Na Máchově jezeře sice sezóna začala, ale lodě tu stále neplují... To byste nevěřili, kvůli jaké drobnosti
09.07.2015
Foto: campborny.cz
Popisek: Máchovo jezero
Lodě po Máchově jezeře stále neplují. Chybí totiž ještě deset centimetrů vody... Po loňském vypouštění a modernizaci výpustě je Máchovo jezero opět v plné kráse. Voda je nádherně čistá, pláže a související služby skvěle připraveny na příliv letních rekreantů a koupání či jiným vodním hrátkám již nic nebrání.
Snad jen trochu letnější počasí, ale i to by se v červenci mělo dle aktuálních předpovědí zlepšit. Takhle na svém webu láká k jezeru na Českolipsku společnost Regata Máchovo jezero.
Skvrna na kráse
Suchá zima a minimum jarních srážek zapříčinily pomalejší napouštění jezera. Tím utrpěla lodní doprava na Máchově jezeře, která je zde provozována. „Proto, abychom mohli s loděmi vyplout, nám ještě pár centimetrů vodního sloupce chybí. Věříme však, že se situace brzy zlepší a již co nevidět zahájíme jak pravidelnou přepravu, tak i výletní okružní plavby po jezeře, které jsou nejen rekreanty velmi oblíbené. Koupání je však výborné již nyní a díky nižší hladině máme dokonce o něco větší pláže," řekl Vladimír Reichert, ředitel naší společnosti, která kromě lodní dopravy provozuje i dvě ze čtyř místních pláží a oblíbený kemp Klůček.
Flotila historických lodí
Flotila Máchova jezera čítá celkem čtyři výletní lodě, jejichž historie sahá až do dvacátých let minulého století. Největší Máj nedávno prošel generální opravou, a na vodu byl slavnostně spuštěn na jaře loňského roku.
Jeho kapacita je až 250 pasažérů a po rekonstrukci se stal nejžádanějším plavidlem na Máchově jezeře, a to jak pro turisty, tak při firemních akcích, soukromých oslavách či svatbách.
Počátek historie
Když se počátkem 20. století (r. 1903) objevily první loďky na Čepelském rybníku, byl Velký rybník, dnešní Máchovo jezero, ještě zcela uzavřen koupání a rekreaci. Stačilo pouhých dvacet let, aby se situace obrátila. V roce 1926 byla ustanovena lázeňská správa sestávající z 5 členů, jejíž bilance se předkládaly radě dokské obce.
Vlastní podnik vznikal postupně od roku 1920, kdy koupila obec od majitele velkostatku hraběte Adolfa z Valdštejna parcely za 63.000 Kč pod podmínkou, že prodávající strana, tedy hrabě Valdštejn, nucený pozemkovou reformou k odprodeji, má právo účastnit se 40% na kapitálu zamýšlené akciové společnosti.
Zakoupené pozemky tvořily potřebné parcely pro pláže a háje na pobřeží Máchova jezera. Celkový provoz byl rozdělen na pobřežní zařízení a plavební podnik, jehož se účastnil z poloviny velkostatek.
Ale až po roce 1928, kdy byla velkoryse rozšířena hlavní pláž i přístupové cesty, se Velký rybník, dnešní Máchovo jezero, plně otevřel rekreaci. Vznikající plavební podnik už v roce 1920 zakoupil malý útulný parníček Greif (na snímku). Jeho spuštění na vodu v červnu 1920 bylo velkou událostí tehdejšího léta.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš