Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nůžky se rozevírají, poslední léta tady vznikla vrstva hodně chudých lidí, děti nemají často ani na autobus, říká zelený psycholog Miroslav Hudec

25.06.2014
Nůžky se rozevírají, poslední léta tady vznikla vrstva hodně chudých lidí, děti nemají často ani na autobus, říká zelený psycholog Miroslav Hudec

Autor: Facebook

Popisek: Miroslav Hudec

ROZHOVOR Miroslav Hudec je psycholog a politik ze Strany zelených. Sedí v krajském zastupitelstvu Libereckého kraje i v tom městském v České Lípě. Byl i krajským lídrem Zelených v posledních parlamentních volbách. ParlamentniListy.cz se ho zeptaly na situaci ve Straně zelených po rezignaci předsedy Ondřeje Lišky, na senátní návrh o Šumavě, Ukrajině, ale také o rozevírání nůžek mezi bohatými a chudými. „Nůžky se rozevírají dál. Není to něco, co je pro českou společnost typické. U nás byla vždycky silná střední třída. U lidí, kteří na tom byli špatně, šlo spíše o jednotlivce a jenom dočasně. Ale poslední léta tady vzniká vrstva chudých lidí. A to je špatně,“ vysvětlil.

Strana zelených je bez předsedy, Ondřej Liška rezignoval. Kdy budete mít nového?

Zatím předsedu zastupuje Jana Drápalová, starostka městské části v Brně. Nového předsedu vybere sjezd. Nejsem v nejužším vedení, takže ani nemám informaci, kdy bude.

Jak to vypadá se Stranou zelených pohledem z České Lípy?

Budete se možná divit, ale teď nám přibyli noví členové a dají se pokládat za docela seriózní. Mají za sebou kus života a byli už v určitých funkcích. Přirozeným způsobem došli k tomu, že by chtěli být členy. Takže po delší době to vypadá pěkně.

Zmiňovaná Jana Drápalová protestuje na webových stránkách vaší strany proti senátnímu návrhu zákona o Šumavě. Jaký je váš názor na něj?

S tímto senátním návrhem nemají problém jenom zelení. Ale i Ministerstvo životního prostředí, které vede ministr Brabec z hnutí ANO. A také lidé, kteří by měli mít hodně silné slovo. A to jsou jihočeští vědci. V Senátu vzniklo něco, co nemá pomoci Šumavě a národnímu parku, ale spíše některým skupinovým zájmům developerským. Je to v naprostém rozporu, jak má vypadat zákonodárná činnost. Ta má být ve veřejném zájmu. A určitě není ve veřejném zájmu, aby zákon podporoval určité podnikatelské skupiny.

Na Ukrajině už probíhá přes půl roku krize. Jaké jsou podle vás její příčiny?

Je to strašně nepřehledné. Sleduji to poměrně pečlivě, ale informace jsou tak protichůdné a strašně těžko se ověřují. Neodvážím se tedy říci nějaký jednoznačný názor. Rozhodně se vyhraněně nestavím ani na jednu stranu konfliktu. Ani k vládě v Kyjevě, ani ke skupinám nazývaným separatistické. Na to mám málo informací. Je ale strašně důležité, aby se ty věci tam řešily v poklidu, aby netekla krev. A lidé se dokázali domluvit na úrovni jednadvacátého století. Ale nevím, jestli to není přání naivní.

Máte nějakou radu, jak toho klidu a míru docílit? Ukrajinský prezident Porošenko představil mírový plán, je tohle ta správná cesta?

Líbí se mi snaha dát těm východním oblastem určitou autonomii. Jeden čas se mluvilo i o federalizaci Ukrajiny. To je určitá cesta, náznak dobré vůle. Budeme ale muset soudit podle činů. Tahle nabídka je krok správným směrem. Ale uvidíme... Je to jako když nahlížíte do temné místnosti, kde se občas něco mihne. Spíše tušíte co se tam děje, než abyste to dobře věděl.

Říkáte, že máme málo zpráv. Spíše bych to viděl naopak. Že jich máme až moc a jsou protichůdné...

Ano. To je asi přesnější. Je ale těžko posoudit, do jaké míry jsou ty zprávy věrohodné. Jsou to určité verze. Záleží, jak hodně pravdivé je jádro té konkrétní zprávy, kolik je tam propagandy. Ani to nemusí být lež, stačí, když se některé informace vyberou a jiné ne.

V médiích jste se nedávno vyjadřoval o rozevírání nůžek mezi bohatými a chudými. Říkal jste tam, že k vám do pedagogicko psychologické poradny některé děti ani nemůžou přijet, protože nemají na lístek na autobus. Zhoršuje se podle vás tento trend?

Nůžky se rozevírají dál. Není to něco, co je pro českou společnost typické. U nás byla vždycky silná střední třída. U lidí, kteří na tom byli špatně, šlo spíše o jednotlivce a jenom dočasně. Momentálně se dostali do sociálně špatné situace. Ale poslední léta tady vzniká vrstva chudých lidí. A to je špatně. Nedělá to dobrotu. V jednadvacátém století ve společnosti, která je nejbohatší, jaká kdy na tomto území žila, dopustíme, aby na tom byli někteří lidé tak špatně. Druhou stránkou věci je, že to společnost štěpí, vyvolává se napětí. Nemusí na to doplatit jen nejchudší. Poškodí to celou společnost. Podívejte se, jaký hon se pořádá na sběrače kovů. Vymýšlí se zákon, aby sběrny vybíraly jen něco a že se peníze budou posílat jen na účet. Jako by se nevidí, že ti lidí to nedělají proto, že nemají co dělat. Ale za každou cenu se snaží sehnat nějaké peníze na živobytí. A nedá se to shodit na to, že si kradou jen na pivo a cigarety. To je zakrývání problémů. Když se rozmáhají takovéto bagatelní krádeže, začíná to pociťovat celá společnost. Je to bumerangový efekt. Chudí, kteří jsou na samém dně, se nějakým způsobem snaží uživit. Každý chudák má doma postel a stůl, ale puštěnou televizi mít musí. A ta na něj chrlí reklamy a ukazuje, jak krásně se dá žít. Že můžete jet na dovolenou do Egypta. Co všechno si můžete pořídit – nablýskané auťáky, jídlo, oblečení. Co to udělá s člověkem, který se na televizi dívá v holobytu? Je to jen člověk, a pak se divte, že roste zločinnost. Dříve nebyla televize, ani taková informovanost. Takže chudáci se až zas tak nedozvěděli, jak si žijí bohatí lidé. Dnes jim nahlížejí do domácností prostřednictvím televize.

Oldřich Szaban

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace