Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Historické památce hrozilo zřícení, nyní je za hvězdu. Zrekonstruovaná kaplička v Horní Proseči skončila v celostátní soutěži na čtvrtém místě

18.05.2016
Historické památce hrozilo zřícení, nyní je za hvězdu. Zrekonstruovaná kaplička v Horní Proseči skončila v celostátní soutěži na čtvrtém místě

Autor: mestojablonec.cz

Popisek: Zrekonstruovaná kaplička v Horní Proseči, zasvěcená Panně Marii

Prosečská kaplička uspěla v soutěži Má vlast cestami proměn 2015 a obsadila v konkurenci dalších 99 památek krásné 4. místo! Další ročník putovní výstavy a soutěže Má vlast cestami proměn startuje na Vyšehradě v sobotu 21. května. Letos se budou o proměnu roku ucházet loni zrekonstruovaný Vodojem na Dobré Vodě a opravený křížek ve Vysoké ulici.

Rekonstrukce kapličky stála celkem 310 000 korun. Sto padesát tisíc bylo uhrazeno z městského rozpočtu a 160 000 činila dotace Ministerstva kultury. „Děkuji všem, kteří proměnu ruiny v kapličku, zasvěcenou Panně Marii na Proseči, podpořili svým hlasem. Dobrá věc se podařila a úspěch v soutěži je třešinkou na pomyslném dortu. Pro mě je to důkaz, že lidé hledají své kořeny, jsou hrdí na svůj domov, a to je jistě dobrá zpráva,“ komentuje úspěch proměny prosečské kapličky jablonecký primátor Petr Beitl. 

Horní Proseč kaplička

Prosečská kaplička podle tradice pochází z 16. století a dlouho byla ve velmi špatném stavu, v roce 2013 dokonce již hrozilo její zřícení. Její chátrání trápilo i obyvatele Proseče, kteří na její neutěšený stav často poukazovali i na pravidelných setkáních vedení města s občany. Kaplička ale nebyla v majetku města, a proto nebylo možné s ní jakkoli nakládat.

Horní Proseč kaplička

Po projednání problému s orgány státní památkové péče, Národním památkovým ústavem a majitelem objektu byla kaplička v prosinci roku 2012 prohlášena Ministerstvem kultury za kulturní památku a došlo k dohodě s majitelem, že kapličku městu daruje. „Město samozřejmě nemá možnost získat do vlastnictví všechny zchátralé památky na svém území, o které se majitelé nestarají, a opravovat je, ale zde jsme si uvědomovali význam kapličky pro obyvatele Proseče,“ vysvětlil primátor Beitl.

Horní Proseč kaplička

Kaplička je podle odborníků významným krajinotvorným prvkem a dokladem lidového stavitelství. Archeologické výzkumy v dané lokalitě prokazují osídlení v místě již na přelomu 14. a 15. století. Písemné prameny se datují k roku 1559. Zastupitelé přijetí pozdně barokní kaple do městského majetku odsouhlasili v únoru 2013 a následně uvolnili i peníze z rozpočtu města na její záchranu. Statutární město získalo také dotaci Ministerstva kultury.

Horní Proseč kaplička

Zabezpečovací práce byly zahájeny ještě na podzim roku 2013, kdy byla kaplička staticky zajištěna, a o rok později došlo k její celkové rekonstrukci včetně výměny střechy a odvodnění. Interiér kaple chrání stylové dubové dveře. Prosečská kaplička je nejmenší svého druhu na území Jablonce nad Nisou. Druhá podobná stavba se nachází ve Mšeně v Palackého ulici, ta patří rovněž městu.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace