O tomhle média většinou mlčí: Bitka s Ruskem nás bude pěkně bolet. Pokud vláda "nezvedne zadek"
10.08.2014
Foto: Parlamentní listy.cz
Popisek: peníze, ilustrační foto
Západní sankce, ruské protisankce a ukrajinská odpověď na celou situaci. Česko může v důsledku tohoto dění utrpět hned tři údery. Na kolik nás to všechno přijde? Podívejte se sami. Pravdou však také je, že ještě nemusí být tak zle. Jenže, to by česká vláda musela „zvednout zadek“.
Na Rusko a Ukrajinu se upírají oči celé Evropy. Do České republiky z nich dorazilo několik zajímavých zpráv, které mohou ParlamentníListy.cz svým čtenářům zprostředkovat: Rusko ještě Západu neuzavřelo svůj vzdušný prostor, stačila však pouhá zmínka a akcie západních leteckých společností začaly strmě klesat dolů. Premiér samozvané Doněcké republiky rezignoval a nad východní Ukrajinou bylo sestřeleno další letadlo. Do zpravodajského mlýna přispěl svojí troškou i ukrajinský prezident Petro Porošenko.
Odvetným opatřením ze strany ruského státu zřejmě navíc není konec
Rusko v týdnu zakázalo ukrajinské přelety nad svým územím a zvažuje podobná omezení i pro americké a evropské společnosti. I když Vladimir Putin k takovémuto odvetnému kroku za uvalené hospodářské sankce ještě nesáhl, akcie západních leteckých společností začaly strmě klesat dolů, což společnostem způsobuje nemalé finanční ztráty. Ty se již nyní počítají v miliardách amerických dolarů.
„Každá země EU má s Moskvou dvoustrannou dohodu o létání nad ruským vzdušným prostorem a Rusko je legálně oprávněno vzdušný prostor uzavřít,“ smutně k tomu konstatovala Evropská komise.
Odvetným opatřením ze strany ruského státu zřejmě navíc není konec. Předseda vlády Ruské federace Dmitrij Medveděv hrozí zavedením sankcí v celé řadě dalších průmyslových odvětví.
Ukrajina možná uvažuje o protiakci
Teoreticky je možné, že Ukrajina zareaguje na ruský tlak po svém. Může vystavit stopku ropě tekoucí přes její území z Ruska směrem na Slovensko a do Česka.
Pokud se Ukrajina odhodlá zastavit dopravu ruské ropy přes své území, budou si muset Evropané za tuto strategickou surovinu kvůli přesměrování tras připlatit, nejvíce pak obyvatelé České republiky a Slovenska. V reakci na slova ukrajinského premiéra Arsenije Jaceňuka to v pátek podle agentury Interfax oznámil ruský monopolní provozovatel ropovodů Transněfť.
Česká republika potřebuje kvůli struktuře rafinerií ruskou ropu. Případné zastavení jejích dodávek přes Ukrajinu by proto podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) přineslo složitější situaci než možné zastavení tranzitu plynu z Ruska do Evropy. S tím by si Česko poradilo. Na tiskové konferenci po jednání s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) a dalšími ministry Mládek také odhadl dopad oboustranných sankcí na 2,5 miliardy korun v tržbách českých firem.
Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v pátek při oznámení sankcí vůči Rusku nevyloučil, že by se připravovaná opatření mohla dotknout i přepravy ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy. Ruský monopolní provozovatel ropovodů Transněfť pak uvedl, že pokud Ukrajina zastaví i dopravu ropy přes své území, budou si muset Evropané za tuto strategickou surovinu kvůli přesměrování tras připlatit, nejvíce pak obyvatelé ČR a Slovenska.
O kolik můžeme přijít
Mládek uvedl, že v případě plynu je Česko schopno surovinu importovat jinými kanály. Hůře by na tom podle něj byly země na jih od Slovenska. V případě ropy by to byl větší problém, ale i tam by se dala tankery dovážet přes italský přístav Terst.
„Díky tomu, že existují plynovody Nordstream, Opal a Gazela, je Česká republika v zásadě schopna importovat ruský plyn jinými kanály, než je tranzit přes Ukrajinu,” uvedl Mládek. Podle něho je Česko schopné zásobovat plynem i sousední Slovensko.
Ruskou ropu můžeme dovážet pomocí tankerů z přístavů v Černém moři
„V případě ropy je situace složitější,” uvedl s tím, že ruskou ropu by bylo možné dovážet tankery z ruského černomořského přístavu Novorossijsk do italského Terstu a poté ropovodem do České republiky. „Ale samozřejmě mnohem lepší by bylo, kdyby fungoval ropovod Družba,” poznamenal.
Dopad sankcí Evropské unie vůči Rusku ministr odhadl na 2,2 miliardy korun ve snížených tržbách českých podniků a 700 ohrožených pracovních místech. Odvetné sankce Ruska pak podle něj ohrozí tržby ve výši 300 milionů korun a 130 pracovních míst.
Jedna věc by našim firmám mohla pomoct
Českým firmám by pomohlo překonat současnou složitou dobu, kdy bude kvůli zavedení sankcí na dovoz zboží do Ruska nedostatek zakázek, kdyby u nás byl uzákoněný tzv. kurzarbeit. Uvedl to Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy.
Posteskl si, že když se Evropa dostala před několika lety do krize, podařilo se českým firmám o několik procent zvýšit vývoz do Ruska. Podle něj jsou v těžké situaci zejména firmy, které produkují obráběcí stroje. Zodpovědní činitelé by také měli konkrétně říct, co přesně je zakázané do Ruska vyvážet. Upozornil, že Češi jsou známí tím, „že něco řekne Evropa a my to výrazně zhoršíme“. Zmínil v této souvislosti, že se nyní rozhoduje nejen o stovkách milionů korun, ale i o pracovních místech.
Výzva vládě: Zvedněte zadek a hledejte nové trhy
Vyjádřil také obavu z toho, že ruský prezident Vladimir Putin bude sankce vůči Západu dál přitvrzovat. Pokud Rusko sankce dál rozšíří, české výrobce by mohly nahradit firmy z Číny, Indie či Brazílie, přestože nevěří tomu, že by dosáhly kvality, kterou nabízejí české firmy.
Další obavu má Hanák z toho, že Rusové nebudou v uplatňování sankcí tak tvrdí vůči Francii či Německu, to však nemusí platit o naší zemi.
Dodal k tomu, že česká politická reprezentace by měla „zvednout zadek a hledat nové trhy“. Posteskl si, že většina vládních politiků na růst ekonomiky a na byznys nemyslí.
Úbytek ruských turistů nezpůsobila jen politika, ale i ruské ekonomické potíže
Člen NERV Michal Mejstřík upozornil, že samotné Rusko se do obtížné ekonomické situace dostalo už před rokem, kdy se začínaly projevovat tendence k devalvaci rublu. To, že ruské obyvatelstvo přestává cestovat, není proto vinou jen politické situace. Předpokládá, že vzhledem k celkové situaci bude ruská vláda nucena tisknout další peníze, a tak „ruská ekonomická perspektiva nevypadá optimálně“. Pro české vývozce to znamená, že prostoru pro jejich uplatnění bude méně.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: redaktor KL1