Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Svatomartinský jarmark v Brništi nabídne milovníkům tradic, bujarého veselí a dobrého jídla Krůtí hody a Festival řemesel. Chybět nebudou ani šermíři či historická muzika

10.11.2016
Svatomartinský jarmark v Brništi nabídne milovníkům tradic, bujarého veselí a dobrého jídla Krůtí hody a Festival řemesel. Chybět nebudou ani šermíři či historická muzika

Autor: Facebook

Popisek: Součástí oslav v Brništi je průvod, v jehož čele jede svatý Martin na bílém koni

Podralský nadační fond ZOD, ZOD Brniště, Prominent CZ a obec Brniště srdečně zvou všechny milovníky tradic, bujarého veselí a dobrého jídla na druhý ročník Svatomartinského jarmarku, spojeného s Krůtími hody a Festivalem řemesel. Přijďte si s celou rodinou užít den plný dobré nálady, seznámit se s tradičními řemesly a ochutnat produkty regionálních výrobců.

Již v minulosti býval svátek svatého Martina jedním z nejoblíbenějších svátků roku. Lidé se scházeli s přáteli nad bohatě prostřenými stoly, ochutnávalo se první víno z podzimní sklizně, konaly se poutě a trhy. Děti a hospodáři pak očekávali první sníh, neboť „Martin přijíždí na bílém koni“. V německy mluvících zemích byl neodmyslitelnou součástí oslav také průvod, v jehož čele jel svatý Martin na bílém koni. V Brništi jsme pro vás všechny tyto tradice znovu oživili.

Svatomartinský jarmark v Brništi

Brány jarmarku se otevřou v 10:00 v areálu Zátiší v Brništi a těšit se můžete na pestrou nabídku výrobků k jídlu i potěše. Pro malé i velké labužníky bude připraveno několik stánků s krůtími specialitami všeho druhu a regionálním pivem, pro vinaře bude zase k dispozici bohatá ochutnávka vín. Během dne se při svém šermířském vystoupení představí brnišťská Skupina historického šermu Golem. Pro dětské návštěvníky bude připraveno veselé představení, které jistě potěší i dospělé s dětskou duší, a atmosféru jarmarku pak dokreslí hudební vystoupení skupiny Řemdih, která návštěvníky přenese svými středověkými melodiemi o pár let nazpět. V areálu se také budou moci seznámit s tradičními řemesly, jako je kovářství, košíkářství či tkalcovství, a zjistit, jak náročná je poctivá ruční práce. Celý den završí svatý Martin, který přijede na bílém koni a v čele průvodu všechny dovede ke kostelu sv. Mikuláše v centru Brniště.

Na programu jsou jako vždy také různé tvořivé aktivity pro děti i dospělé. Děti tak mohou navštívit tvůrčí dílničky PNF ZOD, ze kterých si odnesou nejeden krásný výrobek, který jim bude připomínat svátek svatého Martina. Letos budeme společně vyrábět svatomartinské koně, erby a meče a podzimní svícny. Připraven je také tisk na plátna a oblíbené pečení perníčků. Během tvoření se nemusíte bát zimy – stan s dílničkami bude po celý den vytápěn.

Svatomartinský jarmark v Brništi

Protože byl v loňském roce veliký zájem o pokrmy z krůtího masa, rozhodli se pořadatelé letos nenechat nic náhodě, a milovníci dobrého jídla si tak přijdou na své ve stáncích s krůtími dobrotami. Těšit se mohou na lahůdky na grilu, mezi které již neodmyslitelně patří krůtí špízy, krůtí burgery či sendviče, marinovaná krůtí křidélka, klobásy a párečky a samozřejmě také celá uzená krůta. Ochutnat budou moci i podzimní speciality, jako dýňové kyselo či koláče z plodů podzimu. Další možností pro mlsné jazýčky bude krůtí guláš a krůtí ovar, připravený ve stylových kotlících. K svátku svatého Martina patří také tradiční pečená husa. Tu ovšem v Brništi nahradí svatomartinskou krůtou, kterou si budete moci dát se zelím a knedlíkem ke svátečnímu obědu.

Během Krůtích hodů bude probíhat také soutěž o nejlepší krůtí řízečky, ve které se utká několik místních kuchařů a kuchařek. Návštěvníci se koupí žetonků budou moci stát porotci této souteže a po ochutnání vzorků od každého soutěžícího rozhodnout o tom nejlepším soustu. Počet žetonků bude omezen, proto neváhejte a přijďte objevit ten nejlepší brnišťský řízeček!

Svatomartinský jarmark v Brništi

Součástí celého svatomartinského veselí bude také vyhodnocení soutěže „Dřevosochání Brniště 2016“, která probíhá ve dnech 8. až 12. listopadu a při které se ve svém umění utkají účastníci z Česka a Německa. Přijďte si prohlédnout úchvatná dřevěná díla, zpracovaná na téma Lidé a řemeslo, a podpořit svého favorita v boji o 'cenu diváků' svým hlasem!
Více ¨na http://svatomartinsky-jarmark-brniste.webnode.cz/

Festival řemesel a Dřevosochání je součástí projektu  „Řemesla našeho regionu, přeshraniční setkávání /Handwerke unserer Region, grenzüberschreitende Begengungen, r.č. ERN -0151-CZ-01.03.2016.“, podpořeného Evropskou Unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj z Programu spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko 2014-2020 v rámci Fondu malých projektů Euroregionu Nisa.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace