34 muflonů střelily za pouhých 150 tisíc! Českým muflonům navíc připravili tvrdou zkoušku, v Bulharsku na ně čekají vlci, medvědi a lovci. Lesy ČR se snad zbláznily
07.02.2016
Foto: lesycr.cz
Popisek: Stádo muflonů v odchytové ohradě v domovské oboře Vřísek
Čtyřiatřicet muflonů bylo v sobotu 6. února odvezeno z obory Vřísek u České Lípy, spravované Lesy ČR, do bulharského loveckého revíru Karamuš u města Laki. Státní podnik obdrží za prodané stádo necelých 150 000 korun bez DPH.
Během sobotního dopoledne byli mufloni naloženi za dohledu Krajské veterinární správy do kamionu a odvezeni do Bulharska, konkrétně do části pohoří Západní Rodopy. Začlení se do tamní fauny – mezi jeleny, daňky, muflony, kamzíky horské, prasata divoká, srnčí, tetřevy, tetřívky a další zvěř. V místě se setkají i s medvědy, vlky, šakaly, liškami a kunami. „Pro muflony je vyčleněna nově zřízená 250hektarová obora,“ dodala tisková mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Oplocená odchytová část obory
Jak se chytá stádo
Bulharské stádo obohatí devatenáct muflonek, jedenáct muflončat a čtyři berani. Pro muflony je vyčleněna nově zřízená 250 hektarová obora. Dosud se o ně staral oborník Lesů ČR Ladislav Masopust. Ten je v polovině ledna odchytil do oplocené části obory, kde vyčkali na export. „Odchytová zařízení jsou v roklích obory, kde se zvěř zdržuje,“ vysvětlil médiím. Během odchytu čekají oborníci v krmelci, až do takzvaného chytáku vejde určitý počet zvěře. „Z odchytového zařízení je ke krmelci natažené lanko, za které pak zatáhneme, a vrata se zavřou. Veterinář odebírá vzorky trusu a krve, podle toho jedince vybíráme,“ popsal Masopust. „Běžně prodáváme muflony v České republice, jde o jednotlivé kusy. Do Bulharska prodáváme zvěř v tak velkém počtu poprvé, obdobný prodej nepamatujeme za posledních padesát let,“ dodal.

Mufloní stádo, čekající na cestu do nového bydliště
Jedna z nejstarších obor v republice
Obora Vřísek u obce Zahrádky na Českolipsku je jednou z nejstarších obor v České republice, první zmínky o jejím vzniku pocházejí z roku 1570, kdy ji založil majitel panství Jan z Vartemberka. Tehdy měla obora jen kolem 42 hektarů, dnes se rozkládá na ploše více než trojnásobné. V oboře se vystřídalo mnoho druhů zvěře, od daňků přes jelena lesního, jelena siku až do roku 1967. Od té doby je v oboře chován jen muflon, kterého v roce 1994 doplnil záchranný chov kozy bezoárové ze zrušeného chovu z Pálavských vrchů.
Čtěte také:
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
Vložil: Adina Janovská