Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Mlátičky se přihnaly na pole, zkopaly zemědělce, vytáhly slzák, jeden mladík skončil ve špitále. Co se stalo? Ehm, policisté se prý spletli

02.10.2015
Mlátičky se přihnaly na pole, zkopaly zemědělce, vytáhly slzák, jeden mladík skončil ve špitále. Co se stalo? Ehm, policisté se prý spletli

Foto: Facebook

Popisek: Pole technického konopí, zcela legální, kde se alarmující zásah odehrál.

Zaměnili technické konopí s marihuanou, zní vysvětlení… Velké otazníky vyvolává zásah policistů proti lidem, kteří na poli u Bukovan na Českolipsku sklízeli technické konopí. Kvůli nevybíravému policejnímu zákroku skončil v nemocnici mladík, kterého strážci zákona zkopali, když bránil otce. Podle policie oba kladli odpor. Po příjezdu na stanici je však po dvaceti minutách propustili. Upozornil na to server Lidovky.cz.

Incident se měl stát v úterý dopoledne, kdy deset sběračů brázdilo pole s technickým konopím. V tu dobu je začala nahánět policie. „Po poli přijeli obrovskou rychlostí policisté ve škodovkách. Vylezli z vozu a začali křičet na svačící brigádníky,“ vylíčil celou událost majitel stavební firmy Mabeko Jan Bešík, který podle svých slov legální sběr organizoval.

„Lidé k sobě tahali děti a začalo mlácení. Policisté stříkali slzný plyn, křičeli – byla to hrůza, někteří se tomu ještě smáli,“ popsal zásah ze svého pohledu Bešík. Nejhůře prý dopadl otec sedmnáctiletého mladíka. Toho prý strážci zákona povalili a začali ho mlátit do nohy. Jeho syn se ho údajně zastal a začal na policisty křičet, aby jeho tátu nechali. „Toho kluka policisté také začali tlouct a musel kvůli tomu do nemocnice. Brečel a hrůzou se pomočil,“ uvedl Bešík.

Tato policejní partička prý tyranizuje okolí

Podle policie brigádníci nespolupracovali. Bešík ovšem upozorňuje na to, že policie neměla vůbec důvod na poli zasahovat. Pěstování technického konopí prý bylo řádně nahlášené na celní správě. Navíc se plodina pěstuje na stejném místě již druhým rokem.

Policisté, kteří se údajně dopustili mlácení brigádníků, nemají podle majitele Mabeko Jana Bešíka v České Lípě dobrou pověst. „Tahle partička mladých policistů tyranizuje okolí už delší dobu. Nikdo je prostě nezastaví. Jsou úplně bez vlády, mají černé brýle. Před dětmi a jejich rodiči vytáhli bouchačky. To je prostě gang,“ rozčiluje se Bešík. „Nechápu, jak vůbec mohli projít testy,“ dodal pro Lidovky.cz.

Kvůli hrůzu nahánějícímu popisu akce prý sama policie zákrok českolipských ochránců zákona prověří.

Co napsal Jan Bešík na svůj Facebook?

„Sdílíme pár fotek ze sklizně. Podobné modřiny má brigádník po celém těle, nechtěl se svlékat ani natáčet, souhlasil jen s pár fotkami pro představu, nenaříká, nechce žádnou publicitu. Na můj dotaz, zda to takto nechá přiznal, že je připravený se postavit za svého zmláceného syna klidně před soud a lékařské zprávy dá do rukou advokátovi panu Judr. Milanu Hulíkovi, který se bude věcí zabývat... Pokud nám paní doktorka vydá fotku z rentgenu hlavy jejich syna, na které je podle slov matky ještě patrný otisk policejní boty na čele, též budeme sdílet. Modřiny se zahojí, ale šrámy na duši zejména u dětí zůstanou déle.. Některé z dětí se při policejním zásahu hrůzou pomočily, panika a řev se mnoha lidem zaryje hluboko pod kůži, byl to docela silný šok,“ stojí u několika fotografií, které pan Bešík postnul na svůj Facebook.

 

A ještě dodal podrobnosti: „Děkujeme za Vaši podporu a prosím přispějte svým dílem k dekriminalizaci rostliny konopí a větší osvětě směrem ke konopí a méně rasových předsudků vůči Romům. Na našem poli se totiž schylovalo k mnohem větší tragédii, ve chvíli kdy policisté sahali po střelných zbraních, kamarád Radek pohotově přispěchal uklidnit dosti rozvášněné mladé policisty a uklidnil zároveň celou skupinu sběračů (on sám není totiž romského původu) a proto byl brán alespoň trochu vážně, i když na něj policista z počátku křičel, že si lidi zklidní sám po svém. Mrzí mě, co se stalo, ale když už se tak stalo, mělo by vzejít poučení do budoucna. Konopí je především lék a mělo by být legální, navzdory tomu, že je někteří lidé chtějí kouřit, je to jejich věc a jejich osobní zodpovědnost. Naše hospodářství potřebuje daně a malé soběstačné komunity jako sůl. Romové tu žijí s námi, budou tu žít s námi a někteří pracovat chtějí, stačí upravit systém sociálních dávek, aby byl motivační. Policie by měla chránit naše bezpečí a když udělá chybu, neměla by otálet s podáním vysvětlení a následnou omluvou. Finanční odškodnění firma Mabeko nepožaduje, jen klid pro práci a zahojení křivdy, která se stala z nám nepochopitelných důvodů, zcela zbytečně. Zdraví srdečně. Honza Bešík.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová