Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Obří solární elektrárny u Ralska na Českolipsku skutečně patřily Rittigovi. Tvrdí to jeho účetní

31.12.2014
Obří solární elektrárny u Ralska na Českolipsku skutečně patřily Rittigovi. Tvrdí to jeho účetní

Foto: Facebook.com

Popisek: Ivo Rittig

Známý pražský lobbista Ivo Rittig delší dobu popírá, že by kdy měl vlastnický vztah k solárním elektrárnám, které od neprůhledné společnosti Amun.Re koupil polostátní elektrárenský gigant ČEZ. Dokonce se kvůli tomu soudil a soudí s protikorupčními institucemi a médii. Ve sporech ale příliš úspěšný není. Čím dál víc indicií ale dokládá, že za severočeským obřím solárním projektem stál skutečně Rittig. A firmy s ním spojené na něm mohly vydělat kolem miliardy korun.

Jeho vztah ke společnosti Amun.Re ve své výpovědi na policii naposledy potvrdil bývalý účetní společnosti Peskim, která je s Rittigem spojená, Jaroslav Kubiska. ČEZ Amun.Re zaplatil za obří solární parky u Ralska a Mimoně na Českolipsku celkem pět miliard korun.

Policie k případu nechce poskytovat bližší informace a stejně dopadla i snaha redaktorů na pražském Vrchním státním zastupitelství. „Rozhodně nelze sdělovat jakékoliv komentáře a názory na vývoj v jednotlivých věcech, a to ať se jedná o věci ve fázi prověřování, či ve stadiu vyšetřování. Rovněž tak nelze poskytovat informace o tom, jakých osob se týkají a kolik věcí je dozorováno. A samozřejmě už vůbec nelze dopředu avizovat, zda bude někdo obviněn, či nikoliv,“ odvětil na dotazy ředitel odboru závažné hospodářské a finanční kriminality pražské prokuratury Marek Bodlák.

A vzápětí dodal: „Skončení vyšetřování je primárně věcí policejního orgánu. Až bude doručen spisový materiál s návrhem na podání obžaloby či na jiné rozhodnutí, bude toto možné sdělit.“

Z Kubiskovy výpovědi ale vypadá vše jasněji. Prvního května roku 2009 podle něj přišla na účet společnosti Certonia Trading Limited, který je veden u Laiky bank na Kypru, částka ve výši 145 milionů korun. A to jako úvěr od společnosti Penta Investment Limited.

Benefičním vlastníkem  Certonie měl být v té době Ivo Rittig, jak Kubiska podotkl. „Pamatuji se, že se k této transakci vyjádřila Karolína Babáková (jedna z advokátek s Rittigem spřízněné Šachta & partners – dnes MSB Legal – pozn. red.) v tom smyslu, že to je dar Penty Ivo Rittigovi. Z části těchto peněz byl následně financován nákup společnosti Prospekta móda, kterou vlastní Ivo Rittig, a část těchto peněz byla využita k financování fotovoltaických elektráren, respektive projektu Amun.Re,“ tvrdí Kubiska.

Patnáct milionů korun bylo následně 18. září roku 2009 posláno jako úvěr do společnosti Energy Ralsko. Úvěr od společnosti Penta byl poté splacen pomocí půjčky ze společnosti Quality Management ve výši 169 230 000 korun. Quality Management následně postoupila svoji pohledávku na společnost Earnway ze skupiny firem Eurozeta, Alseda (jedná se o skupiny Ivo Rittiga) za jednu korunu. V popsaném případě zadávala příkazy k bankovním převodům Karolína Babáková,“ vypověděl na policii Kubiska.

Z Kubiskovy výpovědi také vyplývá, že Martin Shenar, který za Amun.Re veřejně vystupoval jako vlastník, byl jen nastrčenou osobou. Shenar byl v minulosti spolumajitelem české pobočky vydavatelství Hachette Filipacchi 2000, vydávajícího lifestylové časopisy. Ještě před nástupem ekonomické recese prodal v roce 2007 svůj 49%ní podíl ve firmě společnosti Burda Eastern Europe.

Shenara když tak Ivoš sejme

Shenar loni v březnu odmítl kontakty s lobbisty, jako je Ivo Rittig: „Ivo Rittiga jsem neviděl několik let, za několik let jsem se nesetkal s žádným českým politikem,“ uvedl Shenar. Připustil, že měli s Rittigem stejné advokáty, skutečnost, že většina firem s tímto obchodem měla stejnou adresu jako sídlo právní kanceláře Šachta & partners (dnes již zmíněná MSB Legal), je podle něj přirozená, protože advokáti zakládají firmy většinou ve svém sídle na své adrese.

Shenar tvrdil, že Amun.Re stavěl solární parky pro ČEZ. „ČEZ stavěl jeden megawatt za 119 milionů, my jsme včetně projektů stavěli megawatt za 105 milionů,“ řekl například v Otázkách Václava Moravce Shenar.

„Amun.Re stavělo elektrárny pro ČEZ, nevlastnilo je,“ řekl Shenar a dodal, že polovinu firmy si koupila společnost Wilsea s. r. o. „Neměli jsme prostředky na to, abychom ČEZu financovali stavbu, proplácela se prostavěnost. ČEZ nechtěl jít do rizika, vázal ceny projektů na úspěch té stavby.“ Jméno společnosti Wilsea si dobře zapamatujme.

„Pan Shenar je osobou, která má celému projektu dodat punc legitimity, protože oficiálně vydělala dostatečné množství peněz, a pokud nebude schopen projekt ve stanoveném termínu zrealizovat, tak ho Ivoš sejme. Z takovýchto indicií jsem vyrozuměl, že benefičním vlastníkem Eurozeta, Alseda, je opravdu Ivo Rittig,“ uvedl dále Kubiska.

A dokládá i další propojení firem z impéria lobbisty Rittiga na jeden z největších solárních projektů v severních Čechách.  Jde o kyperskou společnost Cheerlade Holdings Limited. Jejími benefičními vlastníky měli být další advokáti z Šachta & partners (dnes MSB Legal) David Michal a Karolína Babáková. „Formálně byla řízena kyperskými ředitel i(například Maria Demetriu), ale reálně byla řízena Davidem Michalem a Karolínou Babákovou, kteří dávali kyperským ředitelům instrukce,“ konstatoval Kubiska. Cheerlade byla vlastněna přes složitou vlastnickou přesmyčku – panamskou Stratford Global Finance, delawarskou Gold Leaf, která byla podle Kubisky přímo vlastněna Davidem Michalem a Karolínou Babákovou.

A přichází další důležitá informace. „Cheerlade byla vlastníkem společnosti Wilsea, která vlastnila podíl v Amun.Re. Měla účet vedený u Societe Generale na Kypru. Instrukce k bankovním převodům dávaly Karolína Babáková, Hana Šmidrkalová a Jana Šádková. Tyto instrukce jsem posílal ve formě autorizací podepsaných Davidem Michalem nebo Karolínou Babákovou,“ vypověděl dále Kubiska s tím, že disponuje přehledem finančních toků s přepisem bankovních převodů.

Rittigova advokátka mlčí

Právní zástupkyně známého pražského lobbisty a kolegyně zmiňovaných advokátů Katarína Kožiaková-Oboňová na otázky redaktorů ohledně vývoje kauz kolem jejího mandanta Iva Rittiga nezareagovala. Stejně tak se nevyjádřila ani k tvrzením z výpovědi svědka Kubisky.

Podle Kubisky nastrčený majitel Amun.Re Martin Shenar v létě roku 2010 nejprve prodal společnosti ČEZ svoje firmy eEnergy Ralsko Kuřivody a eEnergy Ralsko s obřími projekty solárních elektráren. Cena transakce podle odhadů Hospodářských novin přesáhla půl miliardy korun. Shenar sám projekty koupil pouhých několik týdnů před tím, než je prodal. Smlouvy a obří transakci tak realizoval v mimořádně krátkém čase. Kolik na nich skutečně vydělal Shenar a skrytí vlastníci, ale není známo.

Tím ale solární byznys, údajně přikrytý Shenarem, neskončil. Firma Amun.Re se totiž stala hlavním dodavatelem těchto staveb. ČEZ tak za solární elektrárny o celkovém výkonu 55,8 megawattu zaplatil celkem 5 miliard korun. Rozdíl mezi cenami, které účtovala firmě ČEZ Amun.Re, a které platila subdodavateli CE Solar, činil podle informací Hospodářských novin zhruba 1,16 miliardy korun.

Jaroslav Šťastný

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš