Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rada kraje jednala o modernizaci léčebny ve Cvikově

01.06.2014
Rada kraje jednala o modernizaci léčebny ve Cvikově

Foto: archiv

Popisek: znak Libereckého kraje

Šest z devíti krajských radních se v úvodu týdne zúčastnilo výjezdního pracovního zasedání v obou střediscích Léčebny respiračních nemocí ve Cvikově, příspěvkové organizace LK.

Podle ředitele léčebny Rudolfa Fockeho, který pracuje ve Cvikově celých 10 let, šlo o historicky první návštěvu téměř kompletní Rady Libereckého kraje, která projevila zájem se seznámit se  léčebnou osobně.

Ředitel v úvodu informoval náměstky hejtmany Zuzanu Kocumovou, Marka Pietera a Hanu Maierovou a radní Ivanu Hujerovou, Vladimíra Mastníka a Alenu Losovou s historii, současnosti i budoucnosti léčebny, s kvalitou služeb a dalšími plány rozvoje tohoto zdravotnického zařízení Libereckého kraje.

Při prohlídce ústavu byla velmi diskutována otázka energetické náročnosti budov

„Kraj a léčebna z vlastních zdrojů investovaly za posledních 10 let do střediska Dětská léčebna16,587 milionů Kč a střediska v Martinově údolí 12, 344 miliónů Kč,“ řekl mimo jiné ředitel při prohlídce budov, ubytovacích zařízení a vybavení léčeben - nová sauna, perlivý bazén, nadstandardní pokoje, kinosál, třídy základní a mateřské školy a rehabilitační tělocvičny. Ve středisku Martinovo Údolí se pak seznámili s fungováním kuchyně, jídelny, rentgenu, bronchoskopického sálu a sluneční terasou pro pacienty.

„Vždy uvítám možnost přímého seznámení se s majetkem Libereckého kraje na místě a v provozu. To nám jistě napomáhá k spravedlivější volbě při rozhodování o budoucích prioritách v opravách a investicích. K finančnímu řízení tohoto zařízení nemám námitek a nezbývá mi nic jiného, než-li vedení léčebny pochválit,“ řekl Marek Pieter, náměstek hejtmana, řízení resortu ekonomiky, investic, správy majetku a informatiky.  

Při prohlídce ústavu byla velmi diskutována otázka energetické náročnosti budov, především kvůli 80 až 100 let starým oknům.

Celá řada významných investic

“Díky pozitivním změnám ve zdravotnictví, dobrým vztahům s pojišťovnami a vysoké podpoře Libereckého kraje se v letošním roce otevírá velká šance částečně problém s okny vyřešit především v hlavní budově dětské léčebny,“ míní ředitel.

Kromě oken ústav v letošním roce zřejmě čeká celá řada významných investic podporovaných Libereckým krajem, především celková výměna provzdušňovací technologie ve dvou čističkách odpadních vod v předpokládané hodnotě 700 tisíc Kč.

„Ta si zejména klade za cíl zvýšit kvalitu povrchové vody a významně snížit energetické náklady,“ zdůraznil Rudolf Focke.

V celé řadě potřebného pořízení dlouhodobého majetku potřebuje ústav především 2 kusy bronchoskopů, varný kotel pro kuchyň, pračku, ePACS  a  telefonní ústřednu.

„Celkový objem těchto nákupů by neměl přesáhnout 1 milion Kč,“ věří Rudolf Focke.

Úžasné věci, které dělá pan ředitel Focke

Zásadním projednávaným tématem byly také možnosti využívání Evropských dotací v rámci velkých příhraničních projektů a to v oblasti školství, historie a ochrany přírody. „Tyto projekty by do budoucna mohly a měly nejen zvýšit úroveň ubytovacích kapacit, ale i  poskytnout pacientům možnost se ještě více seznámit s krásami česko-německého příhraničí,“ vysvětlil ředitel.

„Chtěla bych mít bezedný kufr, abychom mohli zafinancovat rekonstrukci léčebny, aby všechny ty úžasné věci, které dělá pan ředitel Focke, mohly být v ještě hezčím prostředí.

„Je zde ovšem potřeba ohromných investic do rekonstrukce, ale přesto v léčebně dýchá pohoda a radost, a to nejen ze zaměstnanců, ale z dětí, které se zde léčí, jejich rodičů a prarodičů. Je moc složité, když se musíme rozhodovat kam pošleme finance, které projekty jsou opravdu prioritní,“ povzdechla si Ivana Hujerová.

O spokojenosti s pobytem v léčebně svědčí i diskuse na webových stránkách - namátkou: „Léčebna ve Cvikově je naprostá bomba! Byla jsem tam se synem už po 6 a ani jednou nás nenapadlo, že bychom jeli jinam.“ Stačí!

Odsud musí každý odcházet nejen s uzdraveným tělem, ale i duší

Výjezdní jednání rady kraje do Léčebny respiračních nemocí Cvikov se neslo ve velmi příjemné atmosféře prvního opravdu letního dne letošního roku, kterého využili  náměstci hejtmana Marek Pieter a statutární náměstkyně hejtmana Zuzana Kocumová k dopravě na místo jednání jízdou  z Liberce až do Cvikova, cestě dlouhé skoro 50 km. Na uvítání všem zahrál kytarista Ladislav Pech renesanční skladby a ukázky žhavého španělského flamenga.

„Příjemná atmosféra léčebny ve Cvikově okamžitě dýchla na všechny členy Rady kraje. Díky přístupu pana ředitele, nádherné přírodě i příjemnému personálu není divu, že je o pobyty stále velký zájem. Uděláme všechno proto, aby se Dětská léčebna stala výstavní skříní resortu zdravotnictví Libereckého kraje,“ zhodnotila pracovní návštěvu Zuzana Kocumová s tím, že by neváhala se na  pár dnů se přesunout z klimatizovaných kanceláří krajského úřadu do tak krásného přírodního prostředí.

„Odsud musí každý odcházet nejen s uzdraveným tělem, ale i duší,“ dodala s úsměvem.

V závěru návštěvy se náměstci a radní předali dárky dětem a ředitelce školy pro žáky školy a zapsali do 102 let staré pamětní knihy.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Redaktor KL