Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Česká obchodní inspekce se na Liberecku zaměřila na armádní výprodeje. Víme, za co rozdala pokuty

17.05.2015
Česká obchodní inspekce se na Liberecku zaměřila na armádní výprodeje. Víme, za co rozdala pokuty

Autor: Armáda ČR

Popisek: Armáda ČR, ilustrační foto

Inspektoři České obchodní inspekce zamířili v období února až dubna do severočeských prodejen, které nabízejí sortiment výrobků, souvisejících s armádou. Armádní výprodeje jsou stálým lákadlem pro mnoho fanoušků.

Jaké jsou povinnosti prodejců armádních výprodejů?

Věci, které se kontrolují, může v některých případech ovlivnit i zákazník, respektive poznat, že něco není v pořádku. Inspektoři pracují tak, že provedou například kontrolní nákup, aby věděli, že prodejce vystavuje dokladu o koupi a správně cenu vyúčtuje.

Dále zjišťují, jak se staví k odpovědnosti za vady a informace o právu z vadného plnění, tedy k reklamacím. Také je nutné, aby v obchodě byl oddělen prodej nového a použitého zboží.

Dalšími povinnostmi jsou například:
• plnění informačních povinností podle charakteru zboží (nového či použitého), například u nových výrobků označení výrobce, dovozce, značení materiálového složení a způsobu údržby u textilních výrobků a také označení materiálů v hlavních částech obuvi, návod k údržbě atd.
• kontrola podle zákona č. 22/1997 Sb. o technických požadavcích na výrobky (například u aerosolových rozprašovačů, paralyzérů…)
• kontrola obecné bezpečnosti výrobků (zákon č. 102/2001 Sb.)

V hledáčku jsou internetové i kamenné obchody

Kontroly byly zaměřeny zejména na textil a obuv, dále na zbraně, které nespadají pod zákon o zbraních a střelivu, jako nože, mačety, hvězdice, praky, boxery, paralyzéry a podobně. „Kontrolovány byly klasické i internetové obchody, stánky na tržnici a výprodejové akce, nabízející prodej nového i použitého armádního zboží,“ řekla Renata Linhartová, ředitelka inspektorátu ČOI se sídlem v Ústí nad Labem.

Celkem bylo provedeno jedenáct kontrol a ve čtyřech případech zjistili inspektoři porušení zákona, konkrétně v dokladu o zakoupení nebyly specifikovány konkrétní výrobky, nové a použité zboží nebylo prodáváno odděleně, spotřebiteli byly poskytnuty nesprávné informace o uplatnění práva z vadného plnění (o reklamaci). V jednom případě byla uložena pokuta příkazem na místě, další tři kontrolované subjekty čeká správní řízení," dodala Renata Linhartová. Šlo o pokutu příkazem na místě ve výši 1000 korun a úhrada nákladů řízení 1000 korun, v dalších třech případech byl podán návrh na zahájení správního řízení, v němž bude o výši pokuty rozhodnuto.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace