Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Secesní továrna na lustry v Kamenickém Šenově je v kritickém stavu. S nápady na její záchranu a využití přišla studentka ve své diplomové práci

21.03.2016
Secesní továrna na lustry v Kamenickém Šenově je v kritickém stavu. S nápady na její záchranu a využití přišla studentka ve své diplomové práci

Autor: kraj-lbc.cz

Popisek: V katastrofálním stavu je nejen hlavní budova bývalé továrny Elias Palme

Propadlé části střechy i stropy, rozbitá a viklající se okna, oloupané omítky a bohatě se rozrůstající náletové dřeviny, trčící nejen ze spárů, ale i vyčnívající z děr v zemi nebo rostoucí v patrech. Přesně tak vypadá v současné době areál bývalé továrny na lustry Elias Palme v Kamenickém Šenově. I proto, že hrozí zřícením, se dostal na seznam kriticky ohrožených kulturních památek. V Libereckém kraji jich je v podobném stavu sedmnáct.

„O stav nejvíc ohrožených památek se zajímal při své poslední návštěvě v Libereckém kraji i prezident republiky Miloš Zeman. Zájem podpořit jejich záchranu má i kraj. Památky ale nejsou v jeho majetku, proto o nich hovoříme s  vlastníky, nejčastěji obcemi nebo soukromými majiteli, a společně hledáme možnosti jejich záchrany,“ vysvětlil hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Hejtman Martin Půta a starosta Kamenického Šenova František Kučera se sešli u památky s jejím majitelem Romanem Procházkou

Hejtman Martin Půta a starosta Kamenického Šenova František Kučera se sešli u památky
s jejím majitelem Romanem Procházkou

Přímo u zchátralé památky, bývalé továrny na lustry Elias Palme v Kamenickém Šenově, se hejtman sešel před pár dny s jejím majitelem, který má s domem velké plány. Především mu jde o záchranu části areálu, zejména hlavní budovy a huti se slévárnou, stojící na jihozápadním okraji areálu. „Ostatní části Eliášky zřejmě už zachránit nepůjdou a nejbezpečnější bude je zbourat. Vznikl by tam volný prostor mezi dvěma objekty, který se může přeměnit třeba v park,“ poodhalil část ze svých plánů majitel areálu Roman Procházka. V bývalé továrně na výrobu lustrů by rád vytvořil centrum opět zaměřené na sklářství, které k oblasti kamenického Šenova neodmyslitelně patří. Zejména ale chce, aby objekt sloužil veřejnosti, například zčásti jako muzeum, společenský prostor nebo místo k oddávání. Na podporu znovuzrození bývalého továrny Elias Palme v únoru vznikl spolek Eliáška, což umožní například dosáhnout na nějaké dotace.

 Slévárna Elias Palme

Slévárna Elias Palme

V první řadě chce majitel udělat statické zajištění objektů a provizorně zakrýt děravou střechu, aby dovnitř domu přestalo zatékat. „Liberecký kraj pomůže v počátcích sdružení i majiteli s hledáním možnosti financování záchranných prací. Například s výběrem vhodných dotačních titulů, administrativou a dalším. Každopádně jsme záchraně památky nakloněni a podporujeme ji,“ doplnil Martin Půta.

Hejtman se také chce sejít se studentkou Terezou Šváchovou, která zpracovala téma chátrající kamenicko-šenovské továrny Elias Palme ve své diplomové práci. „Rád bych si vyslechl její poznatky a také nápady na případné využití prostor, které do své práce zahrnula,“ vysvětlil hejtman.

Elias Palme zezadu

Elias Palme zezadu

Secesní stavba továrny na lustry Elias Palme vznikla v roce 1905 podle plánů místního stavitele Adolfa Richtera. Je jednou z kriticky ohrožených památek, které figurují na seznamu, vytvořeném Národním památkovým ústavem. V Libereckém kraji mezi ně patří dále například kostel Navštívení Panny Marie v Horním Vítkově z roku 1671, dřevěný most v Bystré nad Jizerou, jehož jádro pochází z 80. let 19. století, vzorkovna malírny okenních skel v Okrouhlé z roku 1893 a další.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace