Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Mimoň se pochlubila gymnáziem, muzeem i jatkami

10.11.2013
Mimoň se pochlubila gymnáziem, muzeem i jatkami

Foto: kraj-lbc.cz

Popisek: hejtman Libereckého kraje Martin Púta (SLK)

Výborně fungující mimoňské Gymnázium a Městské muzeum v Mimoni, stále se zlepšující úroveň péče v Domě pro seniory, problémy podniku Jatka Váša a zájem zastupitelů a občanů o život v obci i v kraji zaznamenal hejtman LK Martin Půta na další pravidelné jízdě do měst a obcí.

Celým dnem jej provázeli František Kaiser, starosta města Mimoň, Stanislav Baloun, místostarosta, a Helena Jakešová, vedoucí odboru kultury městského úřadu.

Stížnosti na podlahu

Na gymnáziu sice měli studenti podzimní prázdniny, ale ředitelka školy Emilie Ráčková se mohla pochlubit slušným vybavením, dobrými výsledky i spolupráci s městem.

„Jen jsem si postěžovala na podlahu v tělocvičně, která nutně potřebuje rekonstrukci v hodnotě asi milion korun,“ prozradila ředitelka školy, v jejíž budově kdysi bývala základka, kam docházeli v dávných dobách i známí boxerští mistři světa Vitalij a Vladimír Kličkové.

„Chtěl jsem po paní ředitelce, aby mi ukázala zejména to, co ji trápí. Uvidíme, co na opravu tělocvičny řekne krajský rozpočet,“ poznamenal hejtman.  

Krásný turisticky zajímavý areál, vynalézavé výstavy

Pro hejtmana překvapivá byla návštěva městského muzea a přilehlých kulturních a církevních památek - Božího hrobu či památníku padlým vojákům z války v roce 1866.

„V přízemí muzea je vlastivědná expozice, další dvě patra slouží jako galerii J. A. Pacáka. Nyní jsou zde výstavy 50 let Olympicu a výstava obrazů Heleny Hruškové,“ řekla Helena Jakešová s tím, že muzeum bylo rekonstruováno v roce 2010.

„Je to krásný turisticky zajímavý areál, vynalézavé výstavy. Překvapilo mě, jaké měl starosta dlouhé vlasy, když byl členem Klubu přátel Olympicu,“ s úsměvem komentoval návštěvu muzea hejtman, který si prohlédl například akustickou kytaru Petra Jandy, na které složil své největší hity – Dej mi víc své lásky, Želva…, košili J. A. Pacáka, violoncello Pavla Chrastiny, na které hrál ve skupině Samuels jako na baskytaru, a další a další zajímavé věci členů kapely, včetně loutky Petra Jandy.

Klienti chtěji kvalitní služby, lhostejno od koho

A opravdu, vlasatý František Kaiser byl členem pražského Klubu Olympik s číslem 598 z roku 1967. Dům pro seniory je městským zařízením sociálních služeb. Podle ředitele Jiřího Tichého je spolupráce s městem na výbornou.

„Seznámil jsem se s péčí o klienty, neboť se ukazuje, že finanční náklady na provoz krajských domovů pro seniory jsou několika násobně vyšší. Je třeba náklady poněkud sjednotit. Klientům je jedno, zda o ně pečuje krajské nebo městské zařízení, jde o kvalitní služby,“ komentoval návštěvu Martin Půta.

Nedobrá situace v zemědělství

Manželka majitele firmy Jatka Váša, jediné české firmy v Mimoni, a ředitel firmy Miloš Lev popsali hejtmanovi nelehké konkurenční prostředí v zemědělské a potravinářské výrobě pro české firmy, když jeho společnost musela zavřít část provozu porážek jatečních zvířat.

„Dříve jsme poráželi 50 kusů za den, nyní sotva za měsíc,“ povzdechl si ředitel s tím, že zahraniční výrobci mají daleko více přímých a skrytých dotací, takže domácí nemohou v cenách konkurovat. Přesto společnost alespoň otevřela firemní prodejnu v areálu závodu.

„Je to velký problém, pokusím se o něm jednat na Asociaci krajů, neboť se nedobrá situace v zemědělství a potravinářství týká celé České republiky,“ reagoval hejtman.

Harmonizace sítě středních škol

Na pracovním obědě se setkal se starosty okolních obcí -  Noviny pod Ralskem, Pertoltice, Bohatice, Brniště, Velký Valtinov  a Dubnice a následovalo jednání se zastupiteli města.

Starosta v úvodu ujistil hosty, že objízdné trasy, které občany a návštěvníky města v současnosti sužují, skončí 18.listopadu otevřením rekonstruované Husovy ulice. Hovořilo se také o harmonizaci sítě středních škol, o potřebě silničního tahu směrem na Mnichovo Hradiště či krajských nemocnicích.

Těžba uranu

Obyvatelé Mimoně na večerním setkání chtěli od Martina Půty znát odpovědi například na dlouhodobou uzavírku, názor na těžbu uranu, jak bojovat s nezaměstnaností, co s hracími automaty či s prodaným vrcholem pod hradem Ralsko.

Třicítce příchozích hejtman mimo jiné zdůraznil, že s nezaměstnaností neudělá kraj dle svých kompetencí téměř nic, ale napomůže s hledáním investorů a bojem za výhodné pobídky státu pro zaměstnavatele. „S těžbou uranu budu souhlasit, až bude existovat technologie, která nezničí životní prostředí,“ zdůraznil hejtman.

Závěr diskuse věnovali přítomní prodaným pozemkům pod zříceninou hradu Ralsko. Starosta přiblížil, že se město snažilo, aby k prodeji nedošlo, ale kopec patřil Vojenským lesům a statkům na území města Ralska a tomu nechtěla Mimoň do prodeje zasahovat i proto, že se Mimoň hodlá stát obcí s rozšířenou působností.

„Díky dobrým sousedským vztahům tvoříme spádovou oblast s osmnácti tisíci obyvateli, minimum je patnáct tisíc,“ prozradil František Kaiser.

„Ani případná těžba písku místním podnikatelem Vladimírem Grösserem není na pořadu dne. Tento podnikatel nejdříve musí zaplatit dluh za vytěžený les a pak bude muset jednat nejen s krajem, ale i s vojenskými lesy. A my nebudeme rozhodovat bez stanoviska lesů a naopak,“ uzavřel hejtman za potlesku přítomných.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL