Blázen, kam se podíváš. Lidé hysterčí jako dáma v klimakteriu. Já jsem ten zločinec... Praštil jsem se do hlavy. Perly prezidenta Zemana během návštěvy Libereckého kraje
27.03.2015
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Miloš Zeman v Libereckém kraji navštívil vojáky, spolu s ministrem obrany Stropnickým.
FOTOGALERIE Liberecký kraj bude mít podle prezidenta samostatný krajský soud. Miloš Zeman mimoto během své třídenní návštěvy zavítal do libereckých kasáren, kde v neděli přespí američtí vojáci. Lidé s ním diskutovali o spojeneckém vojenském konvoji i cestě do Moskvy.
Vlastní soud je na spadnutí
Hned první zpráva, kterou na začátku návštěvy Liberecka prezident vyřknul, všechny potěšila. Liberecký kraj bude mít do několika měsíců samostatný krajský soud, řekl mimo jiné v Liberci prezident Miloš Zeman, který přijel na třídenní návštěvu kraje. V Liberci je nyní pobočka Krajského soudu v Ústí nad Labem, záležitosti z okresu Semily ale vyřizuje Krajský soud v Hradci Králové.
O zřízení samostatného krajského soudu usiluje Liberecký kraj dlouho. Systém označují jeho kritici za nepřehledný. Například po loňských komunálních volbách některé stížnosti na volby ze Semilska posílali stěžovatelé do Liberce a soudci museli námitky odmítnout pro místní nepříslušnost.
Zřízení nového krajského soudu v Liberci by nemělo stát žádné velké peníze. Justiční palác dokončený před 14 lety poskytuje soudu dokonalé zázemí. Nový krajský soud by měl vyřizovat odvolací agendu z okresních soudů v České Lípě, Jablonci nad Nisou, Liberci a Semilech.
V následné diskuzi se právník Jiří Němec prezidenta zeptal, zda bude znovu kandidovat na druhé prezidentské období, jak se mu líbí nabídka konkurentů a hovořil o průtazích se schvalováním zákona o registru smluv. „O další kandidatuře se rozhodnu za dva roky, tedy rok před uplynutím prvního mandátu,“ vysvětlil Zeman. K potenciálním kandidátům na prezidenta se podle svých slov zásadně nevyjadřuje.
Blázni antiruští, pak antiameričtí… Někteří z vás by dneska hajlovali
František Pešek, předseda klubu zastupitelů KSČM, poděkoval za Zemanovo stanovisko k ukončení 70. výročí ukončení druhé světové války. Tedy že pojede 9. května do Moskvy. „Svým postojem dáváte najevo, že nesouhlasíte se zkreslováním dějin, které v naší společnosti bohužel je dneska módní,“ řekl komunistický zastupitel.
„Měsíce a měsíce bojuji proti antiruským bláznům. V poslední době k tomu přibyl boj proti antiamerickým bláznům. Protože tito blázni jsou rovnoměrně rozprostřeni na obou stranách politického spektra,“ sdělil prezident s tím, že naráží na americký vojenský konvoj. „Ten za pár dní projede i Libereckým krajem. Nesouhlasím s tím, aby se americká vojska označovala jako okupační. V minulém století jsme zažili okupaci dvakrát a víme, jak vypadá,“ objasnil.
Připomněl, že byl proti zřízení amerického radaru v Brdech. „V době míru nemají být na českém území jiné vojenské základny než české armády,“ domníval se. „Ale průjezd vojsk se jen v minulém roce uskutečnil jedenáckrát a nikdo si toho nevšiml. A teď neustále slyšíme v hlavních zprávách, kudy konvoj pojede. Někteří lidé nevědí, že základna americké armády je v Bavorsku, a proto tento konvoj jede přes Českou republiku,“ uvedl Zeman.
„Ocenit oběti nacismu je důležité i proto, že kdyby tehdy vyhráli, větší část z nás tady dnes vůbec nesedí, a ta poslušnější část mluví plynně německy a říká Heil Hitler," uvedl pak mimo jiné.
Chcete posílat peníze televizi nebo na jinou bohulibou činnost?
Na koncesionářské poplatky veřejnoprávním médiím se zeptal bývalý hejtman Libereckého kraje Petr Skokan. „Zastávám názor, že veřejnoprávní televize neplní svoji funkci, že se v podstatě stala špatnou komerční televizí,“ myslel si prezident. „Je-li to komerční televize, měla by mít stejné podmínky jako jiné komerční televize. Což je varianta číslo jedna. Anebo varianta číslo dvě – měla by se vrátit k poslání veřejnoprávní televize. To znamená k objektivnímu zpravodajství,“ zmínil.
„Kdo rozhoduje o tom, že se mu vysílání veřejnoprávní televize líbí, nebo nelíbí? Jediný, kdo o tom skutečně rozhoduje, je právě poplatník, koncesionář. Takže takzvaný asignační model, kdy buď to dám televizi, která už hospodaří s rozpočtem 7 miliard korun ročně, nebo na školy, zdravotnické zařízení a podobně, je svobodná vůle koncesionáře,“ ozřejmil prezident a připomněl, že existují i radikálnější návrhy. „Například senátor Kubera mi říkal, že má připravený návrh na totální zrušení koncesionářských poplatků. Já dávám přednost mírnější variantě, protože je tu celá řada prospěšných organizací. A kdybyste jim 135 korun měsíčně posílali, tak to v jejich hubeném rozpočtu bude hrát významnou roli,“ konstatoval Zeman.
S hejtmanem Půtou si prezident vyměnil dárky, oba měli podobné nápady a věnovali si vzájemně novoborské sklo, pouze z konkurenčních skláren.
Prezident se poté přesunul na návštěvu 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany. Zde na něj už čekal i ministr obrany Stropnický. Vojáci předvedli ukázky základních schopností techniky a materiálu pluku na nástupišti a následně prezident s vojáky diskutoval v zasedací místnosti velitelství. Poté dekoroval pluk pamětní stuhou prezidenta republiky. V druhé polovině prvního dne návštěvy Libereckého kraje prezident navštívil Jablonec nad Nisou, konkrétně Českou mincovnu a nemocnici.
Na Sahaře je přeci jen víc sluníčka
Další den návštěvy Libereckého kraje věnoval prezident Zeman Českolipsku. V diskuzi v kulturním domě se mluvilo pochopitelně o uranu. „Hovoří se, že tu jsou zásoby uranu ještě za 500 miliard. Uvažuje se o prolomení limitů těžby?“ zeptal se starosta Stráže pod Ralskem Zdeněk Hlinčík. „Česká republika preferuje jadernou energii a já doufám, že u této preference zůstane a nepodlehne takzvanému solárnímu šílenství. S jadernou energií souvisí i vytěžitelné zásoby uranu. Světová cena uranu je kolísavá. V posledních dvaceti letech se nejdříve téměř zdesetinásobila, ale poté klesla. Takže těžba uranu je na hranici rentability,“ upozornil prezident.
Podle jeho názoru má jaderná energie velkou perspektivu. „V řadě zemí světa včetně USA nebo Číny se staví nové jaderné reaktory,“ zdůraznil. „Co se týče našeho území - nedávno jsem mluvil v Mnichově s jedním expertem na jadernou energii a ten mi říkal: Fukušima nebyla destruována zemětřesením, ale tsunami. Kvůli přílivové vlně, která tam nebyla 140 let. Ve střední Evropě jste se zbláznili. Nemáte tady zemětřesení, už vůbec tady nemáte tsunami. A přesto chcete zastavovat produkci z jaderných elektráren a přecházet na sluneční energii. Třebaže nedávno zkrachoval projekt velké sluneční elektrárny na Sahaře. Všichni musíte uznat, že na Sahaře je podstatně více sluníčka než u nás,“ konstatoval Zeman.
Sfáral jsem. Já jsem ten zločinec
„Já jsem ten zločinec, který v roce 2000 jako předseda vlády nechal zastavit těžbu uranu v Hamru z důvodu kyanidového loužení, respektive jiných ekologicky škodlivých technologií. Se stejnou vehemencí jsem ovšem podporoval hlubinnou těžbu uranu v Dolní Rožínce, protože tam těžba žádné ekologické škody nevyvolávala,“ ozřejmil Zeman zaměstnancům Diama, se kterými se sešel v závodní kantýně. "
„Dokonce jsem tam i sfáral a praštil jsem se do hlavy, protože sloje jsou dělány pro nižší lidi, než jsem já,“ pobavil prezident přítomné. Stejně jako při loučení. „Přeji vám co nejmenší, nebo ještě lépe nulové ozáření.“
Vězení je přípravka pro úřad prezidenta
Miloš Zeman v kulturním domě ve Stráži pod Ralskem také upozornil na fakt, že všichni čeští prezidenti, s výjimkou jeho a Václava Klause, byli ve vězení či odsouzeni. „Dá se říci, že vězení je jakási přípravka pro výkon funkce prezidenta republiky. Rozhodl jsem se tedy navštívit vaši Vězeňskou službu a setrvat několik minut v cele. Čímž budu tuto tradici mít za zachovanou, aniž bych byl v té cele příliš dlouho,“ vysvětlil.
Což také učinil. Po diskuzi s občany Stráže a ještě před setkáním se zaměstnanci Diama totiž prezident navštívil místní Akademii Vězeňské služby i s krátkým setrváním ve cvičné cele.
Podařilo se vám zbořit zámek a radnici
V nedaleké Mimoni připomněl zde smutné kroky z 80. let minulého století. „Podařilo se vám zbořit zámek, a navíc radnici, která byla rok předtím rekonstruována. Chtěl bych poděkovat současným zastupitelům Mimoně, že zacelují rány, které vznikly v době normalizace. Váží si jednak historického dědictví svého města a snaží se toto dědictví rozmnožit a doplnit místo, aby ho bourali,“ řekl prezident a nechal prostor diskuzi.
Hned první dotaz se týkal přejezdu americké armády přes naše území. „Setkal jsem se s výrokem, že americký přesun je okupace. My starší si pamatujeme, co je to okupace. To je sto padesát tisíc vojáků, pět tanků a dvacet let okupačního režimu. Američané pojedou v počtu asi pět šestnáct maníků, s tím by nedokázali okupovat ani horní dolní, natož Českou republiku. A budou tady tři dny, nepoužívejme tedy hysterické vyjádření jako dáma v klimakteriu, chovejme se rozumně a vzpomeňme na Masarykovo heslo, že rozčilení není program,“ reagoval prezident.
Další z posluchačů se ptal na nákladní dopravu, která jezdí i přes Mimoň. „Většina obyvatel odmítá průtah Mimoní, na obchvat nejsou peníze, ale vy byste jako prezident mohl být nápomocný, aby nákladní doprava musela ze zákona jezdit po dálkových sítích a silnicích první třídy,“ řekl Honc, který bydlí v Mimoni od svého narození – tedy 77 let.
Z řad publika zněla i chvála směrem k hlavě státu, především pak za střední cestu, jakou vede mezi dvěma tábory v případě Ukrajiny a Evropy či Spojenými státy. Prezident odvětil, že není ruský, čínský, americký nebo izraelský agent. Je agent České republiky.
Oldřich Szaban, Zuzana Koulová
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš