Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rada kraje jednala o modernizaci léčebny ve Cvikově

01.06.2014
Rada kraje jednala o modernizaci léčebny ve Cvikově

Autor: archiv

Popisek: znak Libereckého kraje

Šest z devíti krajských radních se v úvodu týdne zúčastnilo výjezdního pracovního zasedání v obou střediscích Léčebny respiračních nemocí ve Cvikově, příspěvkové organizace LK.

Podle ředitele léčebny Rudolfa Fockeho, který pracuje ve Cvikově celých 10 let, šlo o historicky první návštěvu téměř kompletní Rady Libereckého kraje, která projevila zájem se seznámit se  léčebnou osobně.

Ředitel v úvodu informoval náměstky hejtmany Zuzanu Kocumovou, Marka Pietera a Hanu Maierovou a radní Ivanu Hujerovou, Vladimíra Mastníka a Alenu Losovou s historii, současnosti i budoucnosti léčebny, s kvalitou služeb a dalšími plány rozvoje tohoto zdravotnického zařízení Libereckého kraje.

Při prohlídce ústavu byla velmi diskutována otázka energetické náročnosti budov

„Kraj a léčebna z vlastních zdrojů investovaly za posledních 10 let do střediska Dětská léčebna16,587 milionů Kč a střediska v Martinově údolí 12, 344 miliónů Kč,“ řekl mimo jiné ředitel při prohlídce budov, ubytovacích zařízení a vybavení léčeben - nová sauna, perlivý bazén, nadstandardní pokoje, kinosál, třídy základní a mateřské školy a rehabilitační tělocvičny. Ve středisku Martinovo Údolí se pak seznámili s fungováním kuchyně, jídelny, rentgenu, bronchoskopického sálu a sluneční terasou pro pacienty.

„Vždy uvítám možnost přímého seznámení se s majetkem Libereckého kraje na místě a v provozu. To nám jistě napomáhá k spravedlivější volbě při rozhodování o budoucích prioritách v opravách a investicích. K finančnímu řízení tohoto zařízení nemám námitek a nezbývá mi nic jiného, než-li vedení léčebny pochválit,“ řekl Marek Pieter, náměstek hejtmana, řízení resortu ekonomiky, investic, správy majetku a informatiky.  

Při prohlídce ústavu byla velmi diskutována otázka energetické náročnosti budov, především kvůli 80 až 100 let starým oknům.

Celá řada významných investic

“Díky pozitivním změnám ve zdravotnictví, dobrým vztahům s pojišťovnami a vysoké podpoře Libereckého kraje se v letošním roce otevírá velká šance částečně problém s okny vyřešit především v hlavní budově dětské léčebny,“ míní ředitel.

Kromě oken ústav v letošním roce zřejmě čeká celá řada významných investic podporovaných Libereckým krajem, především celková výměna provzdušňovací technologie ve dvou čističkách odpadních vod v předpokládané hodnotě 700 tisíc Kč.

„Ta si zejména klade za cíl zvýšit kvalitu povrchové vody a významně snížit energetické náklady,“ zdůraznil Rudolf Focke.

V celé řadě potřebného pořízení dlouhodobého majetku potřebuje ústav především 2 kusy bronchoskopů, varný kotel pro kuchyň, pračku, ePACS  a  telefonní ústřednu.

„Celkový objem těchto nákupů by neměl přesáhnout 1 milion Kč,“ věří Rudolf Focke.

Úžasné věci, které dělá pan ředitel Focke

Zásadním projednávaným tématem byly také možnosti využívání Evropských dotací v rámci velkých příhraničních projektů a to v oblasti školství, historie a ochrany přírody. „Tyto projekty by do budoucna mohly a měly nejen zvýšit úroveň ubytovacích kapacit, ale i  poskytnout pacientům možnost se ještě více seznámit s krásami česko-německého příhraničí,“ vysvětlil ředitel.

„Chtěla bych mít bezedný kufr, abychom mohli zafinancovat rekonstrukci léčebny, aby všechny ty úžasné věci, které dělá pan ředitel Focke, mohly být v ještě hezčím prostředí.

„Je zde ovšem potřeba ohromných investic do rekonstrukce, ale přesto v léčebně dýchá pohoda a radost, a to nejen ze zaměstnanců, ale z dětí, které se zde léčí, jejich rodičů a prarodičů. Je moc složité, když se musíme rozhodovat kam pošleme finance, které projekty jsou opravdu prioritní,“ povzdechla si Ivana Hujerová.

O spokojenosti s pobytem v léčebně svědčí i diskuse na webových stránkách - namátkou: „Léčebna ve Cvikově je naprostá bomba! Byla jsem tam se synem už po 6 a ani jednou nás nenapadlo, že bychom jeli jinam.“ Stačí!

Odsud musí každý odcházet nejen s uzdraveným tělem, ale i duší

Výjezdní jednání rady kraje do Léčebny respiračních nemocí Cvikov se neslo ve velmi příjemné atmosféře prvního opravdu letního dne letošního roku, kterého využili  náměstci hejtmana Marek Pieter a statutární náměstkyně hejtmana Zuzana Kocumová k dopravě na místo jednání jízdou  z Liberce až do Cvikova, cestě dlouhé skoro 50 km. Na uvítání všem zahrál kytarista Ladislav Pech renesanční skladby a ukázky žhavého španělského flamenga.

„Příjemná atmosféra léčebny ve Cvikově okamžitě dýchla na všechny členy Rady kraje. Díky přístupu pana ředitele, nádherné přírodě i příjemnému personálu není divu, že je o pobyty stále velký zájem. Uděláme všechno proto, aby se Dětská léčebna stala výstavní skříní resortu zdravotnictví Libereckého kraje,“ zhodnotila pracovní návštěvu Zuzana Kocumová s tím, že by neváhala se na  pár dnů se přesunout z klimatizovaných kanceláří krajského úřadu do tak krásného přírodního prostředí.

„Odsud musí každý odcházet nejen s uzdraveným tělem, ale i duší,“ dodala s úsměvem.

V závěru návštěvy se náměstci a radní předali dárky dětem a ředitelce školy pro žáky školy a zapsali do 102 let staré pamětní knihy.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace