Brodský a jeho chalupa v Slunečné: Právě tady se milovaný Bróďa na zahradě u Božích muk zastřelil! Exkluzivně ze série Chalupáři stříbrného plátna
28.06.2014
Foto: ČAS
Popisek: Vlastimil Brodský na Slunečné
UKÁZKA Nakladatelství Čas vydává zajímavou knihu, kterou napsal Radek Laudin. Jmenuje se Chalupáři stříbrného plátna (aneb Výlety k chatám a chalupám slavných českých herců): s podtitulem „tipy na výlety po celé ČR na místa, kde trávili odpočinek přední čeští herci 20. století“. Dnešní ukázka je o Slunečné na Českolipsku, kde ukončil svůj život milovaný herec.
Smutný den pro všechny, kdo měli Vlastimila Brodského rádi, nastal v sobotu 20. dubna roku 2002. Toho dne se o jeho chalupě ve Slunečné mluvilo na všech televizních i rozhlasových stanicích, neboť si na ní herec vzal život. Bylo mu jednaosmdesát.
K plotu, který ohraničoval pěknou zahradu kolem chalupy, lidé hned začali pokládat květiny a zapalovat svíčky.
Ve své milované vsi, kde jsou mezi chalupami na kopcích pastviny, strávil herec celý poslední týden života. Společnost mu dělal oblíbený jezevčík Hugo.
„Ještě v pátek se mi zdál v pohodě. O smrti mluvil často, a tak jsem jeho slova nebrala tak vážně. Vzpomínám, jak s tím teď zase začal: ,Maruš, bude pohřeb. A kdo umře? Já umřu.‘ Říkám mu: ,Ty umíráš už od čtyřiceti let.‘ A on na to: ,Teď to bude.‘,“ řekla na jaře 2002 jeho překvapená sousedka redaktorovi MF DNES. Herec se podle ní nikdy nad nikoho nepovyšoval, rád si povídal například se zdejšími lesáky. Když hasiči dělali brigády, přišel také - alespoň s nimi poklábosit.
V pátek večer, těsně před svou smrtí, se Brodský sešel v hospůdce na Slunečné se svým přítelem, českolipským lékařem Miroslavem Čerbákem. „Bylo to obyčejné hezké povídání mezi lidmi, co se mají rádi, jako často předtím a bohužel už nikdy potom, povídání bez stínu tušení, že to je naposledy. Jsem přesvědčen, že ani Bróďa v té době nevěděl, co jeho i nás čeká,“ napsal Čerbák krátce poté v MF DNES. „V té hospodě na Slunečné jsme mluvili o všem možném a Bróďa byl veselý a vtipný. Vzpomínali jsme na jeho filmy, kterých si nejvíc vážil (Světáci, Všichni dobří rodáci, Skřivánci na niti, Rozmarné léto). Povídal o režisérech Jasném a Menzelovi a ostatních, srovnával práci na divadle a ve filmu. Povídání v hospůdce ale skončilo dříve. Panu Brodskému nebylo zcela dobře, to se mu v posledním týdnu občas stávalo. O nemocnici nechtěl ani slyšet, chtěl být na Slunečné. Kdo Slunečnou na jaře zná, nedivil by se mu,“ napsal Miroslav Čerbák.
Ti dva se znali roky. Když Čerbák vedl lékařský tým, který se staral o prezidenta Václava Havla, poslal mu Brodský pohlednici s textem: „Budu kandidovat na prezidenta, abychom se mohli vídat častěji.“
Slavný herec je ve Slunečné pochován na malém hřbitově, sám tu nechal udělat hrob i svým rodičům a často k němu chodil. Traduje se, že v takovém případě na dveře věšel ceduli: „Jsem na hřbitově, doufám, že přechodně.“
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Anička Vančová