Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Svatomartinský jarmark v Brništi nabídne milovníkům tradic, bujarého veselí a dobrého jídla Krůtí hody a Festival řemesel. Chybět nebudou ani šermíři či historická muzika

10.11.2016
Svatomartinský jarmark v Brništi nabídne milovníkům tradic, bujarého veselí a dobrého jídla Krůtí hody a Festival řemesel. Chybět nebudou ani šermíři či historická muzika

Autor: Facebook

Popisek: Součástí oslav v Brništi je průvod, v jehož čele jede svatý Martin na bílém koni

Podralský nadační fond ZOD, ZOD Brniště, Prominent CZ a obec Brniště srdečně zvou všechny milovníky tradic, bujarého veselí a dobrého jídla na druhý ročník Svatomartinského jarmarku, spojeného s Krůtími hody a Festivalem řemesel. Přijďte si s celou rodinou užít den plný dobré nálady, seznámit se s tradičními řemesly a ochutnat produkty regionálních výrobců.

Již v minulosti býval svátek svatého Martina jedním z nejoblíbenějších svátků roku. Lidé se scházeli s přáteli nad bohatě prostřenými stoly, ochutnávalo se první víno z podzimní sklizně, konaly se poutě a trhy. Děti a hospodáři pak očekávali první sníh, neboť „Martin přijíždí na bílém koni“. V německy mluvících zemích byl neodmyslitelnou součástí oslav také průvod, v jehož čele jel svatý Martin na bílém koni. V Brništi jsme pro vás všechny tyto tradice znovu oživili.

Svatomartinský jarmark v Brništi

Brány jarmarku se otevřou v 10:00 v areálu Zátiší v Brništi a těšit se můžete na pestrou nabídku výrobků k jídlu i potěše. Pro malé i velké labužníky bude připraveno několik stánků s krůtími specialitami všeho druhu a regionálním pivem, pro vinaře bude zase k dispozici bohatá ochutnávka vín. Během dne se při svém šermířském vystoupení představí brnišťská Skupina historického šermu Golem. Pro dětské návštěvníky bude připraveno veselé představení, které jistě potěší i dospělé s dětskou duší, a atmosféru jarmarku pak dokreslí hudební vystoupení skupiny Řemdih, která návštěvníky přenese svými středověkými melodiemi o pár let nazpět. V areálu se také budou moci seznámit s tradičními řemesly, jako je kovářství, košíkářství či tkalcovství, a zjistit, jak náročná je poctivá ruční práce. Celý den završí svatý Martin, který přijede na bílém koni a v čele průvodu všechny dovede ke kostelu sv. Mikuláše v centru Brniště.

Na programu jsou jako vždy také různé tvořivé aktivity pro děti i dospělé. Děti tak mohou navštívit tvůrčí dílničky PNF ZOD, ze kterých si odnesou nejeden krásný výrobek, který jim bude připomínat svátek svatého Martina. Letos budeme společně vyrábět svatomartinské koně, erby a meče a podzimní svícny. Připraven je také tisk na plátna a oblíbené pečení perníčků. Během tvoření se nemusíte bát zimy – stan s dílničkami bude po celý den vytápěn.

Svatomartinský jarmark v Brništi

Protože byl v loňském roce veliký zájem o pokrmy z krůtího masa, rozhodli se pořadatelé letos nenechat nic náhodě, a milovníci dobrého jídla si tak přijdou na své ve stáncích s krůtími dobrotami. Těšit se mohou na lahůdky na grilu, mezi které již neodmyslitelně patří krůtí špízy, krůtí burgery či sendviče, marinovaná krůtí křidélka, klobásy a párečky a samozřejmě také celá uzená krůta. Ochutnat budou moci i podzimní speciality, jako dýňové kyselo či koláče z plodů podzimu. Další možností pro mlsné jazýčky bude krůtí guláš a krůtí ovar, připravený ve stylových kotlících. K svátku svatého Martina patří také tradiční pečená husa. Tu ovšem v Brništi nahradí svatomartinskou krůtou, kterou si budete moci dát se zelím a knedlíkem ke svátečnímu obědu.

Během Krůtích hodů bude probíhat také soutěž o nejlepší krůtí řízečky, ve které se utká několik místních kuchařů a kuchařek. Návštěvníci se koupí žetonků budou moci stát porotci této souteže a po ochutnání vzorků od každého soutěžícího rozhodnout o tom nejlepším soustu. Počet žetonků bude omezen, proto neváhejte a přijďte objevit ten nejlepší brnišťský řízeček!

Svatomartinský jarmark v Brništi

Součástí celého svatomartinského veselí bude také vyhodnocení soutěže „Dřevosochání Brniště 2016“, která probíhá ve dnech 8. až 12. listopadu a při které se ve svém umění utkají účastníci z Česka a Německa. Přijďte si prohlédnout úchvatná dřevěná díla, zpracovaná na téma Lidé a řemeslo, a podpořit svého favorita v boji o 'cenu diváků' svým hlasem!
Více ¨na http://svatomartinsky-jarmark-brniste.webnode.cz/

Festival řemesel a Dřevosochání je součástí projektu  „Řemesla našeho regionu, přeshraniční setkávání /Handwerke unserer Region, grenzüberschreitende Begengungen, r.č. ERN -0151-CZ-01.03.2016.“, podpořeného Evropskou Unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj z Programu spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko 2014-2020 v rámci Fondu malých projektů Euroregionu Nisa.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace