Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Investoři areálu po bývalé Textilaně zvažují třeba mořské centrum

07.03.2014
Investoři areálu po bývalé Textilaně zvažují třeba mořské centrum

Foto: wikimedia.org

Popisek: Mořský koník

V roce 2005 se konala demolice areálu Textilany, před televizními kamerami padl i památný komín. Na rozsáhlém území chtěli investoři z Holandska kdysi postavit ohromné nákupní a zábavné centrum. Bohužel jiní byly rychlejší a tak z původního plánu sešlo.

Co s prázdným pozemkem řešili v rámci svých diplomových a bakalářských prací studenti Fakulty architektury Technické univerzity v Liberci.

Dorazili i zástupci holandského velvyslanectví

U jednoho stolu se tak sešli společně zástupci univerzity, studenti, investoři, zástupci města, kraje a holandské ambasády v Praze. Na tomto setkání nechyběla ani statutární náměstkyně Zuzana Kocumová a hejtman Libereckého kraje, Martin Půta. S Návrhy se také seznámili architekt Petr Kincl, z odboru hlavního architekta magistrátu města, architekt Radim Kousal, za radu architektů města Liberce a náměstek primátorky Jiří Rutkovský.

"Chtěl bych všem poděkovat za to, že tu společně sedíme a můžeme diskutovat. Chápu roli investora, že chce získat investované prostředky zpět a jsem rád, že tu probíhá otevřená diskuse o tom, co by tam mohlo být a není tajná," řekl mimo jiné hejtman.

Jakou náplň ale vymyslet do údolí, které je obklopeno velikými sídlišti, je ohraničené velmi rušnou komunikací a v těsné blízkosti je krásná liberecká přehrada?

Na půdě Technické univerzity v Liberci se kvůli tomu sešli kromě studentů a architektů také zástupci holandského velvyslanectví, Liberce a Libereckého kraje,  a investoři, kterým patří pozemky po bývalé Textilaně. Společně diskutovali o možnostech rozvoje města v rozsáhlé oblasti, která vznikla po zbourání libereckého závodu.

Zkušenosti ze zahraničí

Studenti odevzdali celkem 8 diplomových a bakalářských prací, ve kterých řešili území v kontextu okolí. Své projekty představili - Barbora Obrtlíková, Věra Palánová, Klára Paterová, Alexandra Pinaeva, Daniela Alves Sousa, Daniela Sofia Sousa, Ondřej Štěpán a Aleš Valášek. Věra Palánová a Ondřej Štěpán zpracovali téma jako své diplomové práce, většinou pod vedením architekta Jiřího Klokočky, který vyučuje architekturu v Belgii, dva návrhy vznikly pod vedením Prof. Ing. Arch. Jiřího Suchomela.

„Snažili jsme se nalézt novou funkci pro areál, která by měla nadregionální charakter. Návrhy tak obsahovaly například sladkovodní a mořské centrum, textilní muzeum či business inkubátory," podotkl Ondřej Štěpán, student 6. ročníku.

Díky výměnným pobytům v rámci projektu Erasmus představila svoji vizi také Daniela Alves Sousa, studentka z Portugalska. Vytvořila široký bulvár doplněný o veliké množství zeleně, soustavu obytných domů doplňují kavárny, divadlo, galerie a koncertní sál.

Setkání se účastnili také zástupci holandského velvyslanectví. Ti vyjádřili velikou podporu diskusi a zmínili, že pro jejich mentalitu je typické diskutovat o problémech v širokém kruhu, z kterého potom vzejde výsledné řešení.

Nikdo se nechce unáhlit

V průběhu diskuse se debatovalo i o nové nemocnici, při jejíž stavbě by právě pozemky po bývalé Textilaně mohly být využity. Hejtman zmínil, že je vytvořena odborná skupina, která má o nové nemocnici rozhodnout.

"To jestli z pracovní skupiny vzejde areál nemocnice v prostoru po  bývalé Textilaně, jako nejlepší řešení se dozvíme již za několik měsíců. Já do té doby nebudu sdělovat svůj názor, abych výsledek komise nijak neovlivňoval," podotkl hejtman.

Majitelé areálu na závěr vyjádřili velikou podporu a součinnost s Libereckým krajem, městem Liberec a předními urbanisty. Nechtějí se v ničem unáhlit a jejich hlavním cílem je vytvořit v diskutované lokalitě kvalitní zástavbu, která svým obsahem obohatí město Liberec a pomůže tak jejímu dalšímu rozvoji.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh

Vložil: Redaktor KL