Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Gay nějak zapomněl svým partnerům říci, že má AIDS, a dále šířil smrtelný virus. Soud mu jeho „opomenutí“ spočítal

11.02.2015
Gay nějak zapomněl svým partnerům říci, že má AIDS, a dále šířil smrtelný virus. Soud mu jeho „opomenutí“ spočítal

Autor: wikipedia.cz

Popisek: Virus HIV

Minimálně šest svých partnerů, s nimiž měl sex, neinformoval sedmatřicetiletý Rudolf Martin Novák, že v sobě nosí virus HIV. Liberecký soud mu za to vyměřil tříletou podmínku s pětiletou zkušební dobou.

Měl štěstí, že se virus na milence nerozšířil

Trest mohl být horší. Muž měl ale štěstí, že ani jeden z jeho milenců se nemocí nenakazil. Za těžké ublížení na zdraví a šíření nakažlivé nemoci by totiž mohl ve vězení skončit až na 12 let.

„Aby to byl pokus těžkého ublížení na zdraví, musí dojít k nákaze. K té ale v tomto případě nedošlo,“ uvedl soudce Martin Omelka, proč nakonec došlo ke zmírnění právní kvalifikace činu.

Není to poprvé!

Je zvláštní, že již dříve byl obžalovaný Novák za podobný čin odsouzen  3,5 letům za mřížemi. V roce 2005 ho soud poslal za úmyslné šíření nakažlivé choroby a pokus o těžké ublížení na zdraví do věznice s dozorem. 

Obžaloba tvrdí, že muž měl na jaře a v létě 2012 v Praze a v Liberci orální nebo anální sex celkem s šesti muži, aniž by je informoval o své chorobě. Vyhledávat je měl zejména v gay klubech či prostřednictvím internetu. S některými z nich přitom při milostných hrátkách nepoužíval prezervativ.

Moc toho neví ani někteří poškození

Před soudem se obžalovaný bránil tím, že s některými muži vůbec neměl pohlavní styk, u jiných použil kondom. „Řekli mi, že mám své partnery o své diagnóze informovat a chránit se, což jsem dělal,“ tvrdil. 

O své nemoci ví homosexuálně založený muž již zhruba 14 let. Trest ho nakonec stihl za pět případů. „Jeden poškozený sdělil, že sice měl sex s nějakým Martinem, nemůže ovšem potvrdit, že to byl on,“ vysvětlil předseda senátu Omelka. Aktuální rozsudek úterního soudu ještě není pravomocný. Obě strany sporu si ponechaly lhůtu na odvolání.

Co je to za virus? Prý slábne

Virus HIV údajně postupem let slábne. Vyvíjí se prý do méně smrtelné a infekční formy. Podle vědců z Oxfordské univerzity se přizpůsobil imunitnímu systému, a proto mu teď trvá déle, než způsobí smrtelnou chorobu AIDS. 

Výskyt a šíření viru HIV v České republice pravidelně a podrobně mapuje Státní zdravotní ústav. Hlášení  zveřejňuje každý měsíc a rovněž v ročních souhrnných zprávách.

Virus HIV se přenáší především krví, některými sexuálními aktivitami (zejména nechráněným pohlavním stykem) a z matky na dítě. Běžný kontakt s nakaženou osobou nepředstavuje žádné riziko. Virus je obsažen v tělních tekutinách nakažené osoby. Kontaktem tělní tekutiny obsahující virus se sliznicí nebo otevřenou ranou může dojít k přenosu. Mezi nejrizikovější tělní tekutiny patří sperma, poševní sekret a krev - ta, včetně krve menstruační a některých krevních derivátů, představuje největší riziko.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace