Kdo tohle užívá, je idiot, říká chemik. Podaří se zavřít Amsterdam shopy?
22.03.2013
Foto: archív
Popisek: Amfetaminy tvoří skupinu stimulujících drog
Obchody s názvem Amsterdam shop, které využily mezírky v legislativě a legálně prodávají látky s omamnými účinky, stále způsobují poprask. Než prodávané látky zakáže Poslanecká sněmovna, trh vyvine nové syntetické drogy.
Povedená síť obchodů, která drogy prodává v podobě solí do koupele, různých vykuřovacích, vonných či bylinných směsí nebo jako sběratelské obchody, stále neskončila. Některé Amsterdam shopy hrdě hlásí, že mají stále otevřeno. A cedulky na dveřích slibují „sběratelům“ novou kolekci. Už brzy!
V internetových obchodech tohoto ražení se přesvědčíte o rychlosti a snadnosti dodávek: „Objednávky podané do 13:00 hod. budou dodány následujícího dne. Například: V úterý ve 12:55 hod. podáš objednávku a svůj balíček si můžeš převzít od kurýra už ve středu, pravděpodobně během odpoledne.“
Jak obchodníci se syntetickými drogami inovují
V obchodech sítě Amsterdam shop jsou totiž k mání látky, které mají na člověka po vykouření podobný účinek, jako některé zakázané drogy. S jedním drobným rozdílem. Jsou legální. Nebo aspoň donedávna byly. Jde totiž o nové substance, které v době, kdy se tu Amsterdam shopy začaly rozmáhat, nebyly na seznamu zakázaných návykových látek. A co není na seznamu, není zakázaná droga. Dokud ji legislativci na seznam nedostanou. A to nějakou dobu trvá. A tady se otevírá prostor ke kulišáckému byznysu.
Chytří podnikavci zalistují vědeckými pracemi a najdou látky, které mají psychoaktivní účinky, ale ještě je nikdo nezakázal. Nebo si začnou hrát na alchymisty a hrají si s chemickou strukturou již zakázaných psychoaktivních látek, až z nich udělají nějakou odvozeninu, která se jí podobá účinky, ale její složení je odlišné. A nová droga je na světě.
Pokud je samotná účinná látka příliš silná, něčím se „řízne“ – nejčastěji nějakými bylinkami. A může se prodávat. Samozřejmě ne jako kuřivo – nejde o látku schválenou k lidské konzumaci. Takový problém se však snadno vyřeší – zboží se prodává jako sběratelský předmět nebo třeba hnojivo na květiny.
Tak to pořešili právě v nechvalně proslulých Amsterdam shopech. Nakupující všude viděl velké cedulky, které významně upozorňovaly, že prodávané produkty rozhodně nejsou určeny k lidské spotřebě, v případě požití je nutné ihned vyhledat lékaře a podobně. Zároveň ale každý zákazník dostal balíček zvoleného zboží i se skleněnou „šlukovkou“, jak se přezdívá skleněné trubičce používané ke kouření marihuany, a se zapalovačem, na kterém byl potutelný nápis „kupuj, co je legální“. Zkrátka: Chytrému napověz.
Je libo umělou „trávu“? Nebo extatické hnojivo?
Ony „legální-nelegální“ drogy z kategorie tzv. „designed drugs“ (designovaných tak, aby byly účinné, ale nebyly „na seznamu“) mají různé účinky. Nejznámější z nich jsou směsi ke kouření, jejich hlavními složkami jsou syntetické kanabinoidy, jako JWH-018, JWH-073, CP 47,497 a HU-210, které fungují podobně jako THC obsažené v konopí.
Je tu ale na místě jedno malé varování pro ty, kteří by chtěli přejít z „trávy“ na její rádoby legální syntetickou náhražku – jde o málo prozkoumané látky, o jejichž dlouhodobých účincích se toho zatím moc neví. Chemik John W. Huffman, který se na objevu některých z nich podílel, prohlásil, že lidé, kteří tyto produkty užívají, jsou idioti. To je minimálně na zamyšlenou. Mimochodem – zde zmíněné syntetické kanabinoidy už jsou na indexu těch zakázaných.
Další látkou, která se také octla nově na seznamu zakázaných drog, je mefedron, který se nechová jako kanabinoid, ale spíš jako amfetamin – a je proto někdy nazýván „legální extází“ – myšlena stimulační droga. Strukturou je tato látka amfetaminům podobná – koneckonců jde o odvozeninu, která se vařila z léků s pseudoefedrinem v SSSR, podobně, jako u nás pervitin. Mefedron byl prodáván obvykle pod krytím jako umělé hnojivo. V poslední době však začal být v celé Evropě zakazován. Stejně jako v případě syntetických kanabinoidů jde o málo prozkoumanou látku, o jejíchž dlouhodobých účincích se lze jen dohadovat. Nikdy nebyl testován na lidech (myšleno vědecky testován, samozřejmě ho už na sobě otestovala spousta lidí), ani na zvířatech. Ví se o něm, že velmi zatěžuje srdce a oběhový systém – jako koneckonců všechny „urychlovače“ z rodiny amfetaminů.
Věci veřejné poradily vládě
Podnikatelský záměr se sítí obchodů typu Amsterdam shop vznikl původně v Polsku. Tam ale brzy začala tvůrcům hořet půda pod nohama – polští zákonodárci ve svém postupu vůči novým syntetickým alternativám zakázaných substancí velmi rychle přitvrdili. A tak se Amsterdam shopy přesunuly do Česka. Napřed do Ostravy, kam to bylo z Polska blízko, pak se však česká síť začala postupně rozrůstat – a dostal se až do Prahy, na Žižkov, i do Liberce.
Jenže jen tak jednoduše Amsterdam shopy zavřít nejde – přísně podle zákona vzato se v nich nic nelegálního neděje. A tak se postupně stále rozšířuje seznam zakázaných látek o ty, které na něm ještě nebyly. Problém je v tom, že látky musí zakazovat parlament formou zákona - a to trvá i půl roku. A chemici jsou rychlejší.
Poslanci Věcí veřejných Radek John a Jana Drastichová proto navrhli, aby se seznam zakázaných látek neměnil zákonem, ale vyhláškou ministerstva zdravotnictví nebo nařízením vlády. S novými drogami by se tak dalo bojovat mnohem rychleji a účinněji. Ve středu 20. března 2013 se těmito návrhy a novelou zákona o návykových látkách zabývala vláda. Návrhy odsouhlasila a seznam látek, které stát pokládá za návykové, by měl v budoucnu vycházet formou nařízení vlády. Stát tak bude mít pružnější možnost zakročit, pokud se na české drogové scéně objeví nová syntetická či jiná droga.
Ministerstvo zdravotnictví chce prostřednictvím nového zákona o prekurzorech drog a novelou zákona o návykových látkách také omezit dostupnost tzv. červeného fosforu, který je zneužíván k výrobě metamfetaminu. Zákon o prekurzorech drog vznikl na základě zkušeností evropské legislativy. Zákon zavádí novou kategorii látek nazvanou výchozí a pomocné látky. V současném návrhu se jedná o červený fosfor, gama butyrolakton a 1,4-butandiol. Zákon také upravuje oblast léčivých přípravků s obsahem efedrinu a pseudoefedrinu, protože jejich úprava je z požadavků evropské legislativy vyňata. Seznam látek má být v budoucnu rozšiřován v závislosti na aktuální drogové situaci.
Jiří Římánek