Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Jablonecký náměstek Pleticha ztratil důvěru kvůli vazbám na firmu Ventax. Pane náměstku, vyvoďte politickou odpovědnost! žádá Babišova poslankyně

25.09.2015
Jablonecký náměstek Pleticha ztratil důvěru kvůli vazbám na firmu Ventax. Pane náměstku, vyvoďte politickou odpovědnost! žádá Babišova poslankyně

Autor: cssd.cz

Popisek: Robert Dušek

Bývalý předseda liberecké ČSSD Robert Dušek, který je obviněn z korupce v rámci veřejných zakázek Libereckého kraje, si vedl "deníček". V něm mimo jiné předpověděl vítěze tendru. To už se během září v médií profláklo. Poslankyně za ANO Jana Pastuchová tento týden vydala prohlášení k jabloneckému náměstkovi a poslanci Lukáši Pletichovi, který ztratil důvěru kvůli vazbám na firmu Ventax. Kvůli Duškově kauze ho na zastupitelstvu minulý týden vyzvala k vyvození politické odpovědnosti.

Důležitý deníček, nejen proti Duškovi

Veřejné zakázky od jabloneckého magistrátu získává podle Pastuchové i firma, která figuruje v 'deníčku' bývalého europoslance a krajského radního Roberta Duška. Protikorupční policie Duška v červenci obvinila z korupce v souvislosti s čerpáním evropských dotací při opravě lázní v Chrastavě. Dušek se v reakci na obvinění vzdal členství v předsednictvu ČSSD.

„Proč se nad tím pozastavuji? Jde totiž o firmu, která má zřejmě už ve zvyku generovat vícenáklady. Jde o firmu, ve které figuruje jako spolumajitel Andrej Grega, o kterém se v 'deníčku' pana Duška rovněž píše a který už kvůli tomu musel vypovídat na policii," říká poslankyně.

Andrej Grega je členem ČSSD a působí rovněž jako poslanecký asistent sociálně demokratického poslance a jabloneckého náměstka pro rozvoj města Lukáše Pletichy. Více se tématem zabýval i portál BezKorupce nevládního sdružení Oživení.

Psali jsme:

Kauza bývalého europoslance Roberta Duška z Liberce: Podezřele levné nemovitosti pro lidi z politikova okolí? Třeba laciná ubytovna, která pěkně vynáší... A do toho odsouzený neonacistický vrah z ČSSD

Nákup černých duší

V gesci pana náměstka Pletichy jsou mimo jiné stavební veřejné zakázky, na kterých pod ním pracuje i Otakar Kypta, rovněž člen ČSSD, který prý kdysi s panem Andrejem Gregou nakupoval černé duše – nové členy ČSSD. „A měli z toho problém. Je to stejný pan Kypta, který údajně kvůli oční vadě špatně přečetl cenovou nabídku jedné z firem, která nakonec vyhrála veřejnou zakázku na stavbu azylového domu v Jablonci nad Nisou. V zadávací dokumentaci se pak objevily chyby, které následně cenu za tuto zakázku navýšily. Celý tento příběh je o jedné jediné firmě, a to stavební firmě Ventax," vysvětluje Pastuchová.

Hnutí ANO už několikrát upozornilo, že jsou výše uvedené vazby minimálně kontroverzní. A pan náměstek Pleticha podle nich zatím neuděl nic, aby tyto pochybnosti rozptýlil. „Záznamy z 'deníčku' pana Duška byly už jen poslední kapkou, kostičkou do skládačky. Pochybnosti dnes nemá pouze jablonecké Hnutí ANO, ale také občanské sdružení Oživení a Policie ČR, která kauzu pana Duška vyšetřuje," dodává poslankyně Pastuchová. Pouze regionální média podle ní poněkud spí. Na posledním jednání zastupitelstva města Jablonec nad Nisou 17. září Pastuchová vyzvala pana náměstka Pletichu k vyvození politické odpovědnosti.

Náhoda je blbec

„Říká se, že náhoda je blbec. Ctím presumpci neviny a nedovolím si stoprocentně tvrdit, že se před zraky či dokonce za spolupráce pana náměstka Pletichy děje na jabloneckém magistrátu něco nekalého. To mi ani nepřísluší, to je věc orgánů činných v trestním řízení," poznamenává politička.

Pokud zde ale panuje z výše uvedených důvodů nedůvěra, podezření, že se nenakládá s veřejnými prostředky tak, jak by mělo, musela prý jako zastupitelka něco udělat.  Jako reakce by podle jejího mínění stačilo vysvětlení. „Ale bez arogance, jakou nám pan náměstek Pleticha bohužel často předvádí. Stačilo by udělat takové personální kroky, které by zbavily pana náměstka stínu pochybností. Za ideální ale považuji, aby se alespoň dočasně zbavil svých funkcí ve vedení města, dokud nebude kauza pana Duška uzavřena a nebudeme znát její výsledky. Kdo nám teď zaručí, že se rychle nezačnou věci zametat pod koberec, skartovat dokumenty a měnit rozhodnutí?" uzavírá Jana Pastuchová.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace