Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

České sklářství přišlo o mimořádnou osobnost. Ve věku 75 let zemřel významný sklářský výtvarník a medailér Jaroslav Bejvl, jehož unikátní díla zdobí celý svět

01.07.2016
České sklářství přišlo o mimořádnou osobnost. Ve věku 75 let zemřel významný sklářský výtvarník a medailér Jaroslav Bejvl, jehož unikátní díla zdobí celý svět

Autor: kraj-lbc.cz

Popisek: Jaroslav Bejvl při slavnostním večeru Pocty hejtmana LK 2014

Nejen sklářský svět zasáhla v úterý 28. června velmi smutná zpráva. Ve věku 75 let zemřel světoznámý výtvarník Jaroslav Bejvl. Za jeho celoživotní přínos v oblasti sklářství a medailérství mu byla v říjnu 2014 udělena Pocta hejtmana Libereckého kraje.

Jaroslav Bejvl se narodil 13. dubna 1941 v Janovicích nad Úhlavou. V letech 1956-1960 studoval na Střední uměleckoprůmyslové škole v Praze na Žižkově, pod vedením profesorů Fixla, Markupa a Havlase, obor tvarování uměleckých předmětů. V roce 1962 se stal návrhářem svítidel dnešní akciové společnosti Preciosa-Lustry v Kamenickém Šenově. Díky svým návrhům měl významný podíl jak na uchování výtvarné kvality, tak na vývoji zcela nových svítidel, 'šitých' na míru konkrétním interiérům.

Dílo Jaroslava Bejvla

Bejvlovy projekty pana historizujících či moderních svítidel zaujaly od roku 1969 po současnost desítky náročných klientů z celého světa (opera a hotel v Teheránu, mešita v Mashadu...), v letech osmdesátých navrhl svítidla pro Královský palác v Saudské Arábii a světelný sloup pro hotel Pyramides v Tunisu. V roce 2000 pak na Jaroslava Bejvla čekal jeden z největších autorských projektů vůbec – svítidla pro všechny společenské prostory hotelu Ritz Carlton ve Filadelfii. Následovaly unikátní projekty pro Asii – světelné objekty do rezidence v Hong Kongu, pekingského China World Hotel a pro hotel Ritz Carlton v Hong Kongu (vše 2003). Jeho tvorba se objevuje v domě pro návštěvy ruského prezidenta Medvěděva (2010), v privátní královské rezidenci v Rijálu (2011), v Dragon hotelu v Hangzhou (2010), v hotelu Ritz Carlton v Singapuru (2010) či v kasinu v Macau (2011).

Dílo Jaroslava Bejvla

S díly Jaroslava Bejvla se můžeme setkat i na území České republiky – je autorem souboru svítidel pro zrekonstruované Stavovské divadlo v Praze, světelného objektu pro obřadní síň v Kunčicích pod Ondřejníkem nebo svítidel, určených pro pražské hotely (např. Budha bar hotel). V rodinné tradici pokračuje jeho syn Jaroslav Bejvl ml., který je velmi úspěšným sklářským designérem.

Dílo Jaroslava Bejvla

Jako medailér se Jaroslav Bejvl snažil prosadit od konce sedmdesátých let. V roce 1985 získal prestižní zakázku na realizaci stříbrné pamětní mince v hodnotě 500 Kčs k 100. výročí narození Josefa Lady. K jeho dalším prestižním pamětním mincím patří mince k miléniu břevnovského kláštera (1992), 100. výročí narození Ondřeje Sekory (1999), mince s českými panovníky z rodu Lucemburků. Pominout nelze ani realizovaný návrh na oběžnou dvacetihaléřovou minci, kterou Česká národní banka emitovala v roce 1993.

Dílo Jaroslava Bejvla

Od roku 1978 se Jaroslav Bejvl věnoval i navrhování medailí a plaket. V 90. letech vznikly prestižní návrhy medailí prezidentů Tomáše G. Masaryka a Eduarda Beneše, bronzová replika Zlaté buly českého krále Přemysla Otakara I. a další. Realizace se dočkaly i tři jím navržené pamětní desky, z nichž si nejvíc cenil té s prvním československým prezidentem Tomášem G. Masarykem, která zdobí od roku 2007 Základní školu v Klatovech.

Dílo Jaroslava Bejvla

Poslední rozloučení s panem Jaroslavem Bejvlem se uskuteční v pátek 1. července 2016 od 10 hodin v Obřadní síni v Kamenickém Šenově. „V některých chvílích už nejde udělat nic, než člověka doprovodit na dlouhou cestu a rozloučit se s ním. Sklářství a mincovnictví přišlo o výjimečnou činorodou a pilnou osobnost, kterou obdivovali skláři po celém světě. Budu na něj vzpomínat,“ dodal hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Dílo Jaroslava Bejvla

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace