Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Obama mluvil s Porošenkem. Kvůli ruskému konvoji s humanitární pomocí. V obklíčených oblastech lidé Kyjev proklínají

13.08.2014
Obama mluvil s Porošenkem. Kvůli ruskému konvoji s humanitární pomocí. V obklíčených oblastech lidé Kyjev proklínají

Foto: repro

Popisek: Barack Obama v NBC

Z Moskevské oblasti v noci vyjela kolona 280 nákladních automobilů s 2000 tunami humanitárního nákladu pro východní Ukrajinu, oznámily ruské úřady. Konvoj vypravilo ruské ministerstvo pro mimořádné situace. Nákladní automobily vezou potraviny, léky a zdravotnické potřeby a mobilní elektrické generátory, uvedla agentura ITAR-TASS a zprávu převzala ČTK. V Doněcku čekají na humanitární pomoc jako na smilování a vzhlíží k Putinovi. Ten je opět o krok napřed před Západem.

Barroso: Humanitární pomoc nesmí být zástěrkou pro vojenský zásah

O záměru vyslat na Ukrajinu humanitární pomoc hovořil v pondělí ruský prezident Vladimir Putin telefonicky s předsedou Evropské komise Josém Barrosem. Šéf bruselské exekutivy Moskvu upozornil, že humanitární pomoc nesmí být použita jako zástěrka pro vojenský zásah ruské armády na Ukrajině.

Lavrov: Vyslání humanitárního konvoje bylo dohodnuto s Kyjevem

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pondělí prohlásil, že vyslání humanitárního konvoje bylo dohodnuto s ukrajinskou vládou. „Naši humanitární akci, jak všichni doufáme, nebudou naši západní partneři brzdit," konstatoval ruský ministr. Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov později konstatoval, že západní tvrzení o zneužití humanitární mise pro krytí intervence je „absolutně absurdní".

Kyjev: Organizátorem humanitární pomoci nemůže být Rusko, ale jen Červený kříž

Ukrajinská vláda ruský záměr vyslat na východ Ukrajiny konvoj s pomocí kritizovala. Mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí uvedl, že kolona s humanitární pomocí může vstoupit na ukrajinské území jen za jasně vymezených podmínek. Jejím organizátorem přitom nemůže být Rusko, ale Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK).

Americký prezident Barack Obama v pondělí v telefonickém rozhovoru s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem řekl, že jakýkoli ruský zásah na Ukrajině provedený bez souhlasu Kyjeva by byl nepřijatelným porušením mezinárodního práva.

Červený kříž je ochoten humanitární pomoc zajistit

Vedení MVČK ve svém ženevském sídle vydalo prohlášení, podle něhož je organizace ochotna dodání ruské humanitární pomoci zajistit. MVČK ale žádá, aby mu ruské úřady předaly podrobné informace o objemu a typu pomoci, kterou chce na východ Ukrajiny vyslat. Výbor Červeného kříže dodal ukrajinským a ruským úřadům příslušný dokument, který podmínky humanitární pomoci obsahuje.

Ruská informace o odjezdu humanitární kolony se o spolupráci s MVČK nezmiňuje. Podle ruských úřadů veze kolona na Ukrajinu mimo jiné sto tun cukru, 62 tun dětské výživy a 12.000 spacích pytlů. Kdy kolona dorazí k ukrajinským hranicím, úřední zpráva neuvádí.

Putin opět převzal iniciativu

„Na nějaké diplomatické finesy není čas. Tady jde o život,“ informoval přímo z Doněcku v úterních Událostech, komentářích zpravodaj ČT Josef Pazderka. V Luhansku je to prý podobné. Lidé na východě země viní ze své špatné situace ukrajinskou vládu v Kyjevě a k humanitární pomoci z Ruska vzhlížejí. Zvlášť, když s nostalgií vzpomínají na sovětské časy.

Ruský prezident Putin vysláním konvoje prý rozhodně nemůže nic ztratit. Rusko je první zemí, která východu Ukrajiny nabízí aktivní pomoc. Humanitární pomoc přitom může málokdo kritizovat. Tím, že vysílá konvoj, je prý Putin o krok napřed před Západem, čímž ho jen nutí reagovat na situaci.

Politolog Metropolitní univerzity v Praze Oldřich Bureš.k tomu ve studiu dodal, že Putin využil situace na Ukrajině. Přece jen je u moci již dlouho, což v oblíbenosti škodí každému politikovi. Stejně tak může díky tomuto konfliktu odlákat pozornost od vnitřních ruských problémů. Každopádně současný stav Putina posiluje, a to i před volbami, které se odehrají za dva roky. „Režim funguje na trochu jiném základě, než jsou čistě demokratické volby,“ poznamenal politolog. Přesto to může Putinovi pomoci.

Dlouhodobé dopady se teprve ukážou

Odborník dal také za pravdu Josefu Pazderkovi v tom, že Putin se opět chopil iniciativy a nutí Západ pouze k reakcím. V obecné rovině se však nabízí otázka, zda se budou Putinovy kroky, počínaje obsazením Krymu, jevit ve stejně pozitivním světle ve střednědobé nebo dokonce dlouhodobé perspektivě.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: redaktor KL1