Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zelená je tráva, fotbal to je hra. Muslima s rypákem noha nakopává ... A je zle. Více o tom, jak Češi protestují při sportu

07.08.2015
Zelená je tráva, fotbal to je hra. Muslima s rypákem noha nakopává ... A je zle. Více o tom, jak Češi protestují při sportu

Foto: supporters.cz

Popisek: Transparent urážející muslimy se objevil v neděli na fotbale v Jablonci.

Transparent urážející muslimy se objevil v neděli na fotbale v Jablonci. Nebyl to první případ, kdy se společenská nevraživost vůči imigrantům a muslimům projevila na tribuně nějakého fotbalového stadionu. V Jablonci však byla asi nejostřejší. Že se něco podobného objevilo v prostředí radikálních fotbalových fanoušků není nic překvapivého. „Chuligánská scéna je tradičně propojená s krajní pravicí. Je to středoevropský trend. Od konce loňského roku a současnou imigrantskou vlnou se hodně politizovala,“ vysvětluje odborník na extremismus a terorismus Miloslav Mareš.

Bylo to v Jablonci takové hezké nedělní odpoledne. Slavilo se 70. let fotbalu v tomto městě. Ale závěr se pokazil. Místní velice ambiciózní klub řízený předsedou České fotbalové asociace Miloslavem Peltou se snaží rozbít dvojblok českých velkoklubů Plzně a Sparty a vklínit se mezi ně. Případně poprvé v historii získat mistrovský titul. V prvním letošním domácím zápase přijeli na oslavy pražští Bohemians. Sice populární klub, ale povětšinou se pohybující v nižších patrech prvoligové tabulky. Pro Jablonecké měli býti Klokani snadným soustem, v jabloneckým hospodách štamgasti prorokovali vítězství svých barev 4:0, 5:0 a počet gólů v síti nebohých Bohemians se zvyšoval s počtem vypitých piv tipérů. Ale ouha. Klokani podali statečný bojovný výkon a Jablonci trochu pokazili oslavy, neb urvali bod za remízu 2:2. Ještě více se po fotbale mluvilo o transparentu, který vyvěsili jablonečtí ultras. Evropan nordického vzhledu s kopím na něm nakopává vousatého vepře s turbanem na hlavě. Přitom mu vypadává z korýtka korán. A ostuda byla na světě.

Omlouváme se. Je to podraz

„Omlouváme se za nedůstojné chování části našich fanoušků všem menšinám, které mohlo pobouřit,“ uvedl v MFD mluvčí klubu Štěpán Hanuš. Jablonečtí fotbaloví „výtvarníci“ totiž původně schválený transparent domalovali do skandální podoby. „Bereme to jako podraz a je to pro náš klub zdrcující fakt. Do budoucna přijmeme důsledná opatření, aby k podobným incidentům nedocházelo,“ doplnil Hanuš.

Nejde o první podobný případ, i když ten jablonecký je na rozdíl od těch předchozích jednoznačně urážlivý. Už před několika měsíci se objevil na Spartě (kde také jinde) v zápase s Duklou transparent vyzývající patrona České země s textem „Svatý Václave, nedopusť islamizaci Čech“. V Třebíči minulý týden zase na hokeji si diváci mohli přečíst vlastenecky znějící apel „Chraň svou vlast. Stop imigrantům“. Už dříve se něco podobného objevilo dokonce i na futsale.

Chuligánská fotbalová scéna je propojená s krajní pravicí

Že se podobné názory objevují v dnešní zjitřené době, kdy se Češi bojí imigrantů nejvíce v celé Evropské unii, není překvapivé. A že hlavně mezi radikálními fotbalovými fanoušky, už vůbec ne. „Chuligánská scéna je tradičně propojená s krajní pravicí. Je to středoevropský trend. Od konce loňského roku a současnou imigrantskou vlnou se hodně politizovala,“ vysvětluje pro ParlamentniListy.cz odborník na extremismus a terorismus Miloslav Mareš.

O čemž podle něj svědčí skupina Chuligáni proti salafistům (Hooligans gegen Salafisten), která už v Německu vyšla ze stadionu ven a snažila se konfrontovat své nepřátele přímo na ulicích, přičemž se dostala do střetu s policií. „To má nepochybně vliv i na českou chuligánskou scénu. Ostatně při nedávných nepokojích v Bratislavě byli z velké části aktivní chuligáni z České republiky. Obecně se teď jednotlivé skupiny snaží trumfovat v tom, co si připraví za transparent, nebo to takzvané choreo,“ upozorňuje.

Kdo chodí na fotbal, určitě ho propojení části radikálních fanoušků s krajní pravicí nepřekvapí, už toho určitě mnoho zaslechl. Autor tohoto textu třeba před pár lety zavítal na fotbal do Jablonce a přesně z míst, kde se v neděli objevil urážlivý transparent kromě jiného zaslechl v 88. minutě najednou skandování 88 88 88. Po chvilkovém uvažování přišel na to, co to znamená. Osmým písmenem v české abecedě je H. Tedy HH. Důvtipný čtenář si sám domyslí, o co jde. Podobnými výtečníky – a v mnohem větším počtu než pár Jablonečáků – jsou radikální ultras Sparty Praha a Baníku Ostrava, kteří mají nejhorší pověst.

Fotbalový svaz musí zasáhnout

Jsou podobné protiislámské transparenty trestné? Mělo by se proti nim zasáhnout? Nebo je to projevení názoru v rámci svobody slova? „Jde o to, k čemu se to vztahuje. Jestli je to proti islamizaci, pak je to legitimní. Něco jiného je, když jsou třeba všichni muslimové paušálně odsuzovaní jako teroristé,“ objasnil Mareš.

Podle Mareše se český fotbalový svaz k věci postavit musí. „Vyplývá to i z evropských fotbalových norem, která dává UEFA. Je tu i prvek současných českých zákonů, které jsou vykládány hodně nejasně a různým metrem. Jsem pro větší toleranci ke svobodě projevu. Ale na druhé straně je tu fotbalový svaz jako soukromý subjekt, který je vázán normami proti nenávistným projevům, které jsou vydávány na evropské úrovni,“ uvedl pro ParlamentniListy.cz.

Jabloneckým případem se každopádně policie zabývat bude. „Dotyční jsou podezřelí ze spáchání trestného činu podněcování nenávisti vůči skupině osob nebo omezení jejich práv a svobod,“ sdělila liberecká krajská policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Oldřich Szaban

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš