Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Obama mluvil s Porošenkem. Kvůli ruskému konvoji s humanitární pomocí. V obklíčených oblastech lidé Kyjev proklínají

13.08.2014
Obama mluvil s Porošenkem. Kvůli ruskému konvoji s humanitární pomocí. V obklíčených oblastech lidé Kyjev proklínají

Autor: repro

Popisek: Barack Obama v NBC

Z Moskevské oblasti v noci vyjela kolona 280 nákladních automobilů s 2000 tunami humanitárního nákladu pro východní Ukrajinu, oznámily ruské úřady. Konvoj vypravilo ruské ministerstvo pro mimořádné situace. Nákladní automobily vezou potraviny, léky a zdravotnické potřeby a mobilní elektrické generátory, uvedla agentura ITAR-TASS a zprávu převzala ČTK. V Doněcku čekají na humanitární pomoc jako na smilování a vzhlíží k Putinovi. Ten je opět o krok napřed před Západem.

Barroso: Humanitární pomoc nesmí být zástěrkou pro vojenský zásah

O záměru vyslat na Ukrajinu humanitární pomoc hovořil v pondělí ruský prezident Vladimir Putin telefonicky s předsedou Evropské komise Josém Barrosem. Šéf bruselské exekutivy Moskvu upozornil, že humanitární pomoc nesmí být použita jako zástěrka pro vojenský zásah ruské armády na Ukrajině.

Lavrov: Vyslání humanitárního konvoje bylo dohodnuto s Kyjevem

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pondělí prohlásil, že vyslání humanitárního konvoje bylo dohodnuto s ukrajinskou vládou. „Naši humanitární akci, jak všichni doufáme, nebudou naši západní partneři brzdit," konstatoval ruský ministr. Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov později konstatoval, že západní tvrzení o zneužití humanitární mise pro krytí intervence je „absolutně absurdní".

Kyjev: Organizátorem humanitární pomoci nemůže být Rusko, ale jen Červený kříž

Ukrajinská vláda ruský záměr vyslat na východ Ukrajiny konvoj s pomocí kritizovala. Mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí uvedl, že kolona s humanitární pomocí může vstoupit na ukrajinské území jen za jasně vymezených podmínek. Jejím organizátorem přitom nemůže být Rusko, ale Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK).

Americký prezident Barack Obama v pondělí v telefonickém rozhovoru s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem řekl, že jakýkoli ruský zásah na Ukrajině provedený bez souhlasu Kyjeva by byl nepřijatelným porušením mezinárodního práva.

Červený kříž je ochoten humanitární pomoc zajistit

Vedení MVČK ve svém ženevském sídle vydalo prohlášení, podle něhož je organizace ochotna dodání ruské humanitární pomoci zajistit. MVČK ale žádá, aby mu ruské úřady předaly podrobné informace o objemu a typu pomoci, kterou chce na východ Ukrajiny vyslat. Výbor Červeného kříže dodal ukrajinským a ruským úřadům příslušný dokument, který podmínky humanitární pomoci obsahuje.

Ruská informace o odjezdu humanitární kolony se o spolupráci s MVČK nezmiňuje. Podle ruských úřadů veze kolona na Ukrajinu mimo jiné sto tun cukru, 62 tun dětské výživy a 12.000 spacích pytlů. Kdy kolona dorazí k ukrajinským hranicím, úřední zpráva neuvádí.

Putin opět převzal iniciativu

„Na nějaké diplomatické finesy není čas. Tady jde o život,“ informoval přímo z Doněcku v úterních Událostech, komentářích zpravodaj ČT Josef Pazderka. V Luhansku je to prý podobné. Lidé na východě země viní ze své špatné situace ukrajinskou vládu v Kyjevě a k humanitární pomoci z Ruska vzhlížejí. Zvlášť, když s nostalgií vzpomínají na sovětské časy.

Ruský prezident Putin vysláním konvoje prý rozhodně nemůže nic ztratit. Rusko je první zemí, která východu Ukrajiny nabízí aktivní pomoc. Humanitární pomoc přitom může málokdo kritizovat. Tím, že vysílá konvoj, je prý Putin o krok napřed před Západem, čímž ho jen nutí reagovat na situaci.

Politolog Metropolitní univerzity v Praze Oldřich Bureš.k tomu ve studiu dodal, že Putin využil situace na Ukrajině. Přece jen je u moci již dlouho, což v oblíbenosti škodí každému politikovi. Stejně tak může díky tomuto konfliktu odlákat pozornost od vnitřních ruských problémů. Každopádně současný stav Putina posiluje, a to i před volbami, které se odehrají za dva roky. „Režim funguje na trochu jiném základě, než jsou čistě demokratické volby,“ poznamenal politolog. Přesto to může Putinovi pomoci.

Dlouhodobé dopady se teprve ukážou

Odborník dal také za pravdu Josefu Pazderkovi v tom, že Putin se opět chopil iniciativy a nutí Západ pouze k reakcím. V obecné rovině se však nabízí otázka, zda se budou Putinovy kroky, počínaje obsazením Krymu, jevit ve stejně pozitivním světle ve střednědobé nebo dokonce dlouhodobé perspektivě.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: redaktor KL1

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace