Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Svatomartinský jarmark v Brništi nabídne milovníkům tradic, bujarého veselí a dobrého jídla Krůtí hody a Festival řemesel. Chybět nebudou ani šermíři či historická muzika

10.11.2016
Svatomartinský jarmark v Brništi nabídne milovníkům tradic, bujarého veselí a dobrého jídla Krůtí hody a Festival řemesel. Chybět nebudou ani šermíři či historická muzika

Foto: Facebook

Popisek: Součástí oslav v Brništi je průvod, v jehož čele jede svatý Martin na bílém koni

Podralský nadační fond ZOD, ZOD Brniště, Prominent CZ a obec Brniště srdečně zvou všechny milovníky tradic, bujarého veselí a dobrého jídla na druhý ročník Svatomartinského jarmarku, spojeného s Krůtími hody a Festivalem řemesel. Přijďte si s celou rodinou užít den plný dobré nálady, seznámit se s tradičními řemesly a ochutnat produkty regionálních výrobců.

Již v minulosti býval svátek svatého Martina jedním z nejoblíbenějších svátků roku. Lidé se scházeli s přáteli nad bohatě prostřenými stoly, ochutnávalo se první víno z podzimní sklizně, konaly se poutě a trhy. Děti a hospodáři pak očekávali první sníh, neboť „Martin přijíždí na bílém koni“. V německy mluvících zemích byl neodmyslitelnou součástí oslav také průvod, v jehož čele jel svatý Martin na bílém koni. V Brništi jsme pro vás všechny tyto tradice znovu oživili.

Svatomartinský jarmark v Brništi

Brány jarmarku se otevřou v 10:00 v areálu Zátiší v Brništi a těšit se můžete na pestrou nabídku výrobků k jídlu i potěše. Pro malé i velké labužníky bude připraveno několik stánků s krůtími specialitami všeho druhu a regionálním pivem, pro vinaře bude zase k dispozici bohatá ochutnávka vín. Během dne se při svém šermířském vystoupení představí brnišťská Skupina historického šermu Golem. Pro dětské návštěvníky bude připraveno veselé představení, které jistě potěší i dospělé s dětskou duší, a atmosféru jarmarku pak dokreslí hudební vystoupení skupiny Řemdih, která návštěvníky přenese svými středověkými melodiemi o pár let nazpět. V areálu se také budou moci seznámit s tradičními řemesly, jako je kovářství, košíkářství či tkalcovství, a zjistit, jak náročná je poctivá ruční práce. Celý den završí svatý Martin, který přijede na bílém koni a v čele průvodu všechny dovede ke kostelu sv. Mikuláše v centru Brniště.

Na programu jsou jako vždy také různé tvořivé aktivity pro děti i dospělé. Děti tak mohou navštívit tvůrčí dílničky PNF ZOD, ze kterých si odnesou nejeden krásný výrobek, který jim bude připomínat svátek svatého Martina. Letos budeme společně vyrábět svatomartinské koně, erby a meče a podzimní svícny. Připraven je také tisk na plátna a oblíbené pečení perníčků. Během tvoření se nemusíte bát zimy – stan s dílničkami bude po celý den vytápěn.

Svatomartinský jarmark v Brništi

Protože byl v loňském roce veliký zájem o pokrmy z krůtího masa, rozhodli se pořadatelé letos nenechat nic náhodě, a milovníci dobrého jídla si tak přijdou na své ve stáncích s krůtími dobrotami. Těšit se mohou na lahůdky na grilu, mezi které již neodmyslitelně patří krůtí špízy, krůtí burgery či sendviče, marinovaná krůtí křidélka, klobásy a párečky a samozřejmě také celá uzená krůta. Ochutnat budou moci i podzimní speciality, jako dýňové kyselo či koláče z plodů podzimu. Další možností pro mlsné jazýčky bude krůtí guláš a krůtí ovar, připravený ve stylových kotlících. K svátku svatého Martina patří také tradiční pečená husa. Tu ovšem v Brništi nahradí svatomartinskou krůtou, kterou si budete moci dát se zelím a knedlíkem ke svátečnímu obědu.

Během Krůtích hodů bude probíhat také soutěž o nejlepší krůtí řízečky, ve které se utká několik místních kuchařů a kuchařek. Návštěvníci se koupí žetonků budou moci stát porotci této souteže a po ochutnání vzorků od každého soutěžícího rozhodnout o tom nejlepším soustu. Počet žetonků bude omezen, proto neváhejte a přijďte objevit ten nejlepší brnišťský řízeček!

Svatomartinský jarmark v Brništi

Součástí celého svatomartinského veselí bude také vyhodnocení soutěže „Dřevosochání Brniště 2016“, která probíhá ve dnech 8. až 12. listopadu a při které se ve svém umění utkají účastníci z Česka a Německa. Přijďte si prohlédnout úchvatná dřevěná díla, zpracovaná na téma Lidé a řemeslo, a podpořit svého favorita v boji o 'cenu diváků' svým hlasem!
Více ¨na http://svatomartinsky-jarmark-brniste.webnode.cz/

Festival řemesel a Dřevosochání je součástí projektu  „Řemesla našeho regionu, přeshraniční setkávání /Handwerke unserer Region, grenzüberschreitende Begengungen, r.č. ERN -0151-CZ-01.03.2016.“, podpořeného Evropskou Unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj z Programu spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko 2014-2020 v rámci Fondu malých projektů Euroregionu Nisa.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace