Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jablonecký náměstek Pleticha ztratil důvěru kvůli vazbám na firmu Ventax. Pane náměstku, vyvoďte politickou odpovědnost! žádá Babišova poslankyně

25.09.2015
Jablonecký náměstek Pleticha ztratil důvěru kvůli vazbám na firmu Ventax. Pane náměstku, vyvoďte politickou odpovědnost! žádá Babišova poslankyně

Foto: cssd.cz

Popisek: Robert Dušek

Bývalý předseda liberecké ČSSD Robert Dušek, který je obviněn z korupce v rámci veřejných zakázek Libereckého kraje, si vedl "deníček". V něm mimo jiné předpověděl vítěze tendru. To už se během září v médií profláklo. Poslankyně za ANO Jana Pastuchová tento týden vydala prohlášení k jabloneckému náměstkovi a poslanci Lukáši Pletichovi, který ztratil důvěru kvůli vazbám na firmu Ventax. Kvůli Duškově kauze ho na zastupitelstvu minulý týden vyzvala k vyvození politické odpovědnosti.

Důležitý deníček, nejen proti Duškovi

Veřejné zakázky od jabloneckého magistrátu získává podle Pastuchové i firma, která figuruje v 'deníčku' bývalého europoslance a krajského radního Roberta Duška. Protikorupční policie Duška v červenci obvinila z korupce v souvislosti s čerpáním evropských dotací při opravě lázní v Chrastavě. Dušek se v reakci na obvinění vzdal členství v předsednictvu ČSSD.

„Proč se nad tím pozastavuji? Jde totiž o firmu, která má zřejmě už ve zvyku generovat vícenáklady. Jde o firmu, ve které figuruje jako spolumajitel Andrej Grega, o kterém se v 'deníčku' pana Duška rovněž píše a který už kvůli tomu musel vypovídat na policii," říká poslankyně.

Andrej Grega je členem ČSSD a působí rovněž jako poslanecký asistent sociálně demokratického poslance a jabloneckého náměstka pro rozvoj města Lukáše Pletichy. Více se tématem zabýval i portál BezKorupce nevládního sdružení Oživení.

Psali jsme:

Kauza bývalého europoslance Roberta Duška z Liberce: Podezřele levné nemovitosti pro lidi z politikova okolí? Třeba laciná ubytovna, která pěkně vynáší... A do toho odsouzený neonacistický vrah z ČSSD

Nákup černých duší

V gesci pana náměstka Pletichy jsou mimo jiné stavební veřejné zakázky, na kterých pod ním pracuje i Otakar Kypta, rovněž člen ČSSD, který prý kdysi s panem Andrejem Gregou nakupoval černé duše – nové členy ČSSD. „A měli z toho problém. Je to stejný pan Kypta, který údajně kvůli oční vadě špatně přečetl cenovou nabídku jedné z firem, která nakonec vyhrála veřejnou zakázku na stavbu azylového domu v Jablonci nad Nisou. V zadávací dokumentaci se pak objevily chyby, které následně cenu za tuto zakázku navýšily. Celý tento příběh je o jedné jediné firmě, a to stavební firmě Ventax," vysvětluje Pastuchová.

Hnutí ANO už několikrát upozornilo, že jsou výše uvedené vazby minimálně kontroverzní. A pan náměstek Pleticha podle nich zatím neuděl nic, aby tyto pochybnosti rozptýlil. „Záznamy z 'deníčku' pana Duška byly už jen poslední kapkou, kostičkou do skládačky. Pochybnosti dnes nemá pouze jablonecké Hnutí ANO, ale také občanské sdružení Oživení a Policie ČR, která kauzu pana Duška vyšetřuje," dodává poslankyně Pastuchová. Pouze regionální média podle ní poněkud spí. Na posledním jednání zastupitelstva města Jablonec nad Nisou 17. září Pastuchová vyzvala pana náměstka Pletichu k vyvození politické odpovědnosti.

Náhoda je blbec

„Říká se, že náhoda je blbec. Ctím presumpci neviny a nedovolím si stoprocentně tvrdit, že se před zraky či dokonce za spolupráce pana náměstka Pletichy děje na jabloneckém magistrátu něco nekalého. To mi ani nepřísluší, to je věc orgánů činných v trestním řízení," poznamenává politička.

Pokud zde ale panuje z výše uvedených důvodů nedůvěra, podezření, že se nenakládá s veřejnými prostředky tak, jak by mělo, musela prý jako zastupitelka něco udělat.  Jako reakce by podle jejího mínění stačilo vysvětlení. „Ale bez arogance, jakou nám pan náměstek Pleticha bohužel často předvádí. Stačilo by udělat takové personální kroky, které by zbavily pana náměstka stínu pochybností. Za ideální ale považuji, aby se alespoň dočasně zbavil svých funkcí ve vedení města, dokud nebude kauza pana Duška uzavřena a nebudeme znát její výsledky. Kdo nám teď zaručí, že se rychle nezačnou věci zametat pod koberec, skartovat dokumenty a měnit rozhodnutí?" uzavírá Jana Pastuchová.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš