Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

Parníky na Mácháči mají zelenou. Jezero má čistší vodu

20.05.2013
Parníky na Mácháči mají zelenou. Jezero má čistší vodu

Autor: campborny.cz

Popisek: Máchovo jezero

Turistická sezóna na Máchově jezeře začala a letos má být více atraktivní než v předchozích letech. Hladinu vyčištěného rybníka na Českolipsku oživí častější jízdy parníků.

Máchovo jezero ještě vloni trpělo špinavou vodou a koupání v něm bylo témař o zdraví. Letos tomu má být jinak. Opatření z minulých let pomohly a tuto sezónu si toho mají všimnout i turisté. V jezeře se navíc objevila řečanka přímořská.

„Tahle rostlina se nevyskytuje tam, kde je špinavá voda," upozornila novináře ředitelka společnosti spravující Máchovo jezero Lenka Trajerová. Ta podotkla, že voda na Mácháči se čistila postupně a tím se zvyšovala i kvalita vody.

Kdyby se k nutným čistícím procesům nepřistoupilo, jezero na Českolipsku by už nebylo ke koupání a ohrozilo by to region navázaný na letní turistický ruch. Míří sem až 30 tisíc turistů za sezónu.

Komise zkoumá bahno v jezeře

To ale nemá být všechno. V Doksech působí speciální expertní komise, která se zaměří na složení bahna v jezeře. Nové výsledky porovnává s těmi z předchozích let. Podle Trajerové skupina na základě výsledků navrhne opatření.

Čištění Mácháče je dlouhodobý proces, začalo se s ním po roce 2004. Důvodem odstartování čištění velkého rybníka byl nález vysokého obsahu toxických sinic. Tehdy hygiena dokonce musela přerušit sezónu a zakázala koupání.

Novinky pro sezónu 2013

Od čistých vod jezera si zlepšení turistiky slibuje i provozovatel parníků na Mácháči. Oficiální sezona byla zahájena v sobotu. Letos výraznou novinkou mají být častější plavby výletních parníků - a to už v květnu a červnu. Dále bude i pro letošek zachování přístaviště Šroubené, které je uprostřed lesa. Podle provozovatele se ale osvědčilo a lidé ho využívají. Loni lodě převezly skoro 19 tisíc lidí.

Další novinky jsou na plážích. Na hlavní pláži přibylo dětské hřiště, na Klůčku a beychvolejbalovém hřišti je navezen nový písek.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

 

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace