Česká obchodní inspekce se na Liberecku zaměřila na armádní výprodeje. Víme, za co rozdala pokuty
17.05.2015
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, ilustrační foto
Inspektoři České obchodní inspekce zamířili v období února až dubna do severočeských prodejen, které nabízejí sortiment výrobků, souvisejících s armádou. Armádní výprodeje jsou stálým lákadlem pro mnoho fanoušků.
Jaké jsou povinnosti prodejců armádních výprodejů?
Věci, které se kontrolují, může v některých případech ovlivnit i zákazník, respektive poznat, že něco není v pořádku. Inspektoři pracují tak, že provedou například kontrolní nákup, aby věděli, že prodejce vystavuje dokladu o koupi a správně cenu vyúčtuje.
Dále zjišťují, jak se staví k odpovědnosti za vady a informace o právu z vadného plnění, tedy k reklamacím. Také je nutné, aby v obchodě byl oddělen prodej nového a použitého zboží.
Dalšími povinnostmi jsou například:
• plnění informačních povinností podle charakteru zboží (nového či použitého), například u nových výrobků označení výrobce, dovozce, značení materiálového složení a způsobu údržby u textilních výrobků a také označení materiálů v hlavních částech obuvi, návod k údržbě atd.
• kontrola podle zákona č. 22/1997 Sb. o technických požadavcích na výrobky (například u aerosolových rozprašovačů, paralyzérů…)
• kontrola obecné bezpečnosti výrobků (zákon č. 102/2001 Sb.)
V hledáčku jsou internetové i kamenné obchody
Kontroly byly zaměřeny zejména na textil a obuv, dále na zbraně, které nespadají pod zákon o zbraních a střelivu, jako nože, mačety, hvězdice, praky, boxery, paralyzéry a podobně. „Kontrolovány byly klasické i internetové obchody, stánky na tržnici a výprodejové akce, nabízející prodej nového i použitého armádního zboží,“ řekla Renata Linhartová, ředitelka inspektorátu ČOI se sídlem v Ústí nad Labem.
Celkem bylo provedeno jedenáct kontrol a ve čtyřech případech zjistili inspektoři porušení zákona, konkrétně v dokladu o zakoupení nebyly specifikovány konkrétní výrobky, nové a použité zboží nebylo prodáváno odděleně, spotřebiteli byly poskytnuty nesprávné informace o uplatnění práva z vadného plnění (o reklamaci). „V jednom případě byla uložena pokuta příkazem na místě, další tři kontrolované subjekty čeká správní řízení," dodala Renata Linhartová. Šlo o pokutu příkazem na místě ve výši 1000 korun a úhrada nákladů řízení 1000 korun, v dalších třech případech byl podán návrh na zahájení správního řízení, v němž bude o výši pokuty rozhodnuto.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš