Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tohle si Babiš za rámeček nedá: Stěžuje si na zmatek ve sněmovně a přitom ho prý sám způsobuje. A to není všechno

15.08.2014
Tohle si Babiš za rámeček nedá: Stěžuje si na zmatek ve sněmovně a přitom ho prý sám způsobuje. A to není všechno

Foto: aTeo

Popisek: Andrej Babiš, který bude v nadcházejících volbách kandidovat v Praze, očima potměšilého grafika aTeo

ROZHOVOR O situaci, které jsme byli svědky v posledních týdnech při jednání sněmovny, o průtazích kolem schvalování zákona o registru smluv či o půlročním působení nové vlády jsme hovořili s opozičním poslancem Janem Farským (STAN). Druhé volební období je také starostou Semil. Proč již nechce obhajovat mandát?

Jste autorem návrhu registru smluv, jehož schválení se stále oddaluje. Vy jste se nedávno nechal slyšet, že už vám dochází síly. Kde je podle vás příčina těchto průtahů, a domníváte se, že zákon začne v roce 2015 platit?

V minulém týdnu zákon podpořil přímo pan premiér s cílem schválení na schůzi v září. Poslanecká skupina zpracovala mírné kompromisní úpravy, které dostalo za úkol zapracovat Ministerstvo vnitra, a to přímo odbor legislativy pod vedením Adriany Krnáčové. Pevně věřím, že to zvládnou a zákon vstoupí v roce 2015 v účinnost.

Jak byste celkově hodnotil novou vládu?

Závidím jí. Po letech celosvětových ekonomických potíží, kdy se muselo nepopulárně šetřit na mnoha místech, přichází období růstu, které je pro vládu vždy příjemnější. Když jsou peníze navíc investovány do budoucnosti, je to dobře, ale vláda neodolala i populistickým opatřením typu zavedení třetí sazby na DPH, což jen povede k podvodům a i to bude administrativně drahé, chybou je také rušení druhého penzijního pilíře, podpora zemědělců prostřednictvím zelené nafty rovněž navádí k podvodům. Doufám, že vláda odolá lobbistickým tlakům na úpravy zákona o veřejných zakázkách, který přinesl výrazně transparentnější a efektivnější soutěžní prostředí.

Ve sněmovně jste již druhé volební období. Jak byste hodnotil politickou kulturu, která zde panuje? Narážím tím především na nedávné chaotické hlasování ve sněmovně, jehož jsme byli svědky, a po kterém se Andrej Babiš omluvil voličům a dodal, že pokud by měl schopného náhradníka, ihned by rezignoval.

Je pokrytečtější než dříve a často se předstírá, jak je snaha problémy řešit, ale nic se neposouvá. A toto je jeden z příkladů. Pan Babiš byl mezi těmi, kteří přímo ten zmatek způsobili. On hlasoval také pro návrh levnějšího benzinu a nafty nejen pro zemědělce, ale pro všechny. To znamenalo výpadek příjmů státního rozpočtu ve výši 14 mld. Kč. Což si uvědomil. Ale pozdě. A místo, aby si nasypal popel na hlavu, ukázal na ostatní poslance, že oni jsou ti zmatení. Že je jedním z nich a že hlasoval stejně zmateně, už nějak zapomněl dodat… Ta faleš mi vadí také.

Jste nejen poslanec, ale také starosta Semil. Již zanedlouho nás čekají komunální volby. Budete se pokoušet do třetice obhájit mandát?

Už před volbami do Poslanecké sněmovny v roce 2013 jsem ohlásil, že na starostu znovu kandidovat nebudu. Budu 4. na kandidátce, a pokud mě lidé zvolí, rád budu pro Semily pracovat jako zastupitel. Pokud ne, i tak se budu snažit městu pomoci, jak jen je v mých silách. Poslancem a zároveň starostou (byť neplaceným), už ale nebudu. Začátkem října také čekáme rodinu, tak budu mít mnoho jiných krásných starostí.

Co je podle vás třeba v Semilech změnit, ale do konce volebního období to již nestihnete?

Postavit novou školku pro 100 dětí, protože ta současná už je za hranicí životnosti. Vybudovat nové kabiny na centrálním stadionu pro sportovce, zrekonstruovat atletické hřiště, dostavět waldorfskou školu, aby mohla působit na jednom místě a uvolnila prostory pro další školská zařízení atd. atd.

Starostové a Nezávislí jdou do voleb s novým předsedou, jehož vizí je do budoucna hnutí osamostatnit, což se částečně projevuje již nyní. Považujete to za šťastnou volbu? Jak byste hodnotil nynější spolupráci s TOP O9?

Je bohatá a košatá.

Aby mělo město peníze na všechny uvažované investiční akce v letošním roce, vzalo si nový, osmimilionový úvěr. V jakém stavu jsou tak aktuálně finance města?

Město si sice vzalo úvěr 8 mil. Kč, ale zároveň splatilo staré úvěry ve výši 14,5 mil. Kč. Takže celkově letos klesne zadlužení města o cca 6,5 mil. Kč. Proč to děláme takto komplikovaně? Protože staré úvěry jsou úročeny třeba i 5 %, zatímco nové úvěry máme i za 0,88 %. Za období od roku 2006, co jsem se stal starostou, bylo městem Semily přímo proinvestováno 330 mil. Kč, z toho bylo 130 mil. dotací a zadluženost města klesla.

Geotermální elektrárnu využívající zemského tepla, jež by měla nyní vzniknout v nedalekém Tanvaldu, lidé v Semilech v referendu odmítli. Firma, která na projektu spolupracovala, ale žádala po městu vynaložené náklady v řádech milionů. Muselo město zaplatit nějaké penále? A nemrzí vás zpětně, že byla výstavba ve městě pozastavena?

Město žádné penále platit nemuselo. Geotermální elektrárna s výtopnou byla a pořád je obrovskou příležitostí pro město. Z pohledu vzniku nových pracovních míst na přidružených provozech, levného vytápění zbytkovým teplem bytových domů, termálního koupaliště.  

Bohužel za firmou stáli lidé, se kterými mají občané Semil spojený pravý opak chtěného – ztrátu pracovních míst, neférové zacházení. Starosta ale nemůže vybírat investora podle toho, jestli se mu líbí, nebo ne. A kdybych ukončil jednání s investorem jen proto, že mi není sympatický, překročil bych všechny pravomoci, které jako starosta mám. Choval bych se jako diktátor. Mojí prací bylo ve spolupráci s nejlepšími právníky připravit neprůstřelnou smlouvu, která by zajistila výhody pro město a jeho občany a rizika přenesla na investora. Protože ani to občanům nestačilo, projekt byl v této fázi ukončen. 

Máte na závěr nějaký vzkaz pro občany?

Děkuji, že jste mi svěřili starost o město. Bylo mi ctí být po osm let starostou vzkvétajících Semil. Staral jsem se, jak jsem nejlépe dokázal a snad jsem vás moc nezklamal.

Kateřina Synková

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: redaktor KL1