Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Moskevská i Ruská ulice zůstávají. Česká Lípa přejmenovávat nebude, lidé jsou proti

30.05.2022
Moskevská i Ruská ulice zůstávají. Česká Lípa přejmenovávat nebude, lidé jsou proti

Foto: Se svolením město Česká Lípa (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Moskevská ulice v České Lípě

Po vášnivých diskuzích veřejnosti změnili zastupitelé v České Lípě své původní rozhodnutí a ustoupili od přejmenování Ruské a Moskevské ulice. Ty se měly změnit na Vilovou a Křížovou. Lidem vadila především administrativa spojená s výměnou dokladů i pocit, že přejmenování nic neřeší.

Na jednání zastupitelstva 16. března rozhodli zastupitelé o přejmenování Moskevské ulice na Křížovou a Ruské ulice na Vilovou. Na základě reakce veřejnosti podalo 23. března 10 zastupitelů návrh na svolání mimořádného jednání zastupitelstva, které se konalo 6. dubna 2022. Na tomto jednání zastupitelé své původní usnesení o přejmenování ulic zrušili a zároveň si odhlasovali ustanovení Místopisné pracovní skupiny a veřejné projednání této záležitosti.

Složité jednání

Do Místopisné pracovní skupiny byli nominováni historici Ing. Jaroslav Panáček, Mgr. Tomáš Cidlina a archivář Mgr. Michal Rádl. Ti zpracovali svá odborná stanoviska, dva z nich se přiklonili k nepřejmenování ulic. Pro přejmenování názvů ulic byl pouze Tomáš Cidlina, ale pouze na základě širší koncepce, a nikoliv pod vlivem tragických událostí na Ukrajině.

Veřejné projednání bylo svoláno na středu 20. dubna 2022 do KD Crystal. Ještě před jednáním byla na serveru survio.com spuštěna elektronická anketa, anketní lístky mohli občané vyplňovat i v papírové podobě, a to v českolipském infocentru a také přímo v KD Crystal na veřejném projednání. Do elektronické ankety se zapojilo 1932 respondentů, v papírové podobě bylo odevzdáno 51 anketních lístků (33 na veřejném projednání, 18 v infocentru). Proti přejmenování Moskevské ulice bylo 61,9 % respondentů, pro bylo 37,1 %. Proti přejmenování Ruské ulice bylo 61,1 % respondentů, pro přejmenování bylo 37,4 % respondentů. Nejčastějšími důvody proti přejmenování byly komplikace, které změna názvu způsobí obyvatelům a podnikatelům těchto dvou ulic a také názor, že přejmenování nic neřeší.

 

Ulice Ruská v České Lípě

Kopec starostí

Přejmenování ulic by místním obyvatelům i firmám sídlícím v dané lokalitě přineslo především obíhání úřadů a nutnost výměny řady dokladů, jako je občanský a řidičský průkaz, pas nebo třeba adresa v registru vozidel. Změna by se týkala i údajů u zdravotních a dalších pojišťoven, bank, dodavatelů energií, mobilních operátorů, lékařů, zaměstnavatelů, škol a školek, zájmových kroužků nebo třeba pošty. Podnikatelé to pak mají ještě složitější.

Změna by se dotkla zhruba 160 občanů, několika desítek právnických osob a živnostníků, dvou škol a také zastávek MHD „Moskevská“.

Vášnivé diskuze

Na zmíněném veřejném projednání v KD Crystal se mezi veřejností a vedením města strhla vášnivá diskuze. „Nejdramatičtější okamžik veřejného projednávání změny názvu ulic přišel zhruba po hodině. Do té doby se lidé v sále posmívali, že si starostka podněty od lidí vymyslela,” líčí Seznamzprávy.cz. Tehdy totiž z davu vystoupil Jakub Kunčík, který přiznal, že byl jedním z lidí, kteří přejmenování iniciovali a rázem čelil propichujícím pohledům několika horlivých diskutujících.

„Schválně jsem přišel dřív, protože mi bylo jasné, jak to tady bude vypadat. Přišel jsem vám ukázat, že tady nejste jediní v tomto městě. Jsem tady, abyste věděli, že nestačí udělat bububu a tím to hasne,“ dodal podle Seznamzpráv muž, který se přihlásil k podnětu na přejmenování ulic. Kritizoval zejména to, že je ulice Moskevská oblepená letáky s peticí proti přejmenování a že odpůrci vyvolávají nátlak na ostatní lidi ve městě.

Také v místních provozovnách měli jasný postoj – změnu si nepřejí. „Nikdo s tím nesouhlasí. Vadí nám ty starosti,“ vysvětlila pro Seznamzprávy Eva Seifertová v bistru Bez talíře. „To nejsou jenom občanky, to jsou smlouvy, pojistky, to je plno běhání, které budu muset obstarat,“ stěžovala si.

Nahlas ale vystoupilo i několik lidí, kteří víc než klid chtějí projevit sounáležitost s Ukrajinou. „Zaznělo, že chceme žít v klidu, já v klidu ale nežiju. Na Ukrajině jsou desetitisíce mrtvých. Jsem zastánce přejmenování ulic, i když tam nebydlím. I kdybych tam bydlel, tak mi to nevadí, že bych si změnil doklady,“ ozval se podle Seznamzpráv Jan Kirschner.

 

Ulice Moskevská v České Lípě

Trocha místopisu

Moskevská ulice je název, který se pro tuto ulici v centru města používá od roku 1946. Jako jedné z mála jí tento název vydržel i po roce 1990, kdy docházelo k masivnímu přejmenování ulic odkazujících na předchozí režim. Historicky se ale tato ulice jmenovala Křížová, a to kvůli Křížové bráně do města, která dříve stála v křižovatce s Jiráskovou ulicí a kostelu Povýšení svatého Kříže, který zde najdeme i dnes.

Navrhovaný název Vilová pro dnešní Ruskou ulici na Holém vrchu byl odvozen od typu zástavby v tomto místě –⁠ po roce 1900 zde vznikla čtvrť vilových domů. Původně ulice nesla název Bartlova, a to po dřívějším starostovi města, název Ruská se pak pro ulici používal od roku 1945.

Pohled historika

Ve spojení s válkou na Ukrajině chtějí i další česká města měnit názvy ulic odkazující na Rusko. Podléhat hysterii odmítá historik a někdejší ředitel Archivu hlavního města Prahy Václav Ledvinka. „Tím, že něco zboříme, zrušíme, jako bychom chtěli zatajit, že jsme tou etapou kdysi prošli,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz.

„Uliční názvy mají symbolický význam, jejich hlavní smysl je ovšem orientační a tomu nejlépe poslouží, pokud se nemění každou chvíli. To působí jen chaos a zmatek. A to se vůbec nebavím o tom, když hledáte něco z minulosti. Takové Rašínovo nábřeží bylo přejmenováno zhruba jedenáctkrát a děleno na různé části. Najít zde starou adresu je tedy řádné dobrodružství,” pokračuje Ledvinka pro iDNES.cz.

„Ruské názvy za Putina nemohou. Za půl roku to s ním může být úplně jinak. A co budeme dělat, když v horlivosti přejmenujeme kdeco? Zejména v Praze je to choulostivé, protože celý názvoslovný systém ve Vršovicích máme postavený na jménech východoevropských měst. Sice zde najdeme například i Kodaňskou, nicméně většina ulic je pojmenována po ruských lokalitách, s čímž jsou zrovna nyní problémy. Těch je zhruba pětatřicet.

Není to produkt žádného komunismu, protože ty nejstarší názvy vznikaly před ním. Například Ruská, na kterou naštěstí nyní přišlo pouze několik individuálních návrhů na změnu, existuje od roku 1904 či 1910. Máme zde také Bajkalskou, Čeljabinskou či Vladivostockou a další spojené s československými legiemi. A také 11 názvů ukrajinských. Myslím si, že bourání soch i přejmenovávání ulic má společný iracionální rys. Je to jakási snaha dodatečně opravovat a napravovat minulost. Ale to je nesmysl. Tím, že to vymažeme z veřejných prostranství, tím, že to zcenzurujeme, tím tu skutečnost neodestojíme a naše dějiny nevylepšíme,” dodává pro iDNES.cz Ledvinka.

Zdroje: MÚ Česká Lípa, Seznam zprávy, iDnes

Vložil: Andrea Morkusová