Proti drogám, hlavně pervitinu, budou v česko-saském pohraničí bojovat společné týmy policistů z Německa a Česka
18.07.2014
Foto: repro
Popisek: Pervitin, ilustrační foto
Proti drogové kriminalitě budou v česko-saském pohraničí, což se týká u nás hned tří krajů, Libereckého, Ústeckého a Karlovarského, bojovat společné policejní týmy. Intenzivnější by měla být i výměna informací mezi oběma státy a jazyková příprava policistů. Dohodli se na tom premiéři a ministři vnitra Česka a Saska. Vzájemnou dohodu o spolupráci při potírání zločinu podepsali ve čtvrtek v Praze. Do Saska a Bavorska se dostává v posledních letech stále více pervitinu z ČR. V Německu je znám pod názvem crystal.
„Dnešní dohoda je začátek poměrně zdlouhavé, drahé a bolestné cesty, na konci ale musí být výsledky. Ty musí být v tom, že přestaneme být výrobci drogy, která se dnes masivně vyrábí na území ČR, a přestaneme tím komplikovat našim německým partnerům život," uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Podle něj český stát zaspal v boji proti drogové kriminalitě, nyní prý začíná intenzivněji postupovat a využívat v boji i tajné služby.
Dohoda se týká potírání organizovaného zločinu i majetkové kriminality, dodal Chovanec. Podobné dokumenty podle něj chystá Česko i s Bavorskem. Obě německé spolkové země, které s ČR sousedí, si na přibývající drogovou kriminalitu stěžují. Podle Chovance se v Sasku od roku 2009 rozrostla o 300 procent, jen letos za pět měsíců pak o 25 procent.
Podle saského ministra vnitra Markuse Ulbiga je policejní spolupráce na hranici a výměna informací cestou k řešení problému. Podotkl, že se v posledních letech dorozumění výrazně zlepšilo. Policisté používají angličtinu jako základ. Přibývá ale i Čechů, kteří se domluví německy, a Sasů, kteří dobře mluví česky, podotkli politici ze Saska.
Spolupracovat možná bude i Polsko
Podle premiérů obou států i ministrů vnitra je potřeba do spolupráce vtáhnout také Polsko. Z něj se totiž do Česka vozí suroviny pro výrobu pervitinu. Léky s pseudoefedrinem, z nichž se droga připravuje, tam nejsou na předpis a prodávají se volně. Podle saského premiéra Stanislawa Tillicha je nutné v této záležitosti zvolit celoevropský přístup. Medikamenty, z nichž se droga produkuje, by měly být na recept v celé EU, míní Tillich. Dodal, že je nutné postarat se o to, aby se podobné léky pro výrobu drog nezačaly dovážet třeba z Rumunska či Bulharska.
Podle premiérů obě země chtějí spolupracovat nejen při potírání kriminality, ale také v protidrogové prevenci. Tillich uvedl, že Německo potřebuje kroky k omezení spotřeby a velkou osvětovou kampaň, která by ukázala škodlivé dopady užívání pervitinu.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Anička Vančová