Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nonstop otevřený, samoobslužný Luční bar, to tu tedy ještě nebylo. Najdete ho v Krásné Lípě a…

30.08.2018
Nonstop otevřený, samoobslužný Luční bar, to tu tedy ještě nebylo. Najdete ho v Krásné Lípě a…

Foto: Michaela Špačková

Popisek: Luční bar Krásná Lípa je otevřený nonstop, jen alkohol se čepuje do deseti večer

FOTOGALERIE Před pár měsíci se v Krásné Lípě na Českolipsku, v chráněné krajinné oblasti Labské pískovce na severu Čech otevřelo unikátní občerstvovací zařízení. Turisté, kteří se vydají na procházku po krásách okolí si zde mohou vybrat, čím se napojí a nasytí, poté zaplatit částku do kasy a posedět. A to bez jakékoliv obsluhy, nebo automatu, který vydává občerstvení a inkasuje peníze. A světe div se, funguje to.

Samoobslužný Luční bar, jak se zařízení nazývá, se skutečně nachází na překrásné louce v chráněné krajinné oblasti s výhledem na okolní lesy a hory. Pokud si zde sednete, může se stát, že spatříte nedaleko srnku, jak klidným krokem mizí do lesa, zkrátka idylka. A ideálně vypadá také bar sám. V první řadě zaujme jeho dokonale čistý design, vše je vytvořeno precizně samotným provozovatelem baru Miloslavem Petráškem, který je uměleckým kovářem, ale dokázal se zdařile inspirovat ve světě, zejména po internetu.

Otevřeno skoro nonstop

Bar působí velmi uklidňujícím dojmem, lze se zde pohodlně posadit ke stolkům, případně se rozvalit na lehátka a potěšit pohledem na okrasné jezírko. Za chladnějších večerů je také možné využít vodní lázeň, pod kterou je možné zatopit. Z materiálů bylo použito kvalitní dřevo a kámen, vše odolné, takže nevadí, ani když prší. Bar je totiž na volném prostranství, pod stříškou je schované občerstvení. Na výběr toho není málo, jak nám řekla paní Marjánka Krásnolipská, výběr občerstvení je spíše nahodilý. Určitě se v nabídce najde pivo místního pivovaru Falkenštejn: „Je to oboustranná spolupráce,“ sdělila paní Krásnolipská. Nechybí nealko nápoje, čaj a kvalitní zrnková káva, kterou si může zákazník okamžitě umlít a poté uvařit. V nabídce jsou také koláče nebo špekáčky, které je možné si opéci na ohni. K dispozici je veškeré nádobí, některé jednorázové. Návštěvníci ho mohou po použití vyhodit do odpadkových košů na tříděný odpad. K plné spokojenosti nechybí naprosto nic. Bar je otevřený prakticky neustále, jen chladící zařízení s pivem a dalšími nápoji se v deset hodin večer zamyká, aby neměli k alkoholu přístup nezletilí.

Počítá a platí si každý sám

Poté, co si návštěvník vybere, si sám sečte, kolik zaplatí a do kasy vhodí adekvátní částku. Pokud je to více, může si vzít z misky nazpět drobné, které jsou k dispozici. Provozovatelé totiž doufají v to, že návštěvníci budou mít dostatek odpovědnosti a zaplatí svou skutečnou útratu. To se může někomu zdát poměrně troufalé, vždyť o české nepoctivosti koluje spousta vtipů. Provozovatelé ale věří, že se jim důvěra vyplatí: „Já sama jsem navštívila Lesní bar v Jeseníkách, kam je třeba jít dva kilometry pěšky. Zjistila jsem, že třeba ve Skandinávii fungují podobná zařízení zcela běžně,“ řekla Marjánka Krásnolipská. A jak to tak vypadá, mají provozovatelé pravdu, o zákazníky nemají rozhodně nouzi a zdá se, že si útratu doposud dokáží dobře spočítat a platí, jak mají. Provozovatelé doposud neřešili žádnou krádež, či nějaké výtržnosti, hosté jsou vesměs ukáznění. A to včetně úklidu po sobě.

Důvěra se vyplácí

Luční bar funguje čtyři měsíce a jeho věhlas a návštěvnost stoupá. A to ačkoliv se o baru lidé dozvídají hlavně z ústního podání, bar nemá ani webové stránky, ani stránky na sociálních sítích: „Na propagaci nějak cíleně nepracujeme,“ sdělili provozovatelé. Zda bude bar fungovat i v zimních měsících, nebo zda nastane určitá přestávka, se zatím neví. Turisté si sem zajedou i autem, a to nejenom aby pocítili, jaké to je, když vás při placení nikdo nekontroluje. Je fajn vědět, že se podobná aktivita vyplácí. Snad to s námi Čechy nebude tak zlé.

Vložil: Michaela Špačková