Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Využít jde pro likvidaci odpadu i jako zdroj energie. V Dubé vyvinuli nový reaktor na plazmové zplyňování

19.12.2022
Využít jde pro likvidaci odpadu i jako zdroj energie. V Dubé vyvinuli nový reaktor na plazmové zplyňování

Foto: Millenium Technologies (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Energie, potřebná ke zplyňování, je dodávána plazmatrony a parciální oxidací

Ve středu 23. listopadu představil tým pracovníků vědecko-technického parku (VTP) společnosti Millenium Technologies v Dubé reaktor pro plazmové zplyňování 4. generace (R4). Po třech prototypech se tak poprvé jedná o reaktor, plně využitelný ke komerčnímu provozu. Reaktor je využitelný pro likvidaci odpadu i jako zdroj energie.

„Reaktory na plazmové zplyňování testujeme ve VTP Dubá již od roku 2011, jejich vývoj jsme započali ještě o několik let dříve. Po tak dlouhé době testování a snahy vytrvat na vytyčené cestě je opravdu skvělý pocit vidět konečně reálný produkt, který můžeme s hrdostí uvést na trh. Plazmové zplyňování, konkrétně reaktor R4, najde uplatnění v provozech, kde ostatní technologie na zpracování odpadu nestačí. Kromě efektivního zpracování materiálu může být aktuálně velkým přínosem zejména pro teplárny, které tak mohou nahradit fosilní paliva a snížit náklady na vstupní surovinu. Zájem projevila například teplárna v České Lípě, se kterou již delší dobu jednáme. Další zájemce máme například mezi provozovateli autovrakovišť a průmyslových podniků,“ uvedl Grischa Kahlen, zakladatel Millenium Technologies. Autovraky, jejichž součástí jsou i škodlivé materiály, zatěžující životní prostředí, totiž představují velkou výzvu pro odpadové hospodářství.

 

Snímek ze slavnostního představení 4. generace reaktoru plazmového zplyňování

Důmyslné zařízení začíná zajímat i větší města, která se potýkají s narůstajícími náklady na likvidaci svých odpadů. „V zdejším centru jsem se byla podívat. Byla představena 4. generace plazmového reaktoru, který je v areálu kompletně dokončen a připraven ke komerčnímu využití. Ten pro menší města naší velikosti vhodný není, ale probíhá vývoj dalších zařízení,“ sdělila Českolipskému deníku Irena Žalovičová, starostka města Dubá.

500 kg za hodinu a 5000 °C

„Reaktor R4 technologicky navazuje na předchozí vyzkoušené generace reaktorů. Předchozí model reaktoru R3 zvládl zpracovat „jen“ 150 kg odpadu za hodinu. Při konstrukci R4 technici a vědci využili všechny doposud získané zkušenosti z více než dvanáctiletého vývoje s cílem dosáhnout co největší efektivity provozu bez vytváření ekologické stopy. Millenium Technologies spolupracuje na tomto projektu s několika progresivními firmami ze specializovaných oborů i s akademickými pracovišti, nejen v rámci České republiky, ale i v zahraničí,” píše Českolipský deník.

Reaktor pro plazmové zplyňování čtvrté generace dokáže za hodinu zpracovat až 500 kg odpadu. I když se cena za jeho pořízení šplhá do rozmezí mezi 80 až 250 miliony korun, odborníci tvrdí, že se návratnost investice pohybuje od tří do pěti let. A malé jednotky mohou vyjít i levněji.

 

Reaktor není žádný drobeček

„Poradí si například s těžko zpracovatelnými díly z autovraků, nerecyklovatelnými plasty, lopatkami z větrných turbín, vyrobených ze sklolaminátu, ale dokonce i s čistírenskými kaly nebo nebezpečným nemocničním materiálem,“ přiblížil Kahlen. Jak vysvětlil Českolipskému deníku, vstupní surovina je uvnitř reaktoru vystavena teplotě 1100 až 1400 °C a přímému kontaktu s výronem plazmatu o teplotě 3000 až 5000 °C. Tím dochází k rozkladu organických sloučenin, a vzniká tak syntézní plyn a sklovitá struska. Syntézní plyn má stabilní složení, jedná se o směs CO, H2, CO2 a N2. „Je v zásadě velmi podobný svítiplynu, který byl dříve užíván místo zemního plynu,“ dodal Kahlen.

Vitrifikovanou strusku, která je inertním materiálem, lze využít ve stavebnictví, ale také při budování silniční infrastruktury. Cenné je, že celý proces zpracování odpadu v reaktoru s pomocí plazmatu je zcela bezemisní.

„Při současných cenových či finančních relacích je celý náš systém ekonomicky návratný, a to platí i pro jeho energetickou bilanci. Hodně ale záleží na tom, jaký materiál použijete, co bude vstupní surovinou. Jiné to bude s běžným komunálním odpadem, jiné třeba s nebezpečným látkami,“ uvedl ředitel firmy Marek Lang. „Likvidace odpadu je ovšem jedna věc, druhou pak skutečnost, že syntézní plyn je schopen mimo jiné nahradit zemní plyn. To je dnes dobře a výhodně obchodovatelná komodita,“ zdůraznil pro Českolipský deník.

 

Vědecko-technický park v Dubé

Původní protesty ekologů

„Vědecko-technický park v Dubé funguje od roku 2011. Unikátní institut spolupracuje s vysokými školami i vědeckými pracovišti, jakými jsou například Ústav fyziky plazmatu Akademie věd nebo Vysoká škola chemicko-technologická v Praze,” uvádí iDnes.

Proti jeho výstavbě v areálu bývalé mlékárny v Nedamově (část Dubé) se před lety ohrazovali ekologové ze sdružení Arnika, kteří se obávali, že místo vědecko-technického parku vyroste v oblasti CHKO Kokořínska spalovna, která ekologicky zatíží své okolí. Jejich obavy se ale nepotvrdily.

Zdroje: Millenium Technologies, Českolipský deník, iDnes.cz

Vložil: Andrea Morkusová