Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Železný Brod vyvěsil černou vlajku. V Českém ráji došlo k tragédii, při níž zemřeli dva lidé - čerstvý maturant a umělkyně. Posttraumatický tým má plné ruce práce

08.06.2015
Železný Brod vyvěsil černou vlajku. V Českém ráji došlo k tragédii, při níž zemřeli dva lidé - čerstvý maturant a umělkyně. Posttraumatický tým má plné ruce práce

Foto: Archiv KL

Popisek: hřbitov, ilustrační foto

KRIMI Železnobrodsko, celý Liberecký kraj a zbytek republiky drží opět smutek kvůli smrti studenta. KrajskéListy.cz se připojují s hlubokou soustrastí rodinám a všem postiženým tragickým požárem, ke kterému došlo v noci ze čtvrtka 4. na pátek 5. června v Českém ráji. Při neštěstí zemřela kromě absolventa i uznávaná umělkyně a pedagožka, několik dalších studentů bylo zraněno. Ředitelka školy, která pobyt pořádala, se dnes sešla s krajskou radní, aby projednaly případnou pomoc nejen škole, ale i rodinám pozůstalých.

Město zaplavily svíčky, květiny, vlajky, černá barva. U Drhlenského rybníka na Mladoboleslavsku v dotčenou noc kolem třetí hodiny ráno hořela rekreační chata, ve které byli středoškoláci - studenti Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě.

Při požáru zemřeli dva lidé, jeden z bývalých studentů - právě odmaturoval - a jedna učitelka. Další tři zraněné odvezli záchranáři do mladoboleslavské nemocnice. Hasiči z chaty evakuovali odhadem 30 lidí. Požár způsobil podle hasičů škodu zhruba osm milionů korun, příčinu vzniku ohně vyšetřují. „Na místě zasahovalo několik hasičských jednotek, přítomná byla rovněž kompletní výjezdová skupina Služby kriminální policie a vyšetřování, včetně specialistů na vyšetřování požáru. Nasazen byl i služební pes vycvičený k detekci akcelerantů," uvedla k prvotní záchranné akci tisková mluvčí mladoboleslavské policie Lenka Sikorová.

Nebylo poznat, kdo to je...

Původně se hovořilo o mrtvých jako o dvou studentech. V době zásahu byla totiž těla uhořelých osob do té míry destruována, že nebylo možno přesně určit věk, jak později opravili záchranáři původní údaj hasičů. Tragická událost, ke které došlo v rekreačním středisku Zlaté údolí v Drhlenách, hluboce zasáhla celou sklářskou školu především lidsky, neboť na místě zemřeli dva lidé Jedna z obětí byla naše kolegyně. Mladík jiže nebyl studentem školy, ale zde byl se souhlasem majitele objektu,“ sdělila zdrcená ředitelka školy Zdeňka Laštovičková.

Vzhledem k tragickému rozměru celé události žádáme média o dodržování novinářské etiky vůči našim žákům i zaměstnancům školy," uvedla dále ředitelka. 

V místě pobytu byli přítomní žáci druhých ročníků a jejich pedagogický doprovod, kteří se ve dnech 31. 5. – 5. 6. 2015 účastnili Malovacího kurzu (13 žáků) a Sportovního kurzu (15 žáků). Organizování těchto kurzů je obsaženo ve školních vzdělávacích programech. Žáci druhého ročníku každoročně absolvují Malovací kurz – tedy nikoliv výlet, jak uváděla některá média, ale odbornou výuku v plenéru. Jedná se o nedílnou součást výuky odborných výtvarných předmětů. Paralelně s tím se ve stejném místě uskutečnil také Sportovní kurz, jehož program absolvovali žáci studující v technicky zaměřených oborech.

Kde je příčina?

Zda šlo o technickou závadu, úmyslné zapálení či nešťastnou náhodu, je nadále předmětem vyšetřování. Roli každopádně podle vyšetřovatelů nehrál alkohol. Kriminalisté společně s vyšetřovateli Hasičského záchranného sboru nyní prověřují několik verzí příčin požáru, nařízeny budou i odborné expertízy," uvedla Sikorová.

Hejtmanství Libereckého kraje, které je zřizovatelem školy, vyjádřilo svou soustrast a i dnes má titulní stranu svých webových stránek celou v černém. „Kraj je připraven podat v této těžké situaci pomocnou ruku škole, žákům, učitelům i jejich rodinám a blízkým. Současně na budově Krajského úřadu Libereckého kraje vlaje černá vlajka,“ uvedl hejtman Martin Půta. 

Je to obrovské neštěstí nejen pro školu, žáky, učitele a Železný Brod, ale i pro Liberecký kraj. Celá událost nás hluboce zasáhla. V pátek ráno mne paní ředitelka o celé tragické události informovala. Okamžitě jsme se rozhodli, že škole podáme v této těžké situaci pomocnou ruku, proto jsem se dnes s paní ředitelkou Laštovičkou osobně setkala, abychom se domluvily na dalším postupu,“uvedla radní Alena Losová.

Školákům, které si postupně vyzvedávali rodiče, je stále k dispozici posttraumatický tým. Škoda na objektu se odhaduje na osm milionů korun.

Nekrolog akademické malířce

Škola již yvdala nekrolog zemřelé pedagožce, kterou byla akademická malířka Ivana Houserová. V této nečekané, bolestné chvíli si uvědomujeme, že v její osobě odchází milá kolegyně a vynikající sklářská výtvarnice, která se v posledních sedmi letech významně podílela na uměleckém a pedagogickém klimatu železnobrodské sklářské školy," píše se v nekrologu.

Zdroj: moser-glass.com

Ivana Houserová se od svých studií na vysoké škole zajímala o sklářský design i skleněnou tavenou plastiku – a v obou disciplínách dosáhla nepřehlédnutelných výsledků. Vynikající byla její spolupráce s karlovarskou sklárnou Moser, kam již jako studentka od roku 1978 jezdila na praxi, vzorovala klauzurní práce a zrealizovala prvních pět broušených souborů.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš