Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Bojíte se operace prsou? To, co vám ukážeme, je šetrné. Rakovina už neděsí tolik, jako dosud. Ano, ta nemoc, která je u žen nejzhoubnější

05.11.2014
Bojíte se operace prsou? To, co vám ukážeme, je šetrné. Rakovina už neděsí tolik, jako dosud. Ano, ta nemoc, která je u žen nejzhoubnější

Autor: Nemocnice Česká Lípa

Popisek: Operace nádoru prsu

FOTOGALERIE Českolipská nemocnice začala nově využívat moderní metodu při operacích prsou. Při chirurgickém zákroku se využívá radiační navigace. Díky tomu se téměř nemusíte bát pooperačních komplikací. Máme snímky přímo z operace.

Chirurgové v České Lípě už se zapůjčenou gama sondou pracovali v minulosti, ale nyní na tuto metodu navazují již s vlastním přístrojem.

Metoda spočívá ve vyhledávání sentinelové lymfatické uzliny u pacientek s nádorem prsu pomocí gama sondy.  „Obecně se dá říci, že se metoda používá u předstupně rozvinutého nádoru a nádorů do dvou centimetrů velikosti, kdy pravděpodobnost postižení podpažních mízních uzlin je minimální,“ vysvětluje lékařka Iva Bártová, která se na tyto operace specializuje.

Operace nádoru prsu novou metodou

Průběh unikátní operace.

Věděli jste, že problém je podpaží?

Podle ní byla donedávna operace prsu, při které se pacientce z prsu odstranil zhoubný nádor, běžně doplněna o odstranění mízních uzlin z podpaží. Podpaží totiž představuje spádový lymfatický odtok z prsu, a tím i směr šíření nádoru dál do těla.

Díky nové metodě je žena ušetřena velkého výkonu na podpaží, a tím se minimalizují pooperační komplikace jako je bolest, poruchy citlivosti a hlavně obávaný lymfedém paže. Postup je rozvržen do dvou dnů.

Operace nádoru prsu novou metodou

Lékařka Bártová zachránila už stovky žen.

Zajímají vás podrobnosti?

Doktorka Bártová popisuje detailně i praktický postup, který je rozvržen do dvou dnů.

První den je pacientce aplikována látka okolo nádoru prsu s jeho nahromaděním v mízní uzlině v podpaží. Druhý den, v průběhu operace, je pacientce nejprve odstraněn nádor z prsu. Poté je pomocí gama sondy vyhledána látkou označená uzlina a z malého řezu v podpaží je odstraněna. „Následuje její histologické vyšetření a je-li negativní, tedy bez nádorového postižení, není třeba dalšího výkonu na podpažních mízních uzlinách,“ říká Bártová.

Na více obrázků se podívejte do fotogalerie pod článkem.

Jak připomíná, rakovina prsu je nejčastějším zhoubným onemocněním u žen. Touto chorobou každoročně v České republice onemocní šest a půl tisíce žen. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Galerie
Tagy
operace,
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace