Vzácný obojživelník. Ohrožená kuňka, žabička, kterou chrání před predátory ´ohnivé´ bříško, má díky kraji nový domov
29.10.2018
Foto: Liberecký kraj
Popisek: Tato hnědavě až zelenošedě zbarvená žabka má tělo poseté tmavými skvrnami, což jí zajišťuje dokonalé maskování
Liberecký kraj nechal v přírodních památkách na Českolipsku vybudovat celkem 40 tůní. Mají zlepšit kvalitu prostředí zejména pro chráněnou kuňku ohnivou, ale přispějí i k zadržování vody v krajině.
Jednou z povinností Libereckého kraje je pečovat o přírodní rezervace a památky na svém území. Patří k nim i tři rybniční soustavy v okolí České Lípy. Tyto rybníky – Cihelenské, Manušické a Stružnické – a jejich okolí jsou chráněny jako významné stanoviště vzácné žáby, kuňky ohnivé, ale i mnoha dalších druhů obojživelníků, plazů, ptáků či vážek.
Desítky různě velkých a tvarovaných tůní
Na jaro roku 2019 jsou pro všechny vybrané druhy připraveny na Cihelenských a Manušických rybnících desítky různě velkých a tvarovaných tůní. „Je příjemným překvapením, že drtivá většina nových tůní se i v takto suchém roce začíná hned plnit vodou. Doufáme, že k jejich naplnění brzy přispějí i srážky, a tyto plochy tak pomohou nejen živočichům, ale i tolik potřebnému udržení vody v krajině,“ uvedl Jiří Löffelmann, člen Rady Libereckého kraje pro resort životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova.
Cihelenské, Manušické a Stružnické rybníky jsou chráněny jako významné stanoviště kuňky ohnivé, ale i mnoha dalších druhů obojživelníků, plazů, ptáků či vážek
Tůně jsou součástí komplexního projektu k podpoře populací kuňky ohnivé v přírodní památce Cihelenské rybníky a přírodní památce Manušické rybníky. Projekt také zahrnuje kácení náletových dřevin tak, aby byly osluněné břehy stávajících rybníků i tůní, a kosení rákosin či podmáčených luk.
Podpora z Operačního programu Životní prostředí 2014–2020
Celkové výdaje projektu jsou 2.523.000 korun. Liberecký kraj však byl i v tomto případě, podobně jako u obnovy 12 významných alejí v našem kraji, úspěšným žadatelem o podporu z Operačního programu Životní prostředí 2014–2020. „Podporu, která v tomto případě činí 100 % způsobilých výdajů projektu, tedy 2.410.000 korun, se podařilo získat bez komplikací a průtahů, a proto mohlo hloubení tůní a kácení začít už letos na podzim,“ upřesnil Jiří Löffelmann a dodal: „V současné době Liberecký kraj připravuje podobný projekt na Stružnických rybnících a v nivě Ploučnice za Českou Lípou.“
V ohrožení se kuňka ohnivá převrací na záda a odkrývá oranžové břicho, které slouží jako výstraha pro predátora
Kuňky nejsou v Libereckém kraji plošně rozšířeny, jako např. ropuchy obecné nebo skokani hnědí. Žijí jen na několika místech v Českém ráji, v tůních v nivě Ploučnice a Šporky a právě na rybničních soustavách na Českolipsku. Jsou totiž dost náročné na podobu vodních ploch, které jsou „ochotné“ osídlit. Jsou to výhradně mělké a zarostlé stojaté vody, které musí být také dobře osluněné. To však v současné době splňuje málokterý rybník, a tak jsou pro kuňky významným stanovištěm i tůně. Zajistí příznivé prostředí pro kuňky, i když jim podmínky v rybnících nebudou nakloněny (vypuštění, přerybnění, zastínění apod.).
O kuňce
Tato hnědavě až zelenošedě zbarvená žabka má tělo poseté tmavými skvrnami, což jí zajišťuje dokonalé maskování. V ohrožení se převrací na záda a odkrývá oranžové břicho, které slouží jako výstraha pro predátora. V minulosti patřila k běžně rozšířeným druhům, za posledních patnáct let se však její výskyt v některých regionech Česka snížil až o osmdesát procent. To kuňce ohnivé ´zajistilo´ statut silně ohroženého živočicha, jak napsal ekolist.cz
Na vysvětlenou: Všechny druhy rostlin a živočichů jsou chráněny před zničením, poškozováním, sběrem či odchytem, který vede nebo by mohl vést k ohrožení těchto druhů. Druhy rostlin a živočichů, které jsou ohrožené nebo vzácné, vědecky či kulturně velmi významné, jsou vyhlášené vyhláškou 395/1992 Sb., za druhy zvláště chráněné ve třech kategoriích: kriticky ohrožené, silně ohrožené a ohrožené, píše se na stránkách MŽP.
Vložil: Markéta Vančová