Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nůžky se rozevírají, poslední léta tady vznikla vrstva hodně chudých lidí, děti nemají často ani na autobus, říká zelený psycholog Miroslav Hudec

25.06.2014
Nůžky se rozevírají, poslední léta tady vznikla vrstva hodně chudých lidí, děti nemají často ani na autobus, říká zelený psycholog Miroslav Hudec

Foto: Facebook

Popisek: Miroslav Hudec

ROZHOVOR Miroslav Hudec je psycholog a politik ze Strany zelených. Sedí v krajském zastupitelstvu Libereckého kraje i v tom městském v České Lípě. Byl i krajským lídrem Zelených v posledních parlamentních volbách. ParlamentniListy.cz se ho zeptaly na situaci ve Straně zelených po rezignaci předsedy Ondřeje Lišky, na senátní návrh o Šumavě, Ukrajině, ale také o rozevírání nůžek mezi bohatými a chudými. „Nůžky se rozevírají dál. Není to něco, co je pro českou společnost typické. U nás byla vždycky silná střední třída. U lidí, kteří na tom byli špatně, šlo spíše o jednotlivce a jenom dočasně. Ale poslední léta tady vzniká vrstva chudých lidí. A to je špatně,“ vysvětlil.

Strana zelených je bez předsedy, Ondřej Liška rezignoval. Kdy budete mít nového?

Zatím předsedu zastupuje Jana Drápalová, starostka městské části v Brně. Nového předsedu vybere sjezd. Nejsem v nejužším vedení, takže ani nemám informaci, kdy bude.

Jak to vypadá se Stranou zelených pohledem z České Lípy?

Budete se možná divit, ale teď nám přibyli noví členové a dají se pokládat za docela seriózní. Mají za sebou kus života a byli už v určitých funkcích. Přirozeným způsobem došli k tomu, že by chtěli být členy. Takže po delší době to vypadá pěkně.

Zmiňovaná Jana Drápalová protestuje na webových stránkách vaší strany proti senátnímu návrhu zákona o Šumavě. Jaký je váš názor na něj?

S tímto senátním návrhem nemají problém jenom zelení. Ale i Ministerstvo životního prostředí, které vede ministr Brabec z hnutí ANO. A také lidé, kteří by měli mít hodně silné slovo. A to jsou jihočeští vědci. V Senátu vzniklo něco, co nemá pomoci Šumavě a národnímu parku, ale spíše některým skupinovým zájmům developerským. Je to v naprostém rozporu, jak má vypadat zákonodárná činnost. Ta má být ve veřejném zájmu. A určitě není ve veřejném zájmu, aby zákon podporoval určité podnikatelské skupiny.

Na Ukrajině už probíhá přes půl roku krize. Jaké jsou podle vás její příčiny?

Je to strašně nepřehledné. Sleduji to poměrně pečlivě, ale informace jsou tak protichůdné a strašně těžko se ověřují. Neodvážím se tedy říci nějaký jednoznačný názor. Rozhodně se vyhraněně nestavím ani na jednu stranu konfliktu. Ani k vládě v Kyjevě, ani ke skupinám nazývaným separatistické. Na to mám málo informací. Je ale strašně důležité, aby se ty věci tam řešily v poklidu, aby netekla krev. A lidé se dokázali domluvit na úrovni jednadvacátého století. Ale nevím, jestli to není přání naivní.

Máte nějakou radu, jak toho klidu a míru docílit? Ukrajinský prezident Porošenko představil mírový plán, je tohle ta správná cesta?

Líbí se mi snaha dát těm východním oblastem určitou autonomii. Jeden čas se mluvilo i o federalizaci Ukrajiny. To je určitá cesta, náznak dobré vůle. Budeme ale muset soudit podle činů. Tahle nabídka je krok správným směrem. Ale uvidíme... Je to jako když nahlížíte do temné místnosti, kde se občas něco mihne. Spíše tušíte co se tam děje, než abyste to dobře věděl.

Říkáte, že máme málo zpráv. Spíše bych to viděl naopak. Že jich máme až moc a jsou protichůdné...

Ano. To je asi přesnější. Je ale těžko posoudit, do jaké míry jsou ty zprávy věrohodné. Jsou to určité verze. Záleží, jak hodně pravdivé je jádro té konkrétní zprávy, kolik je tam propagandy. Ani to nemusí být lež, stačí, když se některé informace vyberou a jiné ne.

V médiích jste se nedávno vyjadřoval o rozevírání nůžek mezi bohatými a chudými. Říkal jste tam, že k vám do pedagogicko psychologické poradny některé děti ani nemůžou přijet, protože nemají na lístek na autobus. Zhoršuje se podle vás tento trend?

Nůžky se rozevírají dál. Není to něco, co je pro českou společnost typické. U nás byla vždycky silná střední třída. U lidí, kteří na tom byli špatně, šlo spíše o jednotlivce a jenom dočasně. Momentálně se dostali do sociálně špatné situace. Ale poslední léta tady vzniká vrstva chudých lidí. A to je špatně. Nedělá to dobrotu. V jednadvacátém století ve společnosti, která je nejbohatší, jaká kdy na tomto území žila, dopustíme, aby na tom byli někteří lidé tak špatně. Druhou stránkou věci je, že to společnost štěpí, vyvolává se napětí. Nemusí na to doplatit jen nejchudší. Poškodí to celou společnost. Podívejte se, jaký hon se pořádá na sběrače kovů. Vymýšlí se zákon, aby sběrny vybíraly jen něco a že se peníze budou posílat jen na účet. Jako by se nevidí, že ti lidí to nedělají proto, že nemají co dělat. Ale za každou cenu se snaží sehnat nějaké peníze na živobytí. A nedá se to shodit na to, že si kradou jen na pivo a cigarety. To je zakrývání problémů. Když se rozmáhají takovéto bagatelní krádeže, začíná to pociťovat celá společnost. Je to bumerangový efekt. Chudí, kteří jsou na samém dně, se nějakým způsobem snaží uživit. Každý chudák má doma postel a stůl, ale puštěnou televizi mít musí. A ta na něj chrlí reklamy a ukazuje, jak krásně se dá žít. Že můžete jet na dovolenou do Egypta. Co všechno si můžete pořídit – nablýskané auťáky, jídlo, oblečení. Co to udělá s člověkem, který se na televizi dívá v holobytu? Je to jen člověk, a pak se divte, že roste zločinnost. Dříve nebyla televize, ani taková informovanost. Takže chudáci se až zas tak nedozvěděli, jak si žijí bohatí lidé. Dnes jim nahlížejí do domácností prostřednictvím televize.

Oldřich Szaban

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová