Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Investoři areálu po bývalé Textilaně zvažují třeba mořské centrum

07.03.2014
Investoři areálu po bývalé Textilaně zvažují třeba mořské centrum

Foto: wikimedia.org

Popisek: Mořský koník

V roce 2005 se konala demolice areálu Textilany, před televizními kamerami padl i památný komín. Na rozsáhlém území chtěli investoři z Holandska kdysi postavit ohromné nákupní a zábavné centrum. Bohužel jiní byly rychlejší a tak z původního plánu sešlo.

Co s prázdným pozemkem řešili v rámci svých diplomových a bakalářských prací studenti Fakulty architektury Technické univerzity v Liberci.

Dorazili i zástupci holandského velvyslanectví

U jednoho stolu se tak sešli společně zástupci univerzity, studenti, investoři, zástupci města, kraje a holandské ambasády v Praze. Na tomto setkání nechyběla ani statutární náměstkyně Zuzana Kocumová a hejtman Libereckého kraje, Martin Půta. S Návrhy se také seznámili architekt Petr Kincl, z odboru hlavního architekta magistrátu města, architekt Radim Kousal, za radu architektů města Liberce a náměstek primátorky Jiří Rutkovský.

"Chtěl bych všem poděkovat za to, že tu společně sedíme a můžeme diskutovat. Chápu roli investora, že chce získat investované prostředky zpět a jsem rád, že tu probíhá otevřená diskuse o tom, co by tam mohlo být a není tajná," řekl mimo jiné hejtman.

Jakou náplň ale vymyslet do údolí, které je obklopeno velikými sídlišti, je ohraničené velmi rušnou komunikací a v těsné blízkosti je krásná liberecká přehrada?

Na půdě Technické univerzity v Liberci se kvůli tomu sešli kromě studentů a architektů také zástupci holandského velvyslanectví, Liberce a Libereckého kraje,  a investoři, kterým patří pozemky po bývalé Textilaně. Společně diskutovali o možnostech rozvoje města v rozsáhlé oblasti, která vznikla po zbourání libereckého závodu.

Zkušenosti ze zahraničí

Studenti odevzdali celkem 8 diplomových a bakalářských prací, ve kterých řešili území v kontextu okolí. Své projekty představili - Barbora Obrtlíková, Věra Palánová, Klára Paterová, Alexandra Pinaeva, Daniela Alves Sousa, Daniela Sofia Sousa, Ondřej Štěpán a Aleš Valášek. Věra Palánová a Ondřej Štěpán zpracovali téma jako své diplomové práce, většinou pod vedením architekta Jiřího Klokočky, který vyučuje architekturu v Belgii, dva návrhy vznikly pod vedením Prof. Ing. Arch. Jiřího Suchomela.

„Snažili jsme se nalézt novou funkci pro areál, která by měla nadregionální charakter. Návrhy tak obsahovaly například sladkovodní a mořské centrum, textilní muzeum či business inkubátory," podotkl Ondřej Štěpán, student 6. ročníku.

Díky výměnným pobytům v rámci projektu Erasmus představila svoji vizi také Daniela Alves Sousa, studentka z Portugalska. Vytvořila široký bulvár doplněný o veliké množství zeleně, soustavu obytných domů doplňují kavárny, divadlo, galerie a koncertní sál.

Setkání se účastnili také zástupci holandského velvyslanectví. Ti vyjádřili velikou podporu diskusi a zmínili, že pro jejich mentalitu je typické diskutovat o problémech v širokém kruhu, z kterého potom vzejde výsledné řešení.

Nikdo se nechce unáhlit

V průběhu diskuse se debatovalo i o nové nemocnici, při jejíž stavbě by právě pozemky po bývalé Textilaně mohly být využity. Hejtman zmínil, že je vytvořena odborná skupina, která má o nové nemocnici rozhodnout.

"To jestli z pracovní skupiny vzejde areál nemocnice v prostoru po  bývalé Textilaně, jako nejlepší řešení se dozvíme již za několik měsíců. Já do té doby nebudu sdělovat svůj názor, abych výsledek komise nijak neovlivňoval," podotkl hejtman.

Majitelé areálu na závěr vyjádřili velikou podporu a součinnost s Libereckým krajem, městem Liberec a předními urbanisty. Nechtějí se v ničem unáhlit a jejich hlavním cílem je vytvořit v diskutované lokalitě kvalitní zástavbu, která svým obsahem obohatí město Liberec a pomůže tak jejímu dalšímu rozvoji.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace