Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Volba prezidenta

Volba prezidenta

Z 9 statečných, ucházejících se o Pražský hrad, zbyli 2; čeká nás druhé kolo

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Bývalý zámečník půjde po sociálních dávkách! Senátor s tak nudným heslem a tak častým převlékáním kabátu... Pomohli mu ti, kterým může dělat dědu

04.11.2014
Bývalý zámečník půjde po sociálních dávkách!  Senátor s tak nudným heslem a tak častým převlékáním kabátu... Pomohli mu ti, kterým může dělat dědu

Autor: Archiv KL

Popisek: Senátor Jiří Vosecký

Začínal jako dělník, propracoval se na starostu. Tuhle židli ale uvolní, aby pelášil z Českolipska do Senátu. Tam chce řešit třeba sociální dávky prostřednictvím změn v dopravě. Překvapil tím, kdo mu zadarmo před volbami pomohl k vítězství! A to měl tak nudné heslo. Jednu židli ale nepustí, budete se divit. Řeč je o bývalém místopředsedovi Starostů pro Liberecký kraj (STAN) Jiřím Voseckém.

Zákony mají víc chránit úředníky

Novopečený senátor patří mezi ty, kdo jsou přesvědčeni, že svým řešením spasí problémy se sociálními dávkami a jejich zneužíváním. „Budu prosazovat, aby se zamezilo zneužívání sociálního systému. Nemáme také funkční zákony, které by chránily úředníky, kteří rozhodují o vyplácení sociální dávek,“ míní komunální politik Vosecký, jehož volebním heslem do Senátu bylo, že za každým musí být vidět jeho práce.

Mám kolem sebe mlaďochy, to pomohlo

Nudnější a otřepanější heslo už snad ani není možné vymyslet, řeknou si možná mnozí. Třiašedesátiletý starosta obce Okrouhlá na Českolipsku v Libereckém kraji, původně vyučený zámečník a strojník sklářských automatů, na něj vsadil a vyplatilo se. Možná pomohl nezájem voličů - k volební urně se v okrsku dostavilo jen 12,19 procenta voličů. Možná to, koho zapojil do své předvolební kampaně. Přiznal, že byl v tomto směru genderově nekorektní a že díky tomu byl výsledek pozitivní: „Můj volební tým byl složený převážně z dobrovolníků. Jejich věkový průměr byl pod 25 let. Myslím, že to bylo na kampani vidět.“

S jeho plány na vyřešení sociálních dávek souvisí prý i to, proč se chce zaměřit  například na špatnou dopravní situaci na silnicích I. tříd, které jsou přetíženy kamionovou dopravou. Na Kokořínsku se podívá na potíže s nadměrným čerpáním spodních vod, na Novoborsku pro změnu na snahy o výstavbu vysokého napětí přes CHKO Lužické hory. V povodí Ploučnice zase chybí efektivní protipovodňová opatření. „Dopravní situace a vysoká nezaměstnanost spolu úzce souvisí,“ vysvětluje spojitost.

Být senátor je nej. A taky včelař

Už nebude předsedou Svazku obcí Novoborska. Ani členem rady Euroregionu Nisa. Těchto dobrovolných funkcí se vzdá. Stejně jako starostování.

Možná jednou nebude ani členem STANu. Vosecký je sice čtyřiadvacet let věrný  komunální politice, ale ne tak stranám, za které kandiduje. Nejdřív to byla ČSSD, pak KDU-ČSL a nyní STAN, jednou do vyšší politiky kandidoval i na listině TOP 09. Zastupitelský mandát v malé vísce na Českolipsku pravidelně obhajuje, ať kráčí v předvolební kampani za kterékoliv uskupení. Do krajského zastupitelstva se ale zatím nikdy nedostal. Stejně neúspěšný byl v kandidatuře do poslanecké sněmovny.

Nyní se zadařilo! Přímo do horní komory. „Celkem mě podpořilo více jak 80 starostek, starostů a významných osobností kulturního a společenského života regionu,“ vysvětluje jeden z možných důvodů, proč potopil svého konkurenta ze sociální demokracie, k níž rovněž kdysi patřil.

Starostové a nezávislí (STAN) mají očividně na severu republiky dost fanoušků. Vůbec rekordmanem senátních voleb se totiž stal Zbyněk Linhart z Krásné Lípy. Ten se funkce starosty také vzdává.

Vosecký si přeci jen jednu funkci ještě nechá. Je totiž amatérským včelařem. „Jedinou funkci, kterou si chci souběžně s postem senátora ponechat, je předseda Základní organizace svazu včelařů v Novém Boru,“ potvrdil, že osobní zájmy mu nesebere ani post v horní komoře.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace