Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Islám není pro Evropu přirozený a je pro ni nebezpečný, říká senátor a starosta obce v Jizerských horách

30.12.2015
Islám není pro Evropu přirozený a je pro ni nebezpečný, říká senátor a starosta obce v Jizerských horách

Autor: ods.cz

Popisek: Starosta a senátor Jaroslav Zeman.

ROZHOVOR Integrujte někoho, kdo se nedá integrovat. Jestli existují i umírnění muslimové, není to pro Evropu žádná výhra, protože zbytek muslimů, kteří se nepočítají mezi umírněné, terorizuje půlku světa, konstatuje Jaroslav Zeman (ODS), senátor a také starosta obce Albrechtice v Jizerských horách. Do budoucna neskrývá ani své obavy z teroristického útoku v Česku. Podle čeho tak soudí a jak mu zabránit? Kriticky se opřel nejen do evropských elit, ale i do veřejnoprávní televize. Proč? V rozhovoru, který poskytl naší redakci, jsme se ohlédli nejen za uplynulým rokem, ale vyjádřil se i k zákonu o omezování kouření a prozradil nám, co nového plánuje jako starosta obce na Jablonecku.

Blíží se konec roku. Někteří označují rok 2015, který je téměř za námi, dokonce za nejsložitější období od sametové revoluce. Masová nelegální migrace, občanská válka na Ukrajině, Sýrie, Turecko a ISIL, řecká krize, teroristické útoky a hrozba jejich pokračování… Byl podle vás rok 2015 něčím přelomový?

Rok 2015 byl pro Evropu určitě šokující. Od II. světové války si celá Evropa „hrála“ na státní hranice, na celníky, na víza a na cestovní pasy. Najednou Evropu vezme „útokem“ 1–2 miliony ekonomických migrantů bez dokladů, mimo oficiální hraniční přechody a Evropa se jen dívá…

Tématem číslo jedna se stala migrační krize. Do Evropy se dostávají stovky tisíc lidí, o kterých údajně nic nevíme. Když se s odstupem podíváme na průběh krize v roce 2015, co lze považovat za úspěch v jednání Evropské unie v tomto kontextu a v čem naopak evropské elity selhaly?

Nic nelze považovat za úspěch, snad jen to, že se migrační vlna nepřehnala přes Českou republiku, tedy prozatím. Evropské elity selhaly ve všem, neudělaly nic dobře.

Jak jste se vyjádřil již v létě na svém profilu na PL, je pouze otázkou času, kdy v ČR budeme svědky teroristického činu. Podle čeho tak soudíte a dá se této hrozbě vůbec nějak předejít?

To, že Česká republika bude jednou terčem teroristů, se dá předpokládat. Máme volný pohyb osob v EU, teď je v EU 1–2 miliony utečenců bez dokladů (hodnověrných), tyto imigranty už z Evropy nikdy nikdo nedostane… takže Evropu „obohatí“ o své muslimské zvyky, tradice, vidění světa i řešení různých mezních situací…

Stále se také hovoří o tom, jak nutné je terorismus porazit. Je to ale vůbec možné? Většinou jsme totiž vždy o krok pozadu za teroristy…

V Evropě se jen hovoří a nekoná. Přitom máme kvalitní armády i policii.

,,Islám je pro Evropu smrtelným nebezpečím.“ Lze tato vaše slova chápat tak, že islám je podle vás násilné náboženství a že neexistuje nic jako umírněný islám?

Islám je v „určitém“ stadiu svého vývoje. Islám není pro Evropu přirozený a je pro Evropu v Evropě nebezpečný. Teroristé islámského vyznání útočí na křesťanské kostely, útočí v křesťanské Evropě. Křesťané neútočí na mešity a ani neútočí na muslimy v Kuvajtu, v Saúdské Arábii, v Turecku atd. Takže jestli existují i umírnění muslimové, není to pro Evropu žádná výhra, protože zbytek muslimů, kteří se nepočítají mezi umírněné, terorizuje půlku světa.

Osobně jste také přesvědčen, že se stejně konfliktu s IS nevyhneme, ať se bude nazývat jakkoliv. Dá se proti násilí opravdu bojovat jen dalším násilím?

To už není konflikt. Je to válka, takže se musí bojovat.

Řada lidí se také obává, zda je vůbec možné v Česku muslimy integrovat, když se nám to dosud nepodařilo ani v případě romské populace…

Integrujte někoho, kdo se nedá integrovat. Evropa je křesťanská a těžko z muslimů uděláte křesťany.

V Senátu působíte jako místopředseda výboru pro zdravotnictví a sociální politiku. Vášnivé debaty vyvolal ve sněmovně ale také návrh zákona ohledně omezení kouření. Nakonec dali poslanci v úvodním kole šanci úplnému zákazu kouření cigaret v restauracích, barech, vinárnách nebo v kavárnách a čajovnách. Návrh prošel i přes odpor ODS. Jak současný zákon hodnotíte vy sám?

Já osobně jsem pro zákaz kouření v restauracích, kavárnách a barech. Zbytek bych neřešil.

V Česku v posledních letech přibývá lidí, kteří mají vážný problém s užíváním drog. Loni bylo těchto problémových uživatelů 47 700, tedy o 2 500 více než v roce 2013. Pervitin bralo 36 400 lidí. Výsledky výroční zprávy o stavu drog za rok 2014 představil na tiskové konferenci šéf národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Viktor Mravčík. Ve vysoké míře se v ČR užívají i legální drogy – alkohol a tabák. Určitě se shodnete, že nezbytná je prevence. Jaká další opatření ale podle vás Česko v boji s tímto nešvarem postrádá?

Částečným řešením je sportující mládež a práce. Mnoho mladých lidí žije – nežije. Nepracuje a nesportuje. Ale drogy jsou hlubším problémem celé naší společnosti.

Jste nejen senátor, ale také starosta. Prozradíte nám, co nového plánujete v Alberticích v příštím roce?

Dokončení úprav Protržené přehrady – kulturní památky ČR, zároveň si v září 2016 připomeneme 100 let od této tragické události. Plánujeme také nové chodníky a novou rozhlednu. Vše zatraktivní naši obec i celé Jizerky.

Jak již bylo naznačeno, v příštím roce si město připomene 100 let od katastrofy, při níž došlo k přetržení přehrady Desná (známá též pod označením Protržená přehrada). Tragická událost si vyžádala 56 obětí. Plánujete při té příležitosti něco výjimečného?

18. září v neděli, přesně 100 let od tragédie, bude pietní setkání přímo v areálu přehrady. Tragická událost si vyžádala 65 obětí + další dva zemřeli na následky zranění v nemocnici. Chceme také vybudovat první společný památník se jmény všech obětí, které jsme pracně dohledávali v archivech. Již dnes je ještě nedokončený areál bývalé přehrady magnetem Jizerských hor s roční návštěvností 55 000–60 000 lidí. A to zde ještě nefunguje Krömerova bouda s občerstvením…

Se starosty z okolí usilujete o lyžařské propojení Albrechtic, Desné a Tanvaldu. Jak to s vaším záměrem vypadá?

Tento společný projekt Desné, Tanvaldu, Smržovky a Albrechtic jsme opět posunuli o kus dále. Podařilo se najít řešení, jak spojit Albrechtice a Desnou s Tanvaldským Špičákem. Stále však chybí spojení se sídlištěm v Tanvaldu a se Smržovkou. Paradoxně lyžaři „dojíždějí“ z Tanvaldu do Albrechtic, které těží z cestovního ruchu, na rozdíl od Tanvaldu, jenž z toho nemá nic.

Bohužel i letos byl tento projekt terčem redaktorky Černých ovcí. Veřejnoprávní televize točí neobjektivní reportáže. Živému vysílání se Česká televize vyhýbá a předtočené rozhovory sestříhá do pitoreskních forem.

Kateřina Synková

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na . 

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace