Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Týden v Libereckém kraji: Místní referendum je ukázkové vrtění psem

08.03.2013
Týden v Libereckém kraji: Místní referendum je ukázkové vrtění psem

Foto: Změna pro Liberec

Popisek: Referendum libereckých deštníků

Jestli je někdo nejlepší v počtu rozeslaných tiskových zpráv týdně, pak jsou to jednoznačně Změny.

V tomto týdnu to byly hned tři kusy za ZPL a jeden ks od ZPLK. Ta sice přišla prostřednictvím tiskového odboru Kraje, dá se ale zařadit do komunikačních aktivit Změn. Obsahovala totiž názor náměstkyně hejtmana Zuzany Kocumové na dění kolem českolipské nemocnice.

Pro úplnost: ČSSD rozeslala jednu TZ, v níž oznamovala, že pánové Sepp, Bursa a Petráček odcházejí z krajského zastupitelstva i z rodné strany. ODS pak dala prostřednictvím tiskové zprávy na vědomí, že je pohoršená výroky komunistického poslance Grebeníčka, jež pronesl v Parlamentu, když se tam rokovalo o Janu Palachovi. Tedy rozhodně žádná aktuálka…

Pobavila mě zpráva ZPL nazvaná „Změně se podařilo posílit problematickou autobusovou linku“. Po přečtení titulku mi naskočila představa, jak se členové této partaje střídají za volantem a vozí vlastním autobusem lidi z Rochlic do centra a zpět. Ono to ale bylo nakonec jinak – Změna se holedbala, že díky její síle v zastupitelstvu se dopravní podnik ulekl a hned nasadil na (od nepaměti) přecpanou linku posilové autobusy. Ano, záleží na úhlu pohledu. Linka do Rochlic se řeší tak dlouho, jak dlouho rochlické sídliště existuje. Proto mi připadá velice úsměvné, že si zásluhy za zvýšení počtu vozů na trase dělá pár opozičních zastupitelů. 

ZPL se též hluboce zamyslela a chce vyhlásit místní referendum k prodeji majetku statutárního města Liberce a oznamuje to primátorce otevřeným dopisem. V novinářské branži tomu říkáme vrtění psem. To je metoda, jak odvrátit pozornost veřejnosti požadovaným směrem tím, že vymyslím téma, které spolehlivě přebije problém staršího data vzniku. Já osobně považuji místní referendum za zcela nesmyslné a účelové. Je totiž vstupenkou na první stránky lokálních novin a přední pozice na webech. Nic víc, nic méně. ZPL si chce také otestovat svou sílu před komunálními volbami a mít dlouhodobé mediálně přitažlivé téma. To je jediný smysl referenda, o majetek města jde až v poslední řadě.

Problém mají bývalí radní Libereckého kraje za ČSSD a SOS, kteří schválili a někteří i pobírali odměny v krajských akciovkách. Byli za to obviněni a je to nejen velké téma tohoto týdne, ale i ostuda na zbytek jejich života. Je teď na policii, aby celou kauzu rozklíčovala a ocenila.

Téma odměn v krajských společnostech rezonovalo i v tomto týdnu. Když je sezení v nich pro uvolněné členy Rady LK zadarmo, náměstkyně pro krajské zdravotnictví v dozorčí radě Krajské nemocnice Liberec sedět nechce. Nemá na to podle svých příznivců prý čas. Podle mě spíš na to má lidi, kteří si peníze rádi vezmou – Jana Korytáře a Josefa Šedlbauera. První je profesionální předseda politických stran a univerzálním zastupitelem, druhý je pedagogem patrně se spoustou volného času. Oba se cítí být odborníky na všechno, tedy i na chod krajské nemocnice.

V této souvislosti je zajímavé, že členem dozorčí rady bude hejtman. Ten si ve svém napěchovaném programu čas najde. Náměstkyně pro zdravotnictví nikoli. Hejtman chce zkrátka vědět, co se v největší krajské akciovce děje a evidentně ví, že prostudovat tabulku s náklady a výdaji a pohlídat si  controlling není práce na dlouhé hodiny. Možná má DR ve špitále i jiné úkoly. Já jen soudím podle toho, jak dozorčí rady fungují v soukromé aféře. Mělo by to být podobné.

Dobrou zprávou týdne je, že odměny za členství v představenstvech a dozorčích radách krajských akciovek klesly o polovinu. Ony by ale měly klesnout na nulu. Práce ve společnostech zřizovaných krajem by měla být součástí angažmá každého uvolněného radního a úředníků jeho rezortu. Jednak by byl definitivně pokoj od afér s odměnami a za druhé by se zrušily „trafiky“ pro přátele a kamarády a úplatky pro ty, koho je třeba podplatit funkcí. Pilný kamarád, pokud usedne do více krajských firem, má v součtu tolik peněz, že už se s prací nemusí obtěžovat.

Z novinářského hlediska byla určitě zprávou týdne vražda holčičky v České Lípě vlastní matkou. Drsná událost vyžadovala hodně práce, protože policie i státní zastupitelství byly hodně skoupé na slovo. A vedoucí vydání v redakcích vyžadovali nové a nové informace. Proto se muselo pátrat po sousedech, známých i po hospodách. Mozaiku události se novinářům jakž takž sestavit podařilo, ale spousta otazníků zůstala. Orgány činné v trestním řízení jakoby zapomněly, že nejsou-li informace, přijdou na řadu spekulace. Nakonec státní zástupce oficiálně potvrdil to, o čem média spekulovala od začátku. Vraždila matka, ovšem nikdo dodnes neví proč.

Tento týden byl obecně tragický: Dvě úmrtí v kolejišti, mrtvá žena po srážce s jeřábem hasičů i po požáru chalupy. A k tomu napadl sníh, takže o témata do černé kroniky nouze nebyla.

A kdo tento týden vyhrál žebříček zhlédnutí na našem facebookovém profilu? Nebyla to ani vražda, ani politické manévry. Byla to fotoreportáž Artura Irmy z Letů na saních, které se před týdnem konaly v Plavech a dort naší kolegyně Lucie Fürstové, s nímž soutěží v anketě Svatební dort roku.

Mám stále silnější pocit, že politika – místní ani krajská - moc lidí už nezajímá.

(Zdroj: Tydenvlk.cz)