Na Liberecku stále nejasno: „Jsme jak rozhádané manželství, připadám si jako dítě, které neví, zda jít s maminkou, či tatínkem." Ať si vezmou barevné čepičky na odlišení, radí komunista
30.01.2015
Foto: Liberecký kraj
Popisek: Liberecké zastupitelstvo
Jaká je v Libereckém kraji koalice? Kdo případnou nově vzniklou menšinovou koalici podporuje? Která Změna je pravá? Na tyto otázky liberecké zastupitelstvo neodpovědělo. Navíc nebyl zvolen náměstek pro zdravotnictví po odvolané Zuzaně Kocumové. Navrhovaný Andre Jakubička neprošel, vůbec se o něm nakonec nehlasovalo. Prostě chaos. A k tomu peprné hlášky.
Není Změna jako Změna
Před dvěma roky vznikla v Libereckém kraji koalice Starostů a Změny pro Liberecký kraj. Měla většinu jednoho hlasu. Po bouřlivém odvolání statutární náměstkyně Zuzany Kocumové se rozpadla. A to tak, že se klub Změny rozdělil na dvě části. Vypadá to, že vzniknou dva kluby Změny a obě si chtějí ponechat název Změna. Jedna z nich oznámila už minulý týden odchod do opozice. Je v ní lídr kandidátky do krajských voleb Jan Korytář, Zuzana Kocumová a Jaromír Baxa, vpodstatě liberecká část Změny. Kdo je v které bylo ostatním zastupitelům nejasné. Nejvtipněji jejich rozlišení navrhl komunistický zastupitel Josef Vondruška. „Mohli by si vzít na hlavy čepičky s různými barvami, abychom věděli kdo je kdo. Protože rozdělení na bolševiky a menševiky, to by asi nepřijali,“ uvedl.
Nejsme si jisti, jestli koaliční třiadvacítka stále existuje
Před zastupitelstvem se vedení kraje kraje tvářilo, že o odchodu do opozici části Změny oficiálně neví. A byli připraveni podpořit návrh Josefa Jadrného, který býval předsedou ještě jednotného klubu Změny a nyní je patrně předsedou jednoho z nich, na jmenování do funkce náměstka pro zdravotnictví Andre Jakubičky (Změna – Jadrného skupina). „Jsme připraveni podpořit pana Jakubičku všemi třinácti hlasy, kterými Starostové disponují,“ oznámil. Na otázku, jaká je teď na kraji koalice, když předtím měla většinu jednoho hlasu a teď minimálně tři její členové oznámili odchod do opozice, a kdo další ji tedy podpoří, reagovalo vedení kraje rozpačitě. „Starostové pro Liberecký kraj jsou stále jednotní, máme 13 hlasů. Za Změnu mluvit nemůžu. Je to ale pro nás nepříjemné, protože si nejsme jisti, jestli ta koaliční třiadvacítka stále existuje. Je na nich, aby nám sdělili, jestli uznávají své podpisy pod koaliční smlouvou,“ vysvětlil Marek Pieter, náměstek hejtmana a také předseda Starostů pro Liberecký kraj. „Zatím ke stažení jejich podpisů z koaliční smlouvy nedošlo. Stále jednáme,“ doplnil ho Jadrný.
Redaktor si tedy počíhal na jednoho ze zástupců nespokojené Změny Jaromíra Baxu s otázkou – Jste v opozici, nebo v koalici? Jaromír Baxa potvrdil, že odešel do opozice. Na námitku, že neodstoupil od koaliční smlouvy, uvedl: „Není třeba si hrát na zbytečné formalisty. V koaliční smlouvě bylo také napsáno o tom, jaké bude rozdělení rezortů, jaké bude rozdělení míst v dozorčích radách. A bylo už několik hlasování, kde se nikdo s námi nenamáhal jednat, že ty věci budou jinak.“
Vysvětlil také, proč si jeho část klubu nárokuje název Změna, i když jsou početně v menšině: „Změna pro Liberecký kraj byl projekt hnutí Změna a Strany zelených a obě prostřednictvím svých krajských předsednictvech vyjádřili podporu tomu, abychom spolu pokračovali a jmenovali se tak dál.“ Baxa je členem Strany zelených, Korytář a Kocumová patří do hnutí Změna. Z druhé Změny jsou dnes už všichni nezávislí.
Mám z toho hlavu v pejru
V nezáviděníhodné situaci se ocitl Miloslav Hudec, který nevěděl , které Změně má dát přednost. „Připadám si jako dítě u rozhádaného manželství a mám se rohodnout, jestli půjdu s maminkou, nebo s tatínkem. Ve své profesi dětského psychologa jsem za svoji zhruba čtyřicetiletou praxi zažil toto mnohokrát. Mám z toho hlavu v pejru. Nejradši bych byl solitér. Budu se ale držet našeho programu, protože jsem na něm pracoval,“ objasnil.
A jak že to dopadlo s Andre Jakubičkou, navrhovaným náměstkem pro zdravotnictví? Už minulý týden vydaly kluby ČSSD a KSČM prohlášení, že ho hlasováním nepodpoří, protože podle nich nemá se zdravotnictvím žádné zkušenosti. Protože nemohl počítat ani s hlasy změnařských rebelů, klíčové bylo rozhodnutí ODS. Těsně před zahájením zastupitelstva oslovil tedy redaktor předsedu jejich klubu, starostu Jablonce, Petra Beitla. Ten jen suše konstatoval. „Podle mých informací byl tento bod stažen z jednání." A tak se také stalo...
Co se naopak podařilo, bylo odvolání Jana Korytáře a Josefa Šedlbauera (liberecký zastupitel za Změnu pro Liberec a krajský předseda Strany zelených) z dozorčí rady liberecké krajské nemocnice. Místo nich tam navolili Vladimíra Opatrného (Změna Jadrného část) a komunistu Františka Peška. Což se pramálo zamlouvá liberecké Změně. „Josef Šedlbauer za uplynulé dva roky odvedl kus práce a s jeho působením v dozorčí radě liberecké krajské nemocnice byli všichni spokojeni. Naopak komunista František Pešek byl dosud členem dozorčí rady dopravního podniku a jeho fungování bylo velmi problematické. Za celou dobu neudělal nic kromě hájení nevýhodného vztahu mezi DPML a firmou BusLine a.s., na které DPML tratí dle našich odhadů 15 milionů korun za rok," okomentovala výměnu Zuzana Kocumová.
Oldřich Szaban
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš