Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Změna pro Liberec: Úsilí o vyhlášení místního referenda

08.03.2013
Změna pro Liberec: Úsilí o vyhlášení místního referenda

Autor: Změna pro Liberec

Popisek: Změna pro Liberec umí hledat kostlivce v liberecké skříni

Současné vedení města Liberce se rozhodlo řešit svízelnou finanční situaci nevýhodným prodejem zbytku městského majetku, protože nemá promyšlenou finanční strategii a odvahu provést některá nepopulární opatření.

Změna pro Liberec se proto rozhodla uspořádat místní referendum o prodeji souboru pozemků v areálu Letiště Liberec, o prodeji TSML a.s. a dalšího strategického majetku města Liberce, protože se domnívá, že o takto závažném kroku by měli rozhodnout sami občané Liberce prostřednictvím institutu místního referenda. Byl založen přípravný výbor, který zformuloval 3 referendové otázky a připravuje návrh na konání referenda.

Jan Korytář k tomu říká: „Špatná až nulová komunikace ze strany současného vedení města o zásadních otázkách nás vedla k myšlence zapojit do rozhodování o další budoucnosti Liberce přímo jeho občany. Proto nyní přicházíme s návrhem vyhlásit místní referendum. Šanci rozhodnout tak budou mít přímo občané a já věřím, že stejně jako v referendech třeba v Plzni či na Praze 7 rozhodnou promyšleně a s ohledem na naši společnou budoucnost.“

,,Současné vedení města má i jiné možnosti, jak vyvést město ze současných potíží. Muselo by se ale odhodlat k nepopulárním opatřením, k vypovězení pro město nevýhodných smluv či přestat vytvářet trafiky pro spřátelené politiky v městských společnostech,“ dodává Zuzana Tachovská.

Fakta:

Návrh přípravného výboru na vyhlášení referenda musí svým podpisem podpořit v Liberci minimálně 8100 občanů. Sběr podpisů pod petici začne 13.2.2013 a předpokládáme, že skončí koncem března, po té přípravný výbor podá návrh na vyhlášení referenda Magistrátu města a zastupitelstvo na svém nejbližším jednání by mělo vyhlásit referendum, či rozhodne, že referendum nevyhlásí, pak by o konání referenda rozhodoval soud. Zároveň platí, že ode dne vyhlášení místního referenda do dne vyhlášení jeho výsledků nepřísluší orgánům obce o položené otázce rozhodovat a musí vyčkat na výsledek referenda. Místní referendum je platné, pouze pokud se ho účastní alespoň 35% voličů a rozhodnutí občanů v referendu je závazné pouze pokud se pro něj vyslovila většina hlasujících, a zároveň alespoň 25% všech voličů, tzn.v Liberci cca 20000 občanů.

(Zdroj: zmenaproliberec.cz)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace