Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Secesní továrna na lustry v Kamenickém Šenově je v kritickém stavu. S nápady na její záchranu a využití přišla studentka ve své diplomové práci

21.03.2016
Secesní továrna na lustry v Kamenickém Šenově je v kritickém stavu. S nápady na její záchranu a využití přišla studentka ve své diplomové práci

Foto: kraj-lbc.cz

Popisek: V katastrofálním stavu je nejen hlavní budova bývalé továrny Elias Palme

Propadlé části střechy i stropy, rozbitá a viklající se okna, oloupané omítky a bohatě se rozrůstající náletové dřeviny, trčící nejen ze spárů, ale i vyčnívající z děr v zemi nebo rostoucí v patrech. Přesně tak vypadá v současné době areál bývalé továrny na lustry Elias Palme v Kamenickém Šenově. I proto, že hrozí zřícením, se dostal na seznam kriticky ohrožených kulturních památek. V Libereckém kraji jich je v podobném stavu sedmnáct.

„O stav nejvíc ohrožených památek se zajímal při své poslední návštěvě v Libereckém kraji i prezident republiky Miloš Zeman. Zájem podpořit jejich záchranu má i kraj. Památky ale nejsou v jeho majetku, proto o nich hovoříme s  vlastníky, nejčastěji obcemi nebo soukromými majiteli, a společně hledáme možnosti jejich záchrany,“ vysvětlil hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Hejtman Martin Půta a starosta Kamenického Šenova František Kučera se sešli u památky s jejím majitelem Romanem Procházkou

Hejtman Martin Půta a starosta Kamenického Šenova František Kučera se sešli u památky
s jejím majitelem Romanem Procházkou

Přímo u zchátralé památky, bývalé továrny na lustry Elias Palme v Kamenickém Šenově, se hejtman sešel před pár dny s jejím majitelem, který má s domem velké plány. Především mu jde o záchranu části areálu, zejména hlavní budovy a huti se slévárnou, stojící na jihozápadním okraji areálu. „Ostatní části Eliášky zřejmě už zachránit nepůjdou a nejbezpečnější bude je zbourat. Vznikl by tam volný prostor mezi dvěma objekty, který se může přeměnit třeba v park,“ poodhalil část ze svých plánů majitel areálu Roman Procházka. V bývalé továrně na výrobu lustrů by rád vytvořil centrum opět zaměřené na sklářství, které k oblasti kamenického Šenova neodmyslitelně patří. Zejména ale chce, aby objekt sloužil veřejnosti, například zčásti jako muzeum, společenský prostor nebo místo k oddávání. Na podporu znovuzrození bývalého továrny Elias Palme v únoru vznikl spolek Eliáška, což umožní například dosáhnout na nějaké dotace.

 Slévárna Elias Palme

Slévárna Elias Palme

V první řadě chce majitel udělat statické zajištění objektů a provizorně zakrýt děravou střechu, aby dovnitř domu přestalo zatékat. „Liberecký kraj pomůže v počátcích sdružení i majiteli s hledáním možnosti financování záchranných prací. Například s výběrem vhodných dotačních titulů, administrativou a dalším. Každopádně jsme záchraně památky nakloněni a podporujeme ji,“ doplnil Martin Půta.

Hejtman se také chce sejít se studentkou Terezou Šváchovou, která zpracovala téma chátrající kamenicko-šenovské továrny Elias Palme ve své diplomové práci. „Rád bych si vyslechl její poznatky a také nápady na případné využití prostor, které do své práce zahrnula,“ vysvětlil hejtman.

Elias Palme zezadu

Elias Palme zezadu

Secesní stavba továrny na lustry Elias Palme vznikla v roce 1905 podle plánů místního stavitele Adolfa Richtera. Je jednou z kriticky ohrožených památek, které figurují na seznamu, vytvořeném Národním památkovým ústavem. V Libereckém kraji mezi ně patří dále například kostel Navštívení Panny Marie v Horním Vítkově z roku 1671, dřevěný most v Bystré nad Jizerou, jehož jádro pochází z 80. let 19. století, vzorkovna malírny okenních skel v Okrouhlé z roku 1893 a další.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL