Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

ODS se nezbavila lidí se špatným jménem. Zakládající člen strany prozradil, co všechno zažil a proč zahodil legitimaci

21.03.2014
ODS se nezbavila lidí se špatným jménem. Zakládající člen strany prozradil, co všechno zažil a proč zahodil legitimaci

Foto: Hans Štembera

Popisek: Ilustrační foto

ROZHOVOR Spolu s Přemyslem Sobotkou a několika dalšími, kteří by se dali spočítat na prstech na rukou, zakládal Jaroslav Zámečník v roce 1991 ODS v Liberci. Koncem loňského roku v prosinci z ní po 22 letech vystoupil. „Na začátku byl entuziasmus. Pak se ideály vytratily. Myslím, že se ODS nezbavila lidí, kteří nemají dobré jméno,“ vysvětluje Parlamentním listům.cz svůj odchod současný jednatel Euroregionu Nisa.

Spoluzakládal jste, například i s Přemyslem Sobotkou, libereckou ODS. Kdy to bylo?

V roce 1991. Od Občanského fora se tehdy oddělila skupina, která chtěla spíše stranický přístup k politice. Mezi první hrstkou lidí jsem byl i já.

A proč jste do politiky vlastně vstoupil?

Jako mladý asistent na vysoké škole jsem se zúčastnil studentských akcí v roce 1989. Dělal jsem šoféra, v kampani roznášel letáky, jezdil s kandidáty po celých severních Čechách. To byl můj vstup do politiky.

Z ODS jste už vystoupil. Do kdy jste v ní byl a proč jste odešel?

Na začátku byl v politice entuziasmus. Ochota se na něčem spolupodílet a pomáhat nějaké ideji či myšlence. A nic od toho nečekat. Byla to jednosměrka, něco udělat a odvést kus práce. Tohle se časem příchodem dalších lidí měnilo. Najednou se začaly ideje z politické práce vytrácet. Do politiky vstupovalo čím dál více lidí, kteří od toho něco očekávali. Že něco získají – buď post v zastupitelstvu, anebo ještě raději místo v dozorčí radě městské firmy. Zaznamenával jsem to ve větší míře od roku 1998. Ideje se vyměnily za „něco za něco.“

ODS měla „smůlu“ v tom, že se stala největší stranou. Tím pádem se na ní nabalilo nejvíce těchto prospěchářů. Podobný neduh ale postihl i největší stranu na levici, ČSSD...

Je to bohužel rub politiky. Tím jak je otevřená, tak do ní vstupují i lidé s nikoli nejlepšími úmysly v politice něco dělat.

Není tedy svým způsobem teď pro ODS pozitivní, že ve volbách propadla a nemůže nabízet lukrativní posty? Kariéristé by tedy mohli od ní odpadnout... Nebo jak to s ODS bude? Europoslanec Kožušník mi říkal, že jindy z vnitropolitického pohledu ne až tak významné evropské volby jsou pro ně klíčové. Pokud by v nich totiž ODS neuspěla, můžou oblíbení komunální politici zvažovat, zda za ní kandidovat v podzimních komunálkách. Jak vy to vidíte?

Myslím, že ODS neudělala to, co od ní většina zbývajících příznivců očekávala. Zbavit se lidí, kteří nedělají dobré jméno. Tito lidé často říkají – Přece nebudeme dělat čistky. Kdo je vlastně vinen. Vždyť jsem konal podle zákona. Ale býti občanským demokratem neznamená jenom jednat podle zákona, ale mělo by se i jednat podle nějakých mravních principů a postupovat morálně. Myslím, že by měl být nastaven nějaký morální či mravní filtr. A tyto lidi minimálně upozadit. Což se v ODS nestalo.

Vy jste přesně před deseti lety za ODS kandidoval v evropských volbách. Našel jsem si na internetu vaši fotku s fotbalistou Pavlem Nedvědem a váš program. V něm mimo jiné píšete, že je potřeba zastavit úbytek obyvatelstva a odchod vzdělaných a schopných lidí. Jako výstražný příklad jste uvedl nedalekou německou Žitavu, kterou v devadesátých letech opustila třetina lidí. Jak po deseti letech tohle téma vypadá?

U nás v Liberci se to naplnilo. Přírůstek, neboli saldo migrace, je kladný. I v Libereckém kraji je stále více lidí, kteří se sem přistěhovávají, než aby utíkali jinam. Jsou samozřejmě i v našem kraji místa, kde je to jinak. Hlavně Frýdlantský výběžek.

Jste jednatelem Euroregionu Nisa, který v české části převážně zahrnuje oblasti v Libereckém kraji. Kromě Šluknovského výběžku. Jak to vypadá tam?

Zde jsou zatíženi jiným fenoménem. Tady je dokonce saldo migrace kladné, ale poměrně za vysokou cenu. Je to proto, že se tam do ubytoven přistěhovávají Romové. Což s sebou nese jiný demografický problém.

Před pár dny představili Starostové pro Liberecký kraj svoji kandidátku do komunálních voleb v Liberci. A na ní jste se ocitl i vy. Proč se o přízeň voličů budete ucházet v dresu Starostů?

Je mi na nich sympatický přístup k veřejným prostředkům. Když vezmu obec po obci, kde jsou starostové za ně v čele obce, mají jednotný společný jmenovatel. Otevřené zadávací řízení, pokud možno maximální úspory veřejných prostředků. V žádném městě, které vedou, nejsou skandály. Splňují mé očekávání a představy, jak dělat politiku.

Ve svém evropském programu starém deset let rovněž zmiňujete „že správný politik má stát za svými názory, ale zároveň naslouchat jiným názorům. A v případě potřeby udělat kompromis. V libereckém zastupitelstvu však panuje něco jako studená válka a jiným názorům se začasto nenaslouchá. Váš liberecký volební lídr Michal Hron si dal za cíl rozjitřenou atmosféru panující v politickém Liberci zklidnit. Myslíte, že se vám to podaří?

Snažíme se o to. Diskuze v Liberci někdy přešla do urážek a osobního napadání. Myslíme si, že naše kandidátka je sestavená z lidí, kteří by k tomu charakterově neměli sklouznout.

U Starostů je libereckou jedničkou Michal Hron. Je už určeno i další pořadí?

Není, to je otázka dalších měsíců, kdy budou jednotliví kandidáti přicházet se svými nápady. A na tom se ukáže, jak kdo je schopen komunikovat a obhájit své návrhy. Podle toho si zaslouží místo na kandidátce. Potom s pořadím zamíchají i voliči svými preferenčními hlasy. Nakonec stejně rozhodně volič, který je rozhodujícím suverénem. A v komunálních volbách obzvláště.

Oldřich Szaban

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová