Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Přístup Německa k uprchlíkům je dlouhodobě neudržitelný pro celou Unii, říká starosta Tanvaldu. Na byt se suchým WC nemá jít stejná podpora jako na běžný byt

23.10.2015
Přístup Německa k uprchlíkům je dlouhodobě neudržitelný pro celou Unii, říká starosta Tanvaldu. Na byt se suchým WC nemá jít stejná podpora jako na běžný byt

Foto: tanvald.cz

Popisek: Starosta Tanvaldu Vladimír Vyhnálek

Takovou otevřenost a informovanost o činnosti samosprávy, jakou uskutečňujeme v Tanvaldu, jinde jen tak nemají, říká Vladimír Vyhnálek (Volba pro město). Naopak kriticky se vyjádřil na adresu ministryně Marksové-Tominové. Nevěří totiž, že se jí podaří vyřešit spletitý sociální systém, který rozhodně nepovažuje za spravedlivý. Co mu nejvíc vadí? A kdo je podle něj za současný stav odpovědný? Vymezil se ale i proti politice Německa v souvislosti s uprchlickou krizí a prozradil nám, čeho se nyní nejvíc obává.

Ačkoliv v komunální politice nejste nováčkem, v čele města jste první rok. Jak byste jej hodnotil? Co se za vašeho působení ve funkci změnilo?

Hodnocení mého působení ve funkci starosty města v prvním roce, ale i všech dalších nechám na jiných. Jednoznačně musím říci, že mi hrozně rychle „utekl“. A pořád mě tato práce velice naplňuje a baví. Samozřejmě ještě v mnoha věcech nemám úplnou jistotu, ale velmi dobře působící tým mých spolupracovníků mi všemožně pomáhá.

Stejně jako váš předchůdce byste chtěl pokračovat v „otevírání“ radnice? Jaká opatření plánujete pro větší transparentnost v nejbližší době přijmout?

Protože ihned po mém zvolení jsem se snažil maximálně rychle naplnit moje představy (a tak se i stalo), žádná výrazná další opatření pro podporu transparentnosti v tuto chvíli neplánuji. Myslím si, že takovou otevřenost a informovanost o činnosti samosprávy, jakou máme v Tanvaldě, jinde jen tak nemají. Pro shrnutí uvedu: každé jednání zastupitelstva města mohou občané on-line sledovat z domova, veškeré materiály projednávané zastupitelstvem města mají zastupitelé i občané s předstihem, velice přesný zápis ze zasedání zastupitelstva města je zveřejňován na stránkách města, členové zastupitelstva města dostávají i zápis ze schůze rady města... Prostě se domnívám, že jsme pro transparentnost udělali téměř maximum.

Jak byste hodnotil spolupráci s asistenty prevence kriminality, kteří ve městě působí od léta?

Práce asistentů si velice vážím. Podařilo se nám vybrat velmi schopné osoby, jejichž aktivní přístup je nevídaný a již několikrát byly při své pochůzkové službě nápomocny při řešení mimořádných událostí. Jsem tomu moc rád, protože ve stadiu úvah o této formě prevence jsem byl vystaven velké kritice. Jak už bývá zvykem, když se tento projekt osvědčil, je ze strany kritiků „ticho po pěšině“.

Není to tak dlouho, co jste diskutovali s ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou-Tominovou o negativních sociálních jevech či příspěvcích na bydlení. „Věřím, že se nám do konce tohoto volebního období podaří nastartovat a uskutečnit změny, které napraví několikaletý spletitý sociální systém,“ slíbila mimo jiné na jednání ministryně. Jste i vy takový optimista? Vidíte za dva roky působení vlády nějaké pozitivní změny?

Snahu paní ministryni nemůžeme odepřít, avšak velký optimista nejsem. Relativně štědrý systém sociálních dávek se zatím podařilo zredukovat minimálně. Jinými slovy řečeno: „Je motivující, pokud určitá rodina získá přibližně stejně vysokou finanční částku ze systému sociální podpory, jako kdyby si ji vydělala prací?“

Proč se podle vás problém s ubytovnami a tzv. nepřizpůsobivými tak rozmohl? A především co s tím?

Protože víceméně není účinná a důsledná kontrola. Je nutné stanovit standardy ubytovacích zařízení a jejich kategorizaci, a tím možnost kontroly vyplácení těchto dávek. Tím myslím například situaci, kdy na byt se suchým WC jde stejná podpora jako na byt „běžný“.

Radnice aktuálně připravuje Strategický plán rozvoje města pro roky 2015–2026. Prozradíte nám svoji vizi?

Strategický plán rozvoje města se stále ještě tvoří, takže komentář by byl zatím předčasný. Předpokládáme, že bude schvalován na listopadovém jednání zastupitelstva. Pak si ho každý bude moci prostudovat.

Regulace množství uprchlíků je nutná a musí být koordinovaná v rámci celé EU. To jsou vaše slova. Jak v tomto kontextu vnímáte skutečnost, že Česká republika a další státy odmítající kvóty byly na jednání ministrů vnitra zemí EU přehlasovány? Jak podle hlasování o kvótách vás poznamená EU do budoucna? Objevují se i názory, že tímto momentem započal rozklad EU. Souhlasíte?

Ano, to jsem řekl a na tom si trvám. Jenže Německo trochu hodně „nekoordinovaně v rámci EU“ otevřelo brány dokořán všem uprchlíkům. Bez jakékoliv selekce. A to je dlouhodobě neudržitelné pro celou EU. A jsem zvědav, jestli to má konce. Osobně se domnívám, že v této věci není vidět „světlo na konci tunelu“ a současný počet je pouze předvojem daleko většího přílivu, který nás čeká po zimním období. A některé predikce říkají, že se do Evropy chystají desítky milionů migrantů. A reakce Evropanů se už nyní v některých částech radikalizují...

Otázka na závěr. Co ještě Tanvald čeká tento rok?

Doufám, že nás nezastihnou žádné „jobovky“ a vše bude v režimu konce roku. Takže usilovně pracujeme na tvorbě rozpočtu na příští rok, ukončujeme projekty zateplení budov MŠ a DDM, připravujeme projekty na příští rok. Nejbližší akcí je ukončení rekonstrukce tzv. Četnického domu a jeho zprovoznění. Pro nás to v tuto chvíli znamená hlavně přesun sídla městské policie do této budovy. Později bude v tomto objektu i část sociálního odboru.

Kateřina Synková

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš