Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Změna pro Liberec: Úsilí o vyhlášení místního referenda

08.03.2013
Změna pro Liberec: Úsilí o vyhlášení místního referenda

Autor: Změna pro Liberec

Popisek: Změna pro Liberec umí hledat kostlivce v liberecké skříni

Současné vedení města Liberce se rozhodlo řešit svízelnou finanční situaci nevýhodným prodejem zbytku městského majetku, protože nemá promyšlenou finanční strategii a odvahu provést některá nepopulární opatření.

Změna pro Liberec se proto rozhodla uspořádat místní referendum o prodeji souboru pozemků v areálu Letiště Liberec, o prodeji TSML a.s. a dalšího strategického majetku města Liberce, protože se domnívá, že o takto závažném kroku by měli rozhodnout sami občané Liberce prostřednictvím institutu místního referenda. Byl založen přípravný výbor, který zformuloval 3 referendové otázky a připravuje návrh na konání referenda.

Jan Korytář k tomu říká: „Špatná až nulová komunikace ze strany současného vedení města o zásadních otázkách nás vedla k myšlence zapojit do rozhodování o další budoucnosti Liberce přímo jeho občany. Proto nyní přicházíme s návrhem vyhlásit místní referendum. Šanci rozhodnout tak budou mít přímo občané a já věřím, že stejně jako v referendech třeba v Plzni či na Praze 7 rozhodnou promyšleně a s ohledem na naši společnou budoucnost.“

,,Současné vedení města má i jiné možnosti, jak vyvést město ze současných potíží. Muselo by se ale odhodlat k nepopulárním opatřením, k vypovězení pro město nevýhodných smluv či přestat vytvářet trafiky pro spřátelené politiky v městských společnostech,“ dodává Zuzana Tachovská.

Fakta:

Návrh přípravného výboru na vyhlášení referenda musí svým podpisem podpořit v Liberci minimálně 8100 občanů. Sběr podpisů pod petici začne 13.2.2013 a předpokládáme, že skončí koncem března, po té přípravný výbor podá návrh na vyhlášení referenda Magistrátu města a zastupitelstvo na svém nejbližším jednání by mělo vyhlásit referendum, či rozhodne, že referendum nevyhlásí, pak by o konání referenda rozhodoval soud. Zároveň platí, že ode dne vyhlášení místního referenda do dne vyhlášení jeho výsledků nepřísluší orgánům obce o položené otázce rozhodovat a musí vyčkat na výsledek referenda. Místní referendum je platné, pouze pokud se ho účastní alespoň 35% voličů a rozhodnutí občanů v referendu je závazné pouze pokud se pro něj vyslovila většina hlasujících, a zároveň alespoň 25% všech voličů, tzn.v Liberci cca 20000 občanů.

(Zdroj: zmenaproliberec.cz)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace