O smrti mluvil legendární představitel nejistých a nenápadných dobráků velmi často a rád. Proč se nakonec rozhodl raději na ni nepočkat? Tajnosti slavných
24.04.2016
Foto: Joj
Popisek: Vlastimil Brodsdký byl vyhlášený lamač ženských srdcí. V počtu dobytých krásek dokonce soutěžil s Milošem Kopeckým.
Celý život bojoval se zákeřnou chorobou, když pak odešel do důchodu, mělo vážné psychické onemocnění rázem navrch. O smrti mluvil často a velmi rád, nakonec se ale rozhodl na ni nečekat, ale vyjít jí vstříc.
Již čtrnáct let uplynulo v těchto dnech od chvíle, kdy nezapomenutelný Vlastimil Brodský spáchal sebevraždu na své chalupě v severočeské obci Slunečná. Šarmantní společník a elegán, kterému nedokázala žádná žena odolat, bojoval celý život s maniodepresivní psychózou. Fáze deprese ale u něj naplno propukly až poté, co odešel do penze a jeho dosavadní život ztratil svoji hektičnost a dynamiku. Chmurné myšlenky jakoby se na něj valily ze všech koutů a způsobovaly, že o smrti rozprávěl velmi často a rád. „Mně to úžasně posiluje. Já s tou paní s kosou žertuji tímhle způsobem už dlouho a už se jí nebojím,“ říkával. A rád také na toto téma žertoval, leckdy tak ‘natvrdo‘, že tím rodině i přátelům vyrážel dech. „Zásadně chodím v černém. Aby mě nemuseli převlékat do rakve, kdyby se náhodou něco stalo,“ říkával například. Nakonec se rozhodl odejít z tohoto světa dobrovolně, předtím ale ještě dal důsledně do pořádku všechny své záležitosti.
S první manželkou Bíbou
Nemoc zabíjela všechny lásky
Maniodepresivní psychóza, která byla stanovena jako pravděpodobný důvod jeho sebevraždy, byla podle hercových přátel zřejmě i příčinou, proč se mu nedařilo v partnerských vztazích. Byl galantní a vtipný, ženy mu ležely u nohou, pro manželství mu ale zřejmě talent scházel. Svůj ‘nemožný‘ výraz a leckdy i chování prý dokonale hrál. Podle kolegy Miloše Kopeckého, který s ním soutěžil v počtu získaných žen, spoléhal na to, že každá v sobě má ochranitelský komplex a potřebuje se starat o plachého muže. „Bróďa byl v tomhle fantastický a musím uznat, že byl mnohokrát úspěšnější než já,“ prozradil Kopecký ve svých pamětech.
Z manželství měl prý až panický strach, a tak když se začalo schylovat ke svatbě, raději partnerku co nejrychleji opustil. Jeho velkou láskou byla herečka Jaroslava Adamová a odkopnutou nevěstou, před níž zbaběle vzal na poslední chvíli ‘zpátečku‘, se stala nezapomenutelná Jiřina Jirásková. „Bróďa ji týden předtím, než jsme si měli říct „ano“, zrušil. Omluvil se mi tím, že mu zemřela babička a on by se styděl, kdyby měl v tom smutku prožít také štěstí,“ zavzpomínala po letech Jirásková v jednom rozhovoru.
Slavní manželé v Noci na Karlštejně
Proč ho Bíba vyhodila
Nakonec se přece jen oženil. Jeho první manželkou se stala baletka Božena Křepelková, přáteli přezdívaná Bíba, která mu porodila syna Marka. Nedokázal jí ale být věrný, a tak rozchod byl jen otázkou času. Nakonec ho kvůli jeho vášni pro něžné pohlaví Bíba vyhodila. „Kamarádka mi přišla říct, že Bróďu viděla v cukrárně s jednou dívčinou ze souboru. Bylo to v době Vánoc, na Štěpána. Tak jsem na něj počkala, až přijde večer domů, dala jsem mu k večeři krůtu, a zatímco jedl, sundala jsem mu z kroužku klíče od bytu a od auta,“ zavzpomínala v rozhovoru u příležitosti hercových nedožitých devadesátin. „Když dojedl, postavila jsem před něj kufr a poslala jsem ho pryč. Dost se divil.“
Nejdéle – celých osmnáct let – vydržel se slavnou kráskou Janou Brejchovou, s níž několikrát vytvořil pár i před kamerou, například v kultovním filmovém muzikálu režiséra Zdeňka Podskalského Noc na Karlštejně či v komedii Hodíme se k sobě, miláčku?. Nakonec tohle manželství neudržela pohromadě ani dcera Tereza, protože se Brejchová bláznivě zamilovala do kolegy Jaromíra Hanzlíka. A přestože dříve udělal sám totéž jiným ženám, Janin odchod nesl Vlastimil Brodský velmi těžce a do smrti se s ním nedokázal vyrovnat.
S milovaným jezevčíkem Hugem
Odešel s Hugem v náručí
Před světem utíkal Vlastimil Brodský do své starodávné roubenky v malé vesničce nedaleko České Lípy. Tam si uprostřed lesů a luk žil po svém. V malém rybníčku choval kapry, chodil na procházky a občas i sám vařil. Mnohem častěji ale obědval v nedalekém hostinci u přítelkyně Marie Šourkové, podle níž měl nejraději bramboráky, pečené kuře a obložené chlebíčky. Poté co mu Romové z nedalekého Boru vykradli počtvrté chalupu, pořídil si pistoli. „A právě tou se i zastřelil,“ prozradila po jeho smrti paní Šourková, podle níž měl pan Brodský přímo panický strach ze smrti. „Často jezdil za hercem Miroslavem Horníčkem na jeho chalupu do Kytlice. A když viděl, že jeho Mirek už nemůže sám vůbec nic dělat, že ho opatrují jako kojence a on už nikoho nepoznává a o ničem neví, nechtěl tak skončit. Z toho měl deprese,“ dodala. Nakonec se Vlastimil Brodský rozhodl na smrt nepočkat a vyjít jí dobrovolně vstříc. Dne 20. dubna 2002 se na své chalupě zastřelil, v náručí přitom držel svého milovaného psa Huga.
Čtěte také:
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
Vložil: Adina Janovská