Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pravda o smrti dětské hvězdy Tomáše Holého: Co nyní vyšlo najevo? Máme klíčové svědectví muže, který tam byl

29.03.2015
Pravda o smrti dětské hvězdy Tomáše Holého: Co nyní vyšlo najevo? Máme klíčové svědectví muže, který tam byl

Foto: ČT

Popisek: Nejslavnější český dětský herec Tomáš Holý zaplatil životem vážnou autonehodu pouhých devět dní před dvaadvacátými narozeninami. Teprve dvacet let po tragédii přišel bulvár se 'zaručenou' zprávou, že údajně řídil opilý.

EXKLUZIVNĚ: I když o filmovou kariéru v dospělosti nestál, diváci ho nepřestávají milovat. Tomáš Holý zahynul při autonehodě v roce 1990 a teprve po dvaceti letech přišla některá média se ‘zaručenou‘ zprávou, že řídil opilý. Jak to bylo doopravdy a proč bulvár naházel na oblíbenou dětskou hvězdu špínu?

V dětství vzal za srdce celý národ a mít takového kluka si přál snad úplně každý. Byl chytrý, divoký, bezprostřední, vtipný... zkrátka taková malá neřízená střela. Okamžitě to pochopili i Jana Preissová a František Němec, když si ho vybrali mezi několika kluky z ‘nabídky’ režisérky Marie Poledňákové před natáčením slavné rodinné komedie Jak vytrhnout velrybě stoličku. Byl nejznámější českou dětskou hvězdou své doby a na filmovém festivalu v roce 1979 v Monte Carlu ho porota nazvala nejlepším dětským hercem od dob Shirley Temple.

Tragédii dodnes připomíná kříž v místech nehody

Tragédii dodnes připomíná kříž v místě nehody

Přesto se Tomáš Holý hercem stát nechtěl a rozhodl se studovat práva. V posledním ročníku však přišel tragicky o život při autonehodě, pouhých devět dnů před svými dvaadvacátými narozeninami. Až po letech se objevila v tisku zpráva, že vlastně tenkrát řídil opilý. Informace, která neměla se skutečností ani zbla společného, zřejmě měla jen zvednout prodejnost jistého bulvárního deníku. Co se tedy 8. března 1990 v romantické krajině Českého Švýcarska, poblíž slavné obce Kytlice, doopravdy stalo?

Co říká muž, který byl přitom

KrajskéListy.cz přinášejí svědectví muže, jenž se případu věnuje již léta a podařilo se mu najít svědka, který v onen tragický den seděl vedle Tomáše Holého v restauraci v severočeském Polevsku, a poté byl na místě tragédie jako první. „Mluvil jsem s důvěryhodným svědkem, který seděl celou dobu v restauraci vedle Tomáše, a když po nehodě přiběhl v šoku Tomášův spolujezdec, byl to právě on, kdo našel nabourané auto a dával Tomášovi první pomoc,“ říká odbotník na IT a znalec českých komedií a rodinných filmů 60. až 80. let Tomáš Franke.

Hospoda v Polevsku, v níž Tomáš strávil s kamarády poslední hodiny života

Hospoda v Polevsku, v níž Tomáš strávil s kamarády poslední hodiny života

Informaci, že by Holý řídil pod vlivem alkoholu, Franke důrazně odmítá. „S alkoholem je to prosté. Tomáš přijel do Polevska, přivezli ho kamarádi. V hospodě Na křižovatce se najedl, dal si k jídlu jedno pivo, a pak až do nehody cucal Kofolu a hrál kulečník. Mezitím uplynuly nějaké dvě tři hodiny, takže nějaký malý zbytkový alkohol tam možná byl, ale rozhodně ne v takové dávce, že by Tomáš při smyku reagoval zpomaleně,“ říká Franke.

Zrádná škodovka a souhra špatných náhod

Shodou okolností byl v osudný den nedaleko i pan Franke, ve vesnici jen pár kilometrů vzdálené od nehody. Proto přesně ví, jak to tenkrát na tamních silnicích vypadalo, a situaci přirovnává k nedávné tramvajové kalamitě, která postihla naši metropoli. Během dne se oteplilo, k večeru klesla teplota mírně pod nulu, takže se na vozovkách vytvořila tenká, souvislá a průhledná ledovka. Byla rovněž v osudné zatáčce. Romantická krajina v Českém Švýcarsku poblíž Kytlice, jež je proslaveným chalupářským sídlem českých herců, je takových ‘pastí‘ na řidiče doslova plná.

Osudná zatáčka, v níž nebezpečné sklonění vozovky v kombinaci s náledím stálo Tomáše život

Osudná zatáčka, v níž nebezpečné sklonění vozovky v kombinaci s náledím stálo Tomáše život

K havárii došlo v zatáčce, která má podle Frankeho podobně zrádný sklon jako například pražská ulice U Rajské zahrady, dobře známá z úspěšné komedie Vrchní, prchni, v níž Josef Abrhám roztlačoval svůj Velorex. Navíc Holý řídil červenou Škodu 120. „Tahle auta s motorem i náhonem vzadu se ve smyku chovají trochu divně, těžší zadek auta s motorem se vás snaží předběhnout. Je to trochu nebezpečné pro lidi, kteří na to nejsou zvyklí,“ vysvětluje Franke řidičům, kteří s těmito vozy neměli ‘tu čest‘. A právě tady je podle něj třeba hledat příčiny nehody. „Tma, od Kytlice dolů je to pořádně z kopce. Tomáš asi chtěl před zatáčkou zpomalit, dostal se do smyku, možná na tahle přetáčivá auta nebyl zvyklý a trochu zazmatkoval, a malér byl hotov,“ dodává Franke.

Jak se rodí mediální senzace

Při čelním nárazu do stromu utrpěl spolujezdec pouze lehké zranění, Tomáš však zůstal zaklíněn v autě a při převozu do nemocnice zemřel. Fáma o alkoholu, který měl mít údajně v krvi, se zrodila podle Frankeho až později, při dvacátém výročí nehody v roce 2010. „Blesk tehdy vypátral a zkontaktoval stejného člověka, od kterého mám informace o nehodě i já. Je to Roman Stromecký, Tomášův kamarád, který s ním tehdy seděl v hospodě u stolu. A on pak utíkal cestou na Kytlici, našel auto a dával Tomášovi první pomoc. Ochotně jim v dobré víře vše vyprávěl a za několik dní se nestačil divit, co si o tom přečetl,“ dodává. Po tak trpké zkušenosti se kamarádi a Tomášova maminka dohodli, že už nebudou novinářům poskytovat žádné informace. Se smrtí jediného syna se paní Marie Holá nikdy nevyrovnala. Už jen přežívala, zůstala sama a zemřela 30. prosince 2013 v pouhých 68 letech. O pohřeb se postarali její přátelé a Tomášovi spolužáci, kteří ji celé roky navštěvovali.

Se smrtí jediného syna se paní Marie Holá nikdy nevyrovnala

Se smrtí jediného syna se paní Marie Holá nikdy nevyrovnala

Ani čtvrt století po své smrti nepřestává Tomáš Holý překvapovat. „Například právě před pár dny jsem mluvil s paní Monikou Kvasničkovou, asi ji znáte jako dceru učitelky Hajské ze seriálu My všichni školou povinní. Hrála s Tomášem v jeho posledním filmu Prázdniny pro psa. Vyprávěla mi, že spadla pod jez pod Karlštejnem. Tomáš tam pro ni hupsnul a zachránil jí život. Bylo mu tehdy asi dvanáct,“ dodává Tomáš Franke další doposud neznámou událost ze života nezapomenutelné dětské hvězdy, která nás nikdy nepřestane bavit i dojímat.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská