Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nenecháme zemřít naši starobylou kulturu, zaznělo z Libereckého kraje a rozjel se důležitý program

06.11.2017
Nenecháme zemřít naši starobylou kulturu, zaznělo z Libereckého kraje a rozjel se důležitý program

Autor: kraj Liberecký

Popisek: Českolipské muzeum, kde se budou digitalizovat vzácné tisky

Vlastivědné muzeum a galerie, příspěvková organizace Libereckého kraje podalo na sklonku roku 2016 dvě žádosti o poskytnutí dotace z rozpočtu odboru umění, literatury a knihoven MK na podprogram Memoriae Mundi Series Bohemica - Veřejné informační služby knihoven pro rok 2017.

„Díky poskytnuté dotaci z podprogramu VISK 6 se podařilo v roce 2017 ve třetí etapě zdigitalizovat třicet čtyři unikátních a vzácných tisků ze 17. a 18. století. Patnáct nejvíce poškozených tisků bylo před digitalizací zrestaurováno,“ podotýká ředitel muzea Zdeněk Vitáček.

Bohumil Malotín

Celou svoji cennou sbírku knih spolu se svojí korespondencí odkázal muzeu v roce 2010 Bohumil Malotín. Dvě lužickosrbské knihy z pozůstalosti B. Malotína byly digitalizovány v roce 2012, jedenáct svazků v roce 2015, šestnáct knih v roce 2016, vždy s podporou grantu Veřejné informační služby knihoven, poskytnutou MK ČR. Vladimír Jarý určil ve sbírce unikátní a vzácné tisky, které by chtělo muzeum postupně digitalizovat a zpřístupnit veřejnosti v rámci projektu Memoriae Mundi Series Bohemica.

Digitalizace tisků

„Digitalizací došlo ke zpřístupnění vzácných knih široké veřejnosti, knihy jsou dostupné online a muzeum již nemusí poskytovat badatelům originály vzácných tisků,“ dodala radní Libereckého kraje pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Květa Vinklátová. Knihy byly digitalizovány v nejvyšší kvalitě v digitalizačním pracovišti AiP Beroun, s.r.o. Vyhledat knihy je možné na adrese http://www.manuscriptorium.com. Celkem je z fondu muzea již digitalizováno šedesát šest tisků.

Vše díky dotacím

„Díky dalšímu dotačnímu programu Ministerstva ČR – ISO na preventivní ochranu před nepříznivými vlivy prostředí jsme vybavili knihovnu dvanácti novými stacionárními a posuvnými regály. Z důvodu zlepšení úložných podmínek pro uložení nejcennějšího fondu knihovny VMG jsme vybavili knihovnu novým regálovým systémem, který umožňuje lepší manipulaci v malém prostoru a zejména bezpečnější a šetrné uložení sbírkových knih. Všechny podané žádosti získaly podporu od Ministerstva ČR ve výši 70%, zbývajících 30% poskytl Vlastivědnému muzeu a galerii jeho zřizovatel Liberecký kraj,“ komentuje zlepšení podmínek v knihovně muzea Jana Fridrichová, vedoucí oddělení knihovního fondu VMG.

 

Zdroj: tisková zpráva

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace