Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nonstop otevřený, samoobslužný Luční bar, to tu tedy ještě nebylo. Najdete ho v Krásné Lípě a…

30.08.2018
Nonstop otevřený, samoobslužný Luční bar, to tu tedy ještě nebylo. Najdete ho v Krásné Lípě a…

Autor: Michaela Špačková

Popisek: Luční bar Krásná Lípa je otevřený nonstop, jen alkohol se čepuje do deseti večer

FOTOGALERIE Před pár měsíci se v Krásné Lípě na Českolipsku, v chráněné krajinné oblasti Labské pískovce na severu Čech otevřelo unikátní občerstvovací zařízení. Turisté, kteří se vydají na procházku po krásách okolí si zde mohou vybrat, čím se napojí a nasytí, poté zaplatit částku do kasy a posedět. A to bez jakékoliv obsluhy, nebo automatu, který vydává občerstvení a inkasuje peníze. A světe div se, funguje to.

Samoobslužný Luční bar, jak se zařízení nazývá, se skutečně nachází na překrásné louce v chráněné krajinné oblasti s výhledem na okolní lesy a hory. Pokud si zde sednete, může se stát, že spatříte nedaleko srnku, jak klidným krokem mizí do lesa, zkrátka idylka. A ideálně vypadá také bar sám. V první řadě zaujme jeho dokonale čistý design, vše je vytvořeno precizně samotným provozovatelem baru Miloslavem Petráškem, který je uměleckým kovářem, ale dokázal se zdařile inspirovat ve světě, zejména po internetu.

Otevřeno skoro nonstop

Bar působí velmi uklidňujícím dojmem, lze se zde pohodlně posadit ke stolkům, případně se rozvalit na lehátka a potěšit pohledem na okrasné jezírko. Za chladnějších večerů je také možné využít vodní lázeň, pod kterou je možné zatopit. Z materiálů bylo použito kvalitní dřevo a kámen, vše odolné, takže nevadí, ani když prší. Bar je totiž na volném prostranství, pod stříškou je schované občerstvení. Na výběr toho není málo, jak nám řekla paní Marjánka Krásnolipská, výběr občerstvení je spíše nahodilý. Určitě se v nabídce najde pivo místního pivovaru Falkenštejn: „Je to oboustranná spolupráce,“ sdělila paní Krásnolipská. Nechybí nealko nápoje, čaj a kvalitní zrnková káva, kterou si může zákazník okamžitě umlít a poté uvařit. V nabídce jsou také koláče nebo špekáčky, které je možné si opéci na ohni. K dispozici je veškeré nádobí, některé jednorázové. Návštěvníci ho mohou po použití vyhodit do odpadkových košů na tříděný odpad. K plné spokojenosti nechybí naprosto nic. Bar je otevřený prakticky neustále, jen chladící zařízení s pivem a dalšími nápoji se v deset hodin večer zamyká, aby neměli k alkoholu přístup nezletilí.

Počítá a platí si každý sám

Poté, co si návštěvník vybere, si sám sečte, kolik zaplatí a do kasy vhodí adekvátní částku. Pokud je to více, může si vzít z misky nazpět drobné, které jsou k dispozici. Provozovatelé totiž doufají v to, že návštěvníci budou mít dostatek odpovědnosti a zaplatí svou skutečnou útratu. To se může někomu zdát poměrně troufalé, vždyť o české nepoctivosti koluje spousta vtipů. Provozovatelé ale věří, že se jim důvěra vyplatí: „Já sama jsem navštívila Lesní bar v Jeseníkách, kam je třeba jít dva kilometry pěšky. Zjistila jsem, že třeba ve Skandinávii fungují podobná zařízení zcela běžně,“ řekla Marjánka Krásnolipská. A jak to tak vypadá, mají provozovatelé pravdu, o zákazníky nemají rozhodně nouzi a zdá se, že si útratu doposud dokáží dobře spočítat a platí, jak mají. Provozovatelé doposud neřešili žádnou krádež, či nějaké výtržnosti, hosté jsou vesměs ukáznění. A to včetně úklidu po sobě.

Důvěra se vyplácí

Luční bar funguje čtyři měsíce a jeho věhlas a návštěvnost stoupá. A to ačkoliv se o baru lidé dozvídají hlavně z ústního podání, bar nemá ani webové stránky, ani stránky na sociálních sítích: „Na propagaci nějak cíleně nepracujeme,“ sdělili provozovatelé. Zda bude bar fungovat i v zimních měsících, nebo zda nastane určitá přestávka, se zatím neví. Turisté si sem zajedou i autem, a to nejenom aby pocítili, jaké to je, když vás při placení nikdo nekontroluje. Je fajn vědět, že se podobná aktivita vyplácí. Snad to s námi Čechy nebude tak zlé.

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace