Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vzal hejtman Půta úplatek? Policie mlčí, prosáklo ale, že ve hře je tabulka s korupčníky... Předseda STAN je přesvědčen, že to na něj někdo ušil

22.11.2014
Vzal hejtman Půta úplatek? Policie mlčí, prosáklo ale, že ve hře je tabulka s korupčníky... Předseda STAN je přesvědčen, že to na něj někdo ušil

Foto: Hans Štembera

Popisek: Hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Perný týden má za sebou hejtman Libereckého kraje a předseda Regionální rady Severovýchod Martin Půta. Policie jej obvinila z přijetí úplatku a zneužití pravomoci veřejné osoby v souvislosti s projektem rekonstrukce kostela sv. Máří Magdaleny v Liberci. Kriminalisté k tomu měli dospět na základě odposlechů. Podle hejtmana jde o komplot. Přesto složil jednu ze svých funkcí.

Hejtman Libereckého kraje, bývalý starosta Hrádku nad Nisou a dosavadní předseda hnutí Starostové pro Liberecký kraj (STAN) plní v posledních dnech média něčím, co si rozhodně v rámci osobní publicity nepřeje žádný politik. Měl přijmout úplatek v souvislosti s projektem rekonstrukce kostela sv. Máří Magdaleny v Liberci, který ale nakonec vůbec nezíská dotaci z Regionálního operačního programu Severovýchod, jehož výboru předsedá právě nejvyšší představitel kraje. Přestože policie nechce sumu sdělit, podle některých médií má jít o částku 800 tisíc korun.

Hejtman sází na křivé obvinění

Martin Půta obvinění zásadně odmítá. „Jsem nevinen, nepřijal jsem nikdy žádný úplatek v jakékoliv formě. Mé obvinění je pro mě neuvěřitelný komplot, který někdo vytvořil z důvodů, jež dosud neznám, ale které chci znát. Proti dnes vzneseným obviněním se budu všemi dostupnými právními kroky bránit,“ řekl v pátek poté, co byl na policii podat vysvětlení a vyslechnout si obvinění. „Sám nemohu jakkoliv ovlivnit, pokud a jak o komkoliv, tedy i o mně, vypovídají na policii jiné osoby. Je velmi správné, že existuje i skutková podstata trestného činu křivého obvinění,“ podotkl.

Projekt byl od počátku rizikový

Projekt rekonstrukce kostela sv. Máří Magdaleny, kterého se údajný úplatek týká, byl podle samotného hejtmana v rámci ROP Severovýchod zařazen mezi rizikové se zvláštním režimem, opakovaně a vícestupňově kontrolován. „Způsob financování projektu byl upraven tak, že finanční prostředky měly být vyplaceny až po provedení závěrečné kontroly a v projektu nebyly do dnešního dne vyplaceny žádné finanční prostředky EU,“ zdůraznil Martin Půta.

Plán na rekonstrukci kostela sv. Máří Magdaleny, který podala na Úřad Regionální rady Severovýchod společnost GEPO, byl součástí Integrovaného plánu rozvoje města Liberec (IPRM Liberec). Výborem Regionální rady byl schválen ještě před zvolením Martina Půty do čela Regionální rady. „Od počátku byl projekt vzhledem k žadateli, jímž je nezisková organizace, a také vzhledem k vlastnické struktuře veden jako rizikový,“ potvrdil ředitel úřadu Regionální rady Severovýchod Zdeněk Vašák.  Tyto skutečnosti proto vedly Úřad Regionální rady k tomu, aby požadoval úpravu finančního plánu projektu a stanovil, že k případnému proplacení dotace dojde až po skončení realizace celého projektu a po celkové rozšířené kontrole projektu.

Auditoři dříve nic nenašli

Koncem letošního října byla u projektu dokončena kontrola, která konstatovala porušení podmínek smlouvy o poskytnutí dotace. Na rekonstrukci kostela tak nebyly a ani nebudou proplaceny žádné finanční prostředky. Navíc nastavení systému kontrol a řízení rizik prověřovala na Úřadě řada auditů či externích kontrol, přičemž žádný z nich nezjistil závažnější nedostatky.

Co na to Jiří Paroubek

K aféře se vyjadřují mnozí a velmi různě. Třeba Jiří Paroubek. Reagoval mimo jiné na to, že se Půta rozhodl dočasně skončit v čele STAN, přestože obvinění považuje za smyšlené. „Oceňuji, že Martin Půta neprodleně poté, co mu bylo sděleno obvinění, odstoupil z postu předsedy hnutí STAN. Jde nepochybně o kladný příspěvek do české politické kultury. Nicméně se domnívám, že by se měl vzdát i pozice hejtmana Libereckého kraje a místa v radě ROP Severovýchod a vrátit se do těchto pozic, až když své jméno před soudem očistí,“ míní někdejší premiér Jiří Paroubek, podle něhož by se podle stejného vzoru měli řídit i všichni ostatní politici.

Z pozice hejtmana ale Půta odstoupit nehodlá, protože obvinění považuje za naprosto neopodstatněné. Projekt, o nějž v obvinění jde, byl podle Půty schválen a proplacen ještě před tím, než se stal hejtmanem a předsedou regionální rady ROP Severovýchod.

Musí se zveřejnit, jak to vše vzniklo

Zastupitelé zvolení do libereckého zastupitelstva za Starosty pro Liberecký kraj vyjádřili Martinovi Půtovi svoji podporu. Jsou přesvědčeni, že následující kroky povedou ke zrušení obvinění a také ke zveřejnění všech okolností, které k němu vedly.

„Martina Půtu znám snad od počátku jeho politického působení. Vždy prosazoval transparentní veřejnou správu a potírání korupce bylo jeho prioritním politickým cílem. Proto o jeho bezúhonnosti nepochybuji. Martin Půta je pro mě nezkorumpovatelný,“ uvedl Michal Hron, lídr kandidátky Starostů pro Liberecký kraj.

„Pan Půta je nejen naším dlouholetým kolegou, ale i vzorem a čestným člověkem, který vždy hledá to nejlepší řešení pro občany Libereckého kraje. Bezprecedentní pokus o jeho skandalizaci a očernění je znevážením jeho dosavadní činnosti v boji s korupcí a nečistými metodami v politice i veřejném životě,“ uvedla Lena Mlejnková, předsedkyně zastupitelů SLK.

„V celém svém životě jsem žádný úplatek nevzal. A je hrozné a pro mě nepochopitelné, že někdo může tvrdit něco jiného, přičemž moje prostředky obrany proti tomuto lživému obvinění jsou jen velmi omezené,“ uvedl na závěr samotný hejtman Martin Půta.

Je Půta pan ´Nejvyšší‘?

V případu může jít podle České televize o úplatky ve výši až 11 milionů korun pro devět lidí. Půtovi z toho mělo připadnout 800 tisíc korun, dostal ale jen část a zbytek měl slíbený až z poskytnuté dotace, citovala ČT z policejního obvinění.

U jednoho zaměstnance Metrostavu kriminalisté našli totiž tabulku, kterou považují za seznam úplatků. Nejvyšší, osmisettisícovou částku měl dostat člověk označený přezdívkou Nejvyšší, kterou obvinění používali v odposlouchávaných telefonátech pro Půtu, jak uvedla ČT.
   

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš