Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Novou galerii „Lázně“ v Liberci navštíví princezna i baron

28.02.2014
Novou galerii „Lázně“ v Liberci navštíví princezna i baron

Autor: korunovacni-klenoty.cz

Popisek: Koruna, ilustrační foto

Největší kulturní událost Libereckého kraje v roce 2014 – otevření Oblastní galerie v Liberci, v novém objektu zvaném „Lázně“, je tu. Po dvouleté rekonstrukci se v pátek 28.února otevřou pro veřejnost expozice nejmodernější galerie v České republice.

Slavnostní vernisáž galerie a první výstavy se pro pozvané hosty koná již dnes 26. února v 18 hodin. Pozvání přijali i takové osobnosti jako Bořek Šípek, architekt, designér, dříve děkan Fakulty architektury TUL, Karel Ksandr, generální ředitel Národního technického muzea v Praze, Miroslav Masák, architekt, spolu se zesnulým  tvůrcem Ještědu Karlem Hubáčkem vůdčí osobnost Sialu, Naděžda Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu,  Arnd Voigt, primátor Žitavy, a také jedna z nejlepších českých plavkyň, olympionička Petra Chocová, devítinásobná držitelka titulu nejlepší sportovec Českolipska, která překonala přes 70 českých plaveckých rekordů na prsařských tratích, a mnoho dalších.

Představí se zde současná tvorba výtvarníků

„Vzácným hostem bude také princezna Milicent zu Solms-Lich, lékařka, která pochází z rodu Liebiegů. A také přijede její příbuzný baron Paul Liebieg s dcerou, což je velká čest, když uvážíme, že mu je přes 80 let,“ doplnila Hana Maierová, náměstkyně hejtmana LK pro kulturu a cestovní ruch.

Hned na úvod letošní výstavní sezóny je připravena tematická výstava českého i zahraničního současného umění, která představí obrazy, instalace, plastiky i video, jež spojuje téma plavání a vztah člověka k vodnímu živlu.

„Expozice „Plavci“ otevře společně se stálými výstavami novou budovu galerie přestavěnou z bývalých městských lázní Františka Josefa I. z roku l902 a propojí tak dvě zdánlivě neslučitelné historické etapy známé liberecké stavby. Představí se zde současná tvorba výtvarníků, kteří se touto tematikou ve svém díle zabývají či zabývali,“ prozradil ředitel Oblastní galerie Jan Randáček s tím, že k vidění budou artefakty Barbory Lungové, Jiřího Sopka, Michaely Rázusové Nociarové, Ivany Lomové, Kurta Gebauera, a mnoha dalších. „Doprovodný program pro školáky nazvaný "Plaveme v obrazech" budeme nabízet od 1. března,“ doplnil.

Moderní vnitřní vybavení stálo 21,7 milionů korun

Kromě nové expozice umění v Čechách, na Moravě a ve Slezsku galerie připravila zcela novou expozici věnovanou sběrateli a mecenáši Heinrichu Liebiegovi, znovu ukáže díla holandských mistrů 16. - 18. století ze svých sbírek, ale připomene rovněž historii lázní a galerie. Galerie ale připravila rovněž výstavy staré grafiky z doby císaře Rudolfa II., výstavu o současné architektuře Tyrolska nebo speciálně koncipovanou výstavu Jana Mladovského.

„Moderní vnitřní vybavení stálo 21,7 milionů korun, podařilo se ušetřit proti původnímu rozpočtu přes deset miliónů korun,“ připomněla náměstkyně hejtmana s tím, že projekt a financování z fondů EU zajistilo město Liberec, kraj se spolupodílel 15 %, tedy cca 56 milióny Kč, a financoval již zmíněné vybavení. Liberec nadále zůstává po dobu 5 let vlastníkem budovy.

Návštěvníci zaplatí 80 korun

Na první tři dny ohlásila galerie snížené vstupné – dospělí zaplatí jenom 40 korun, všichni ostatní budou mít vstup zdarma. Otevřeno bude od 10 do 17 hodin. Liberecké novinky informoval Mgr. Jiří Langer, tiskový mluvčí Libereckého kraje.

Oblastní galerie s přesunem do Lázní také upravila svou otvírací dobu a vstupné. Návštěvníci sice zaplatí 80 korun, ale každý čtvrtek je bude čekat volný vstup do všech expozic a na všechny výstavy. Čtvrtek bude také dnem, na který budou směřovány všechny vernisáže, komentované prohlídky nebo přednášky. Soboty pak budou patřit výtvarným dílnám pro děti nebo kurzům pro dospělé. Galerie bude pro návštěvníky otevřená denně mimo pondělí od 10 do 17 hodin a každý čtvrtek do 19 hodin.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace