Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Svatomartinský jarmark v Brništi nabídne milovníkům tradic, bujarého veselí a dobrého jídla Krůtí hody a Festival řemesel. Chybět nebudou ani šermíři či historická muzika

10.11.2016
Svatomartinský jarmark v Brništi nabídne milovníkům tradic, bujarého veselí a dobrého jídla Krůtí hody a Festival řemesel. Chybět nebudou ani šermíři či historická muzika

Foto: Facebook

Popisek: Součástí oslav v Brništi je průvod, v jehož čele jede svatý Martin na bílém koni

Podralský nadační fond ZOD, ZOD Brniště, Prominent CZ a obec Brniště srdečně zvou všechny milovníky tradic, bujarého veselí a dobrého jídla na druhý ročník Svatomartinského jarmarku, spojeného s Krůtími hody a Festivalem řemesel. Přijďte si s celou rodinou užít den plný dobré nálady, seznámit se s tradičními řemesly a ochutnat produkty regionálních výrobců.

Již v minulosti býval svátek svatého Martina jedním z nejoblíbenějších svátků roku. Lidé se scházeli s přáteli nad bohatě prostřenými stoly, ochutnávalo se první víno z podzimní sklizně, konaly se poutě a trhy. Děti a hospodáři pak očekávali první sníh, neboť „Martin přijíždí na bílém koni“. V německy mluvících zemích byl neodmyslitelnou součástí oslav také průvod, v jehož čele jel svatý Martin na bílém koni. V Brništi jsme pro vás všechny tyto tradice znovu oživili.

Svatomartinský jarmark v Brništi

Brány jarmarku se otevřou v 10:00 v areálu Zátiší v Brništi a těšit se můžete na pestrou nabídku výrobků k jídlu i potěše. Pro malé i velké labužníky bude připraveno několik stánků s krůtími specialitami všeho druhu a regionálním pivem, pro vinaře bude zase k dispozici bohatá ochutnávka vín. Během dne se při svém šermířském vystoupení představí brnišťská Skupina historického šermu Golem. Pro dětské návštěvníky bude připraveno veselé představení, které jistě potěší i dospělé s dětskou duší, a atmosféru jarmarku pak dokreslí hudební vystoupení skupiny Řemdih, která návštěvníky přenese svými středověkými melodiemi o pár let nazpět. V areálu se také budou moci seznámit s tradičními řemesly, jako je kovářství, košíkářství či tkalcovství, a zjistit, jak náročná je poctivá ruční práce. Celý den završí svatý Martin, který přijede na bílém koni a v čele průvodu všechny dovede ke kostelu sv. Mikuláše v centru Brniště.

Na programu jsou jako vždy také různé tvořivé aktivity pro děti i dospělé. Děti tak mohou navštívit tvůrčí dílničky PNF ZOD, ze kterých si odnesou nejeden krásný výrobek, který jim bude připomínat svátek svatého Martina. Letos budeme společně vyrábět svatomartinské koně, erby a meče a podzimní svícny. Připraven je také tisk na plátna a oblíbené pečení perníčků. Během tvoření se nemusíte bát zimy – stan s dílničkami bude po celý den vytápěn.

Svatomartinský jarmark v Brništi

Protože byl v loňském roce veliký zájem o pokrmy z krůtího masa, rozhodli se pořadatelé letos nenechat nic náhodě, a milovníci dobrého jídla si tak přijdou na své ve stáncích s krůtími dobrotami. Těšit se mohou na lahůdky na grilu, mezi které již neodmyslitelně patří krůtí špízy, krůtí burgery či sendviče, marinovaná krůtí křidélka, klobásy a párečky a samozřejmě také celá uzená krůta. Ochutnat budou moci i podzimní speciality, jako dýňové kyselo či koláče z plodů podzimu. Další možností pro mlsné jazýčky bude krůtí guláš a krůtí ovar, připravený ve stylových kotlících. K svátku svatého Martina patří také tradiční pečená husa. Tu ovšem v Brništi nahradí svatomartinskou krůtou, kterou si budete moci dát se zelím a knedlíkem ke svátečnímu obědu.

Během Krůtích hodů bude probíhat také soutěž o nejlepší krůtí řízečky, ve které se utká několik místních kuchařů a kuchařek. Návštěvníci se koupí žetonků budou moci stát porotci této souteže a po ochutnání vzorků od každého soutěžícího rozhodnout o tom nejlepším soustu. Počet žetonků bude omezen, proto neváhejte a přijďte objevit ten nejlepší brnišťský řízeček!

Svatomartinský jarmark v Brništi

Součástí celého svatomartinského veselí bude také vyhodnocení soutěže „Dřevosochání Brniště 2016“, která probíhá ve dnech 8. až 12. listopadu a při které se ve svém umění utkají účastníci z Česka a Německa. Přijďte si prohlédnout úchvatná dřevěná díla, zpracovaná na téma Lidé a řemeslo, a podpořit svého favorita v boji o 'cenu diváků' svým hlasem!
Více ¨na http://svatomartinsky-jarmark-brniste.webnode.cz/

Festival řemesel a Dřevosochání je součástí projektu  „Řemesla našeho regionu, přeshraniční setkávání /Handwerke unserer Region, grenzüberschreitende Begengungen, r.č. ERN -0151-CZ-01.03.2016.“, podpořeného Evropskou Unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj z Programu spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko 2014-2020 v rámci Fondu malých projektů Euroregionu Nisa.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL