Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

O zanedbané pozemky laxních vlastníků se v České Lípě postará město. Ale! Peníze za to bude nekompromisně vymáhat

06.10.2015
O zanedbané pozemky laxních vlastníků se v České Lípě postará město. Ale! Peníze za to bude nekompromisně vymáhat

Foto: kraj-lbc.cz

Popisek: Zbytečné pozemky českolipské nemocnice

I na veřejných místech, která město nevlastní, chtějí mít zastupitelé v České Lípě čisto a pořádek. Projednali a přijali kvůli tomu pravidla pro údržbu zanedbaných ploch nebo pozemků s černými skládkami.

Nejen město má povinnost omezit plevel a netvořit skládky

„Jde nám o to, aby město bylo uklizeno, chceme tedy zajistit údržbu dlouhodobě neudržovaných veřejných prostranství, která nejsou ve vlastnictví města Česká Lípa. Od jejich majitelů, kteří neplní své povinnosti, pak budeme tyto náklady zpětně vymáhat,“ prohlásil místostarosta Juraj Raninec. A je přesvědčen, že schválení pravidel bude výrazným zlepšením dosud neřešeného stavu.

Město Česká Lípa během roku své pozemky udržuje tak, aby byly uklizeny od odpadu, seká je, hrabe listí, a to vše podle svých finančních možností. Avšak i vlastníci ostatních pozemků mají povinnost udržovat své pozemky tak, aby se například nerozšiřovaly plevele, netvořily se černé skládky odpadu a tak dále.

U někoho je ignorace doslova "trend"

„Během roku evidujeme některé pozemky, o které se jejich vlastníci celoročně nestarají. Při zjištění takové nedbalosti a bezohlednosti vyzývá odbor technické správy majetku města jejich vlastníky k plnění svých povinností, například k posekání trávy, ořezu stromů, úklid odpadu,“ komentoval Raninec. Jak dodal, většina na výzvu zareaguje a provede nápravu: „Jsou však vlastníci, kteří i přes výzvu nadále pozemky neudržují.“

V případě pokračování zanedbávání údržby řeší radnice možnosti postihu vlastníků pozemků. Při nesekání se prověřuje porušení zákona o rostlinolékařské péči. Pokud tento zákon vlastník poruší, je s ním zahájeno správní řízení. Ale i v případě, že zákon porušen není, může město pouze podat sousedskou žalobu a touto cestou se domáhat nápravy. 

Represe? Není to tak snadné...

Tento postup však neřeší okamžitou údržbu pozemku. U černých skládek se nejdřív musí prověřit původce odpadu, který je vyzván k jrho odstranění, a teprve pokud nelze zjistit původce, vyzývá se vlastník pozemku. Ten však může prohlásit, že není původcem odpadu a neodstraní ho. Pokud nedojde k odstranění odpadu, úřad řeší tuto problematiku podle zákonů životního prostředí.

„V mnoha případech se podaří pomocí legislativy přimět vlastníky pozemků nebo původce odpadů k nápravě věci, a tak jsou případy, které lze řešit jen soudní cestou. Což je zdlouhavé a finančně nákladné. Též to neřeší údržbu pozemků v co nejkratší době, o kterou nám jde,“ poznamenal místostarosta Raninec.

Údržba zanedbávaných veřejných prostranství by byla prováděna pouze do výše schváleného rozpočtu zastupitelstvem města. Podle § 34 zákona č. 128/2000 Sb., o obcích, jsou za veřejné prostranství považována všechna náměstí, ulice, tržiště, chodníky, veřejná zeleň, parky a další prostory, přístupné každému bez omezení, tedy sloužící obecnému užívání, a to bez ohledu na vlastnictví k tomuto prostoru.

Novinka, která bude vlastníky něco stát

Zastupitelé České Lípy mimo jiné  schválili jednotný postup vůči všem žadatelům o změny územního plánu při řešení úhrady za jejich pořízení. Hledali cestu, jak přistoupit k úhradě nákladů, vynakládaných na provedení takových změn schváleného územního plánu, které jsou pořizovány na základě žádostí jednotlivých navrhovatelů a jsou vyvolány jejich výhradní potřebou. Zákon totiž městu jako pořizovateli změn územně plánovací dokumentace umožňuje, aby úhradu takových nákladů přeneslo na jednotlivé žadatele.

Chyběla obecná pravidla

„V současné době je již navrhováno několik změn nového územního plánu a žádná obecná pravidla k zajištění financování těchto změn dosud městem přijata nebyla,“ uvedl předkladatel návrhu Juraj Raninec. „Rádi bychom od počátku pořizování změn územního plánu měli systém, který je srozumitelný a spravedlivý ke všem žadatelům, aby všichni měli jasnou představu, co je v případě podání žádosti o pořízení změny územního plánu čeká,“ dodal.

Pravidla, která připravil odbor rozvoje, majetku a investic ve spolupráci se stavebním úřadem, obsahují jednoduchý popis metody výpočtu částky, kterou jednotliví navrhovatelé uhradí městu Česká Lípa za pořízení příslušné změny územního plánu, přičemž závazek uhradit vynaložené náklady bude podmínkou pro zahájení pořizování každé takové změny územního plánu.

Účetní metodu by měl každý pochopit

„Metoda pro rozúčtování nákladů za projektové a administrativní zpracování jednotlivých žádostí je srozumitelná, sjednocuje postup úřadu vůči všem případným žadatelům,“ komentovala vedoucí odboru rozvoje, majetku a investic Jolana Nebřenská. Upřesnila, že schválená metoda výpočtu výše úhrady za jednotlivé navrhované změny územního plánu vychází z principu dvou základních složek celkové úhrady.

První složkou je pevná částka ve výši pět tisíc korun na každou jednotlivou změnu územního plánu. Druhá složka potom odráží rozsah navrhované změny v ploše území ve vazbě na celkovou cenu projekčních a dalších nákladů na samotné pořízení změny územního plánu. Proto je vyjádřena součinem velikosti plochy, dotčené navrhovanou změnou, a jednotkovou cenou za pořízení navrhované změny územního plánu v ploše jednoho metru čtverečního. Cena za pořízení navrhované změny územního plánu potom vždy vychází ze skutečné ceny projekčních prací, která vyplyne vždy z výběrového řízení na zpracovatele konkrétní změny.

I město chce změnu

„Změn, vyvolaných potřebou samotného města Česká Lípa, se pravidla netýkají, náklady na pořízení takových změn zcela pochopitelně nese jako iniciátor změny v celém rozsahu město Česká Lípa,“ řekl Raninec.

V České Lípě byl nový územní plán města přijat na podzim roku 2014. Radnice aktuálně již registruje čtyři žádosti o jeho změnu od soukromých subjektů. Sama pak připravuje dva vlastní návrhy na změnu územního plánu.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .         

Vložil: Lucie Bartoš