Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Muž, který dokázal mistrně klamat tělem. Co excelentního tanečníka a lamače ženských srdcí nakonec dostalo, že dobrovolně skoncoval se životem? Tajnosti slavných

06.12.2014
Muž, který dokázal mistrně klamat tělem. Co excelentního tanečníka a lamače ženských srdcí nakonec dostalo, že dobrovolně skoncoval se životem? Tajnosti slavných

Foto: Joj

Popisek: Vlastimil Brodský byl neodolatelným lamačem ženských srdcí, v počtu dobytých krásek dokonce soutěžil s Milošem Kopeckým. Nakonec ho zlomila láska k druhé manželce Janě Brejchové, která ho opustila

Na první pohled byl nesmělý a plachý, jenže u málokoho tak zdání klamalo jako u Vlastimila Brodského. Charismatickému gentlemanovi málokterá žena dokázala odolat a on dokonce soutěžil v počtu dobytých krásek s vyhlášeným donchuánem Milošem Kopeckým. Co ho nakonec zlomilo?

S čím kdo zachází, s tím také schází. Staré přísloví jako by platilo i pro mistra dramatických postav Vlastimila Brodského. Neměl fyzické parametry klasického svůdce a na rozdíl od kamarádů Jiřího Sováka a Vladimíra Menšíka neuměl ani chrlit zábavné historky. Přesto byl „Bróďa“ ze slavné herecké party největším miláčkem žen.

Sám říkával, že krasavice se kolem něj točily hlavně ze soucitu. Že jak byl malý, hubený a plachý, vyvolával v ženách touhu o něj pečovat. To však byla jen polovina pravdy, daná jeho až přehnanou skromností. Druhá půlka pravdy spočívala v tom, že byl svým způsobem ženský ideál – mimořádná osobnost, charismatický a talentovaný muž. Navíc s podmanivým pohledem, kterému se tak těžko odolávalo.

Vlastimil Brodský byl mimořádně charismatický a vynikající tanečník, což z něj dělalo "pana Neodolatelného"

Vlastimil Brodský byl mimořádně charismatický a navíc vynikající tanečník, což z něj dělalo
„Pana Neodolatelného“. Sám však říkával, že u žen nejspíš budí soucit

Slečna z dobré rodiny a chudý příručí

Obrovské charisma měl Vlastimil Brodský po kom zdědit. Jeho maminka byla velmi půvabná a duchaplná. A také odvážná, protože nejen nadšeně hrála ochotnické divadlo, ale navíc se ‚zapomněla‘ s chudým příručím, čímž velmi rozhněvala své bohaté rodiče. Neměla to lehké, námitky okolí vůči ‚nevhodnému manželovi‘ však dokázala odrážet s humorem. Tvrdila, že je vlastně paní továrníková, její manžel si totiž časem zařídil dílnu se dvěma zaměstnanci.

Ze dvou manželství měl Brodský syna Marka a dceru Terezu, kteří oba zdědili jeho mimořádný talent i charisma

Ze dvou manželství měl Brodský syna Marka a dceru Terezu, oba zdědili jeho mimořádný talent i charisma

Ochotník byl i Vlastimilův otec, svůj talent však projevil mnohem víc v profesi pojišťováka, než na jevišti. V podmínkách první republiky v ní dokázal dosáhnout mimořádných úspěchů. „V době, kdy norma pojišťováka byla dvě získané smlouvy za týden, tatínek byl schopen uzavřít tři denně!“ prozradil o něm hrdý syn v knize Drobečky z půjčovny duší, kterou s ním připravila k vydání Slávka Kopecká. Byl to podle všeho světový rekord. Jeho šarm pochopitelně působil i na ženy, Brodský starší jim rád podléhal a tato záliba mu vydržela až do pokročilého věku. „Maminku to trápilo, ale když tatínek přecházel s přibývajícím věkem pomalu od praxe k teorii, pomíjela jeho koníčka shovívavým úsměvem,“ vzpomínal Brodský.

Zrodil se velký tanečník

Vlastimil byl ´dítě hříchu‘, narodil se pouhých šest měsíců po svatbě, 19. prosince 1920 v Hrušově nad Odrou. Během studií na gymnáziu se s ním rodiče přestěhovali ze Slezska do Prahy a v prosinci 1939 složil zkoušky do elévského sboru, soukromé herecké školy E. F. Buriana, založené při jeho slavném divadle D 40. Původně se totiž chtěl zlepšit v tanci.

Vlastimil Brodský a Jana Brejchová v Noci na Karlštejně, neslavnějším společném filmu. S Janiným odchodem se Vlastimil nikdy nevyrovnal

Populární manželé Brodský a Brejchová v Noci na Karlštejně, neslavnějším společném filmu.
S Janiným odchodem se Vlastimil prý nikdy nevyrovnal

První taneční krůčky udělal již v dětství ještě v Hrušově, na provizorním jevišti místního hostince U Struhařů. Tanec měl odmala raději než herectví a později, již jako velký elegán, na tanečním parketu doslova zářil. Jeho učitelka Nina Jirsíková na něj dlouho vzpomínala jako na téměř dokonalého stepaře. „Peníze, které už tehdy vytančil v nočních podnicích, si zasloužil,“ říkala. Na počátku kariéry dokonce step vyučoval a uplatnil se po barech i jako pianista.

První lásku si vyplaval, další už podléhaly jeho šarmu

O své mimořádné schopnosti svádět ženy celý život vtipkoval a tvrdil, že jsou to fámy. Fakta však říkají pravý opak. Jeho první lásku mu pomohl získat kamarád Jakub, který prý byl na Vsetínsku široko daleko nejlepší plavec a dokonce měl šanci dostat se do české reprezentace. Vlastimil ho však dokázal porazit, a tak získal srdce své vytoužené Lidušky. Brodský tvrdil, že ho Jakub během závodu pustil před sebe.

S Jiřinou Jiráskovou měli dokonce před svatbou, Bróďa však na poslední chvíli hodil zátečku

S Jiřinou Jiráskovou měli dokonce před svatbou, Bróďa však na poslední chvíli hodil zpátečku

Jakmile nastálo zakotvil v divadelním světě, byly už jeho milovnické schopnosti nesporné a sklízel úspěchy u nejkrásnějších kolegyň. Mimo jiné získal přízeň okouzlující Jaroslavy Adamové, které říkal mazlivě Dudlinko, a s Jiřinou Jiráskovou dokonce plánovali svatbu. Těsně před ní se však Vlastimil zalekl a vdavky, s pochybným poukazem na ´smutek po babiččině pohřbu‘ zrušil.

Boženka šla tvrdě za svým

Půvabnou Boženu Křepelkovou spatřil poprvé na tenise, který hrál přímo vášnivě, dokonce ho trénoval o nejslavnější tenista té doby Karel Koželuh. Tanečnice Božena, přezdívaná Bíba, byla nesmírně cílevědomá, a tak tentokrát Bróďa narazil. Z tohoto milostného románku se již vykroutit nedokázal a poprvé se dostal do chomoutu. V květnu 1959 se jim narodil syn Marek, známý hudebník, textař, výtvarník, publicista a herec.

Prví manželka Bíba ho vyhodila, protože se o něj odmítala dělit

Prví manželka Bíba ho vyhodila, protože se o něj odmítala dělit

Jeho zálibě v přízni krásných žen ani manželství neudělalo přítrž, takže brzy byl u Brodských oheň na střeše. „Já jsem se o chlapy ale nikdy nechtěla dělit, takže to muselo skončit,“ vysvětlila Blesk magazínu paní Božena, ze které se posléze stala uznávaná vědkyně a učí na vysoké škole. Když o Vánocích Bróďa nepřišel domů, pohár trpělivosti naštvané manželky definitivně přetekl a rozhodla se jednat. „Ještě jsem mu uvařila večeři. Mezitím jsem mu sbalila kufr. Musel odjet taxíkem ještě ten večer,“ vzpomíná Bíba. Přesto později spolu dokázali vycházet smírně, Bíba často jezdila s vnoučaty na Brodského chalupu v Slunečné a dokázali se spolu bavit přátelsky.

Osudová kráska mu zlomila srdce

Když Brodský okouzlil sex symbol 60. let, o dvacet let mladší Janu Brejchovou, ti co ho neznali osobně, jen nevěřícně kroutili hlavami a říkali: Co na něm, proboha, vidí? Tím spíš že mu dala přednost před charismatickým režisérem Milošem Formanem, s nímž se kvůli Bróďovi po čtyřletém manželství rozvedla. Vzali se v roce 1964 a tentokrát se již Vlastimil neženil, protože by ´musel‘ – jediná dcera Tereza se jim narodila až o čtyři roky později.

O dvacet let mladší Jana Brejchová se kvůli němu rozvedla s režisérem Milošem Formanem

O dvacet let mladší Jana Brejchová se kvůli němu rozvedla s režisérem Milošem Formanem

Z velké lásky se nakonec zrodilo ještě větší trápení. Tereze bylo dvanáct, když se její matka zamilovala do Jaromíra Hanzlíka. „Ten se do největší sexbomby českého filmu zamiloval bez ohledu na to, že s Bróďou sdílel šatnu a že byli kamarádi. Hanzlík se dokonce skoro nastěhoval do bytu k Brodským. Trávil u nich dlouhé večery, během nichž byl Vlastimil naprosto vedlejší,“ píše se v knize Herecká manželství. Brodský se zprvu choval jako gentleman, věřil, že je Janino pobláznění přechodné. Když ale zjistil, že Jaromíra naopak miluje čím dál víc, rozhodl se situaci řešit. „Rozešli jsme se po vzájemné dohodě. Oba jsme pochopili, že ona mě nemůže vystát,“ tvrdí Brodský v knize.

Léta osamění a depresí

S Brejchovou se rozvedli v roce 1980, v době kdy právě Vlastimil oficiálně odcházel do penze. Hrát sice nepřestal, začaly ho však stále častěji trápit deprese. Manželčin odchod nesl těžce a nikdy se s ním nevyrovnal. Když sedával se svým milovaným jezevčíkem Hugem v náručí na zahradě chalupy ve Slunečné na Českolipsku, velmi často a rád říkával: „Myslím, že člověk si má z věcí, na které je krátký, dělat srandu. To je jediná obrana.“

Ke konci života trávil spoustu času na chalupě ve Slunečné, jen s milovaným jezevčíkem Hugem

Ke konci života trávil spoustu času na chalupě ve Slunečné, jen s milovaným jezevčíkem Hugem

Krátce na to jej však deprese a úzkosti začaly pohlcovat. Stále častěji utíkal před světem do Slunečné, malé horské vsi poblíž České Lípy. „Nejsem chalupář, jsem chalupník a zakládám si na tom,“ tvrdil sousedům. Uprostřed lesů a luk žil po svém. V malém rybníčku choval kapry, chodil na procházky a také si vařil. Častěji ale obědval v nedalekém hostinci nebo u přítelkyně Marie Šourkové. Nakonec si u Božích muk, brzy ráno 20. dubna 2002, přiložil k hlavě revolver a zmáčkl spoušť. Podle jeho nejbližších si vzal život sám, protože měl za sebou již několikátou mrtvici a bál se, že skončí nemohoucí. Sebevraždu měl promyšlenou, den předtím odvezl svého milovaného jezevčíka Huga ke známým, protože mu nechtěl způsobit trauma. Pohřben je ve Slunečné, po boku svých rodičů.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská