Masokostní moučka, koncentrační tábory pro muslimy... Obvinění Konvičky jako odveta za 17. listopad? Státní zastupitelství v severních Čechách ví své
06.12.2015
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Konvička na demonstraci
V případě obvinění šéfa hnutí Blok proti islámu docenta Martina Konvičky nešlo o odvetu za události 17. listopadu. Tuto domněnku vyvrátila mluvčí státního zastupitelství v Jablonci nad Nisou Lenka Šeberková. Médiím totiž sdělila, že trestní oznámení na Konvičku bylo podáno již v únoru letošního roku.
Za vším hledej Facebook
Věra Nováková z Okresního státního zastupitelství v Jablonci nad Nisou podala trestní oznámení na Martina Konvičku již letos v únoru. Učinila tak na základě Konvičkových výroků na Facebooku, kde mluvil o tom, že koncentrační tábory pro muslimy budou, a také o tom, že je třeba namlít je do masokostní moučky.
„Paní Nováková už začátkem února roku 2015 podala podnět podezření ze spáchání trestného činu na Okresní státní zastupitelství v Českých Budějovicích, kde jej přijali a napsali jí, že jej předávají policii k postupu v trestním řízení podle paragrafu 158 odstavec 1, odstavec 3 trestního řádu,“ sdělila mluvčí okresního zastupitelství Šeberková.
Obvinění až po tři čtvrtě roce
Následovalo šetření, zda se Konvička ve zmíněných bodech provinil a jestli naplňují skutkovou podstatu trestného činu. Obvinění samotné však přišlo až ve středu 18. listopadu.
Celý text zde
To samozřejmě vyvolalo vlnu nevole mezi jeho příznivci, podle nichž šlo o politickou objednávku a odplatu za 17. listopad, kdy Konvička vystoupil na jednom pódiu společně s prezidentem Zemanem.
Politická objednávka odmítnuta
Tuto domněnku Šeberková zamítla. „Je otázka prestiže policie i státního zástupce, aby se sdělení obvinění stihlo co nejdříve. Rozhodně to není tak, že by policie pana Konvičku obvinila účelově po 17. listopadu.“
Naopak si myslí, že se policie chtěla ujistit, zda má smysl šéfa Bloku proti islámu z něčeho vinit. „Můj závěr je, že se to vedlo tak dlouho, aby to bylo tak kované, aby teď někdo nevyhověl stížnosti obviněného a nezrušil usnesení o zahájení trestního stíhání,“ dodala Šeberková a poznamenala, že to v Konvičkově případě zvládla policie ještě velmi rychle.
Žaloba do půl roku
Konvičku nyní čeká několik měsíců klidu, zatímco bude policie shromažďovat důkazy, na jejichž základě poputuje žaloba k soudu. „Osobně si myslím, že do podání obžaloby to bude dalších půl roku,“ řekla Šeberková.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš